По-добре от очакваното
През второто тримесечие растежът на българската икономика се ускори до невижданите от 2011 г. 2.2%
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Въпреки очакваните негативи от новата несигурност в Гърция през първата половина на годината българската икономика показва доста стабилни показатели. След отчетените 2% през първото тримесечие експресните оценки на Националния статистически институт показват ускоряване до 2.2% ръст на БВП на годишна база през второто. Това е най-високата стойност на показателя от четири години насам и изпреварва средния в ЕС - 1.6%. Разбира се, ефектите от банковата ваканция в Атина в края на юни тепърва може да се усетят в следващите месеци, но засега изглежда, че дори и това да изяде няколко процентни пункта от растежа, икономиката вероятно ще се представи по-добре от очакванията на правителството. То през пролетта повиши прогнозата си за 2015 г. си до 1.4%, а повечето анализатори вече залагат стойности около и малко над 2%. Което е добра новина и за изпълнението на бюджета, който пък беше калкулиран при очаквания за 0.8% покачване на БВП.
Добра новина е и че растежът изглежда широко подплатен, като идва по линия на всички компоненти - потребление, инвестиции и нетен износ. И ако има сиво облаче, то е, че на верижна база спрямо първото тримесечие темпът се забавя и ръстът се свива от 0.9% на 0.4%. Това обаче се дължи основно на свиването на износа на стоки и услуги спрямо силното първо тримесечие, повлияно и от по-ниските цени на борсово търгувани стоки като медта и петрола, които заемат сериозен дял в експорта на България. Забавяне на верижна база през следващите тримесечия предвиждаше и БНБ в своя последен "Икономически преглед" именно заради възможен негативен принос на нетния износ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Финансовата инжекция КТБ + изчезването на трупата на Орешарски, раздвижи умрялата ни икономика.
"Фалирането" на КТБ раздвижи теоретично 3.5 милиарда лева/заспали на големи лихви/.. цесии и последващи покупко-продажби за да се "изперат" парите, че да не се развалят цесиите след това... надуха БВП... отделно държавата вля нови 3.5 милиарда които бързо бързо изчезнаха и с една част от тях купиха това онова...
Значи близо 6-7 милиарда се размърдаха с КТБ и накрая само 2.2% увеличение на БВП.. при положение, че 6/80 = 7.5%
Значи ли, че всяка година трябва да фалираме по една банка и теглим заеми за да поддържаме този растеж?
И вълкът сит и агнето цяло.. това се случи с "фалирането" КТБ парите изчезнаха, но никой не загуби, освен държавата дето взе 3.5 милиарда заеми, ама нали няма ги връща/сега така е модерно.. опс това е така за заеми над 100 милиарда/
Ако и управляващите в лицето на ГЕРБ бяха по-адекватни и се откажеха реално от партноството си с ДПС, ако задвижеха реална съдебна реформа и реална борба с корупцията и престъпността (по примера на Румъния), чуждестранните инвеститори щяха да се обърнат към България и да изсипят сериозен капитал тук.
Изводът е, че бизнесът, частният сектор и предприемачите в България стават все по адекватни и продуктивни, а държавата тъпче на едно място и се активизира съвсем лекичко само като излезем на площада.
Да се надяваме, че и тая денденция ще се промени и реално с политика ще се захванат читави хора, а не бойковци, сергота, пейковци, сидери и друго подобни олигофрени и клептомани.
До коментар [#3] от "cocacola":
РБ са непридвидими и глупави - за съжаление. Пример гласуването за референдума например...
ДПС - са бизнес партия - има ли пари, са предвидими. РБ - помислиха че хванаха Господ за шлифера в това НС и започнаха да изнудват ли изнудват и то с глави предложения.
То беше ясно, че първоначалните прогнози са свръхпесимистични. Истината е, че българския бизнес се движи добре. Това, обаче, не може да продължи вечно. Има нужда от инвестиции в нови производства, продаващи в нови пазари.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.