България на двайсет крепости
Пет причини защо масовото "закрепостяване" няма да доведе до очаквания бум на културния туризъм
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Божидар Димитров е добър разказвач. Oт тези майстори на късия разказ, които не биха допуснали истината да развали добрата история. Затова и обичат да го слушат - медиите, правителството, Бойко Борисов. Легендата за свещения кладенец със светената вода при Голямата базилика на Плиска, с която историкът уми ритуално главата на премиера, обаче рикошира лошо. Скрепена от сакралния пръст на Ванга, "живата вода" беше маркетинговия хит на лятото, докато не се намесиха здравните инспектори и развалиха добрата повест. Стана ясно, че водата е твърде опасна, за да бъде туристически сувенир, и самият Борисов издаде декрет да се спре с търговията с историческото наследство.

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
52 коментара
Рядко безмислена статия. Хаотична, неточна, непълна и непроверена информация, събрана около невярна идея.
До коментар [#1] от "Lazar Petrov":
Че крепостите не носят големи икономически ползи е вярно, но всичко останало са пълни глупости. Гърците от два камъка си измислят легенди, защо пък ние да го правим. Замъците в Западна Европа да не би да са 100% автентични, просто нямат нищо по древно, което могат да покажат на туристите.
"Реставрираните" крепости са новото "къща с кулички", известно още като "мутробарок". За разлика от 90-те, обаче този път разходите по строежа, пардон, "реставрирането" са за сметка на държавата.
Ако Колизеума беше в България Божо до сега да беше го "завършил", та да може да се правят сватби и фирмени партита. И вендинг машини за жива вода щеше да сложи. Ама, на глупави италианци - вместо да му теглят по една шпакла и да налепят газобетона те са го оставили полуруина. С нашата Плиска (и нашите вампири) сега ще ги ударим в земята!
''Доц. Райна Гаврилова я сравнява с тази на земеделските производители: "Като видят една година, че цената на рапицата се вдига, на следващата всички сеят рапица. На по-следващата цените падат и всички губят." А и ако от крепости толкова се печелеше, пита Владо Руменов - художник и координатор на форум "Културно наследство", то тогава защо Видин и Белоградчик, които имат напълно запазени укрепления, не са цъфнали икономически. Изследователският екип на СУ наблюдава в Белоградчик, че дори широката му и стара популярност не може да го спаси.''
Ето тук е казано всичко! Тепърва местните строители на крепости ще почувстват експлозията на спукания балон! И в сферата на културното ни наследство нещата се развиват по същия начин, както при бетонирането на черноморието. Най-напред - ''хайде, юруш, на хотелите и на големите печалби'', а сега - ''оле, майко, къде са туристите''.
"Културното наследство може да допринесе за туризъм, но ако се реставрира умно и с грижа към оригинала"
...
Така е, ..затуй реставрираме оригинално по гербаджийски, ..само с оригинален гипсокартон, още по-оригинален газобетон и съвсем автентичен древнокитайски хидрофобен шперплат.
До коментар [#6] от "Мани (опозиционер)":
А стиропорът от коя династия е?
Мъка, мъка! Казионните " видни специалисти и историци-консултанти" нещо останаха без кинти. Кинтовата палачинка се обърна и милиони не им влизат в джобовете, Мъка! И затова се плюе огън и жупел. Естествено в тая работа се ангажира всичко реакционно, особено водещи журналисти в някои медии с неприкрита омраза към сегашното управление, така да се каже, враговете на твоите врагове ти стават приятели. Всъщност възраждането на руините не е толкова за чужденците, те са нужни за нашето национално самочувствие. Няма никакво значение дали отговарят точно на оригинала (и без това никой не знае точно как е изглеждал) или не, важното е да не са руини. Абсолютна спекулация и пуризъм е " историческата истина". Това означава безкрайни спорове, комисии, консултанти и основното, разбира се, са безкрайните хонорари и слава, което е целта и никаква реална дейност. Браво на Б. Борисов за разсичането на този гордиев възел.
До коментар [#9] от "реалист":
+++
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.