Безработицата намаля до най-ниското ниво от пет години
Заетостта леко се увеличава, но темпът на нарастване се забавя
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Безработицата в България е намаляла през второто тримесечие до най-ниското си ниво от март 2010 г. В края на юни тя е била 9.9%, с 1.5 процентни пункта под стойността на показателя за същото време на миналата година. Заетостта също леко се увеличила, но темпът на нарастване се забавя. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Въпреки свиването на безработицата стойността на показателя остава доста под нивото, отчитано преди началото на глобалната криза. Все пак по-малкото хора без работа са добра новина за икономиката, която ускорява растежа си през второто тримесечие.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
като се вземе смъртността и емиграцията още ще намалява безработицата статистическата де
Реално ръста на заетостта е изчерпан, защото няма хора , които да са извън пазара на труда и да стават за нещо , под казвам няма, имам предвид няма нужната бройка, която да окаже влияние в данните за следващите тримесечия.
В статистиката за заетостта веднъж излиза цифрата 3 милиона +/- нещо си заети, друг път 3,3 милиона +/- нещо си. Коя от двете цифри е вярната, някой има ли представа?
НСИ, 3 милиона: http://bit.ly/1Bk7i3v
Пак НСИ, 3.3 милиона, oтвори екселския файл: http://bit.ly/1K1iIQ0
Oсвен всичко друго, в едната таблица самонаетите са 300 хиляди, в другата - 800 хиляди
"При най-младите безработицата може да се обясни донякъде с учене или ориентиране в кариерата" това може да се обясни не заради ориентирането в кариерата,а заради соцкултурата на университетите. Аз скоро завърших СУ и там просто не ти дават възможност да учиш и да работиш. Не че не правих и двете, но ми беше много трудно поради простата причина, че първо имам чувството, че преподавателите не се радват, на работещи студенти и второ университета изготвят малоумните програми, които те ограничават адски много, също така библиотеките затварят в 6 или в 8 часа и ако ти се наложи да ги използваш няма как да стане, ако работиш до 7 часа. Специално ВУЗ-овете имат още много да настигат европейските и докато това не стане безработицата сред младите ще е високи проценти.
Като се има предвид и фактът, че много безработни не се регистрират... затова хич не ги следя тези данни. За мен данните и истинската статистика са когато започна да търся работа и видя колко и какви обяви за работа има. Пък тогава всеки да си направи сам равносметката за безработицата и качеството, и нивото на заетостта.
[quote#2:"takeshi303"]защото няма хора , които да са извън пазара на труда и да стават за нещо [/quote]
Удари десетка!
[quote#7:"noname2"]защото няма хора , които да са извън пазара на труда и да стават за нещо - цитат на коментар #2 от “takeshi303”
Удари десетка! [/quote]
Присъединявам се към казаното. Безработица за квалифицирани хора на практика няма.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.