Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Акцизът за битовите горива скача десет пъти

Носенето на повече от 40 ръчно свити цигари става незаконно, предвиждат промени в Закона за акцизите и данъчните складове

Ведомството на Владислав Горанов е подготвили десетки промени, които поне на теория трябва да предотвратят възможностите за злоупотреби и неплащане на акцизи
Ведомството на Владислав Горанов е подготвили десетки промени, които поне на теория трябва да предотвратят възможностите за злоупотреби и неплащане на акцизи
Ведомството на Владислав Горанов е подготвили десетки промени, които поне на теория трябва да предотвратят възможностите за злоупотреби и неплащане на акцизи    ©  ЮЛИЯ ЛАЗАРОВА
Ведомството на Владислав Горанов е подготвили десетки промени, които поне на теория трябва да предотвратят възможностите за злоупотреби и неплащане на акцизи    ©  ЮЛИЯ ЛАЗАРОВА
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Широко използваната газ в бутилки ще поскъпне заради въвеждане на акциз върху нея.

Притежанието на повече от 40 ръчно произведени цигари ще се наказва с парична санкция. Това е една от промените в Закона за акцизите и данъчните складове, предложени от Министерството на финансите и публикувани за обществено обсъждане. Промяната според финансовото министерство ще намали възможностите за контрабанда на тютюневи изделия. Глобите за физически лица, нарушили забраната, са от 100 до 500 лв., а за фирми - от 2000 до 10 000 лв. Забраната не важи за преносителите на фабрично произведените цигари, където обаче е основният проблем с контрабандата в България.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
19 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    samolevski avatar :-|
    Само Левски
    • - 26
    • + 39

    Да се вдигнат и акцизите за бензина и дизела. В момента са най-ниските в ЕС, но цените са като в ЕС. Така поне печалбата ще отива в държавата, а не в монополиста Лукоил.

    Нередност?
  • 2
    panayot.ivanov avatar :-|
    Хитър Петър
    • - 2
    • + 22

    Явно ще виждаме закони (в пълния смисъл на думата) само в близките до властта олигополистични сектори...

    Нередност?
  • 3
    dgerald avatar :-|
    dgerald
    • - 4
    • + 19

    А газа за автомобилите? Ще посмее ли някой да му сложи акцизче? Ей така "предизборно" :)

    Нередност?
  • 4
    dkolov avatar :-|
    dkolov
    • - 2
    • + 6

    "При втечнения нефтен газ (LPG) сега няма акциз, а след промяната ще бъде обложен с 340 лв. за 1000 кг. Това е и може би най-използваното гориво за бита (газови бутилки) и в заведенията за обществено хранене."

    Аз не съм чак толкова голям специалист ама мисля че това е е един добър начин да се повиши потреблението на електрически ток за сметка на пропан бутана. Най-вероятно има добри специалисти, които могат да кажат повече по въпроса но ми се струва че един киловат енергия от пропан бутана в най-добрия случай струва около 20 стотинки. Всичко това дори и без върху него да има акциз

    Мисля че един киловат електрическа енеригия в много случай не струва 20 стотинки и то в условия в които плащаме за студен резерв. Вярно може някъде по света е изгодно да се използва пропан бутан, ама това е защото електрическия ток не е толкова евтин или пък изобщо не достига.

    Нередност?
  • 5
    andthensome avatar :-|
    andthensome
    • - 6
    • + 8

    До коментар [#1] от "Само Левски":

    напусни!

    да се махнат всички акцизи.
    държавата да се ореже и смали.

    Нередност?
  • gembirdkz
    • - 7
    • + 20

    Само на мен ли ми се струва или вдигането на акцизите на газта ще разкажат играта на хората които използват газ в бизнеса си.Това се казва държава наистина която се опитва да СМАЖЕ всичко просто свързано с бизнес имам чувство на всичките тия дребни тарикати им плащат вече от Турция да съсипват тази държава!

    Нередност?
  • 7
    gembirdkz avatar :-(
    gembirdkz
    • - 2
    • + 36

    Иначе няма НИКАКВО обяснение на съсипията на дребния бизнес,що сме били все най-бедните,щото само ето ей такива тарикати ни управляват като този на снимката на който му беше малка заплатата,но виж като министърче няма да се откаже,та нали Пеевски трябва и той да яде!Да ме извинява модератора ,но в та "Шибана държава" никой не пипа Уикенд,Шок ,Доган ,Местан и Пеевски,чувствам се като филм от средновековието в което има някакви башибозуци които ядат и крадат от народа,а ВОЖДА Тиквонии е там да си затваря очите -за това му се плаща и той да маже през останалото време!Някакви крепостни селяни сме ние българите!Няма такова Робство просто!

    Нередност?
  • 8
    ivanpetrof80 avatar :-|
    Йосиф Давыдович
    • - 3
    • + 15

    Значи от два дни гледаме циркове за смесване на горива и пломби, а тя каква била работата-ПГ Гроб искали да вдигат акцизите на газта? Май няма да мине номера, господа управляващи. А скока на акциза на обикновенните цигари е заложен още от Дянков закона за акцизите от преди 3-4 години. После боцко тиквов пак да не се жалва пак , че руснаците пак му подлеле вода и той пак подал оставка?

    Нередност?
  • 9
    dkolov avatar :-|
    dkolov
    • - 2
    • + 3

    [quote#6:"gembirdkz"]Само на мен ли ми се струва или вдигането на акцизите на газта ще разкажат играта на хората които използват газ в бизнеса си.[/quote]

    Предполагам че нямаш в предвид природен газ. Природния газ се добива от находища , а пропан бутана който също е газ се произвежда в рафинерии.

    След като написах горния коментар порових интернет и гледах някаква новина на бтв че тока от първи август струва 15 стотинки по дневната тарифа. От новината не става ясно дали това е с ДДС или не, но дори и да е с ДДС тогава един киловат час струва 18 стотинки.

    Това на фона на 20 стотинки киловат енергия от пропан бутан. Не знам трябва да се потърсят други мнения, но спред мен самия малък бизнес не си е направил добре сметките.

    Нередност?
  • 10
    staska avatar :-?
    staska
    • + 7

    За ръчно произведените цигари разбрах. А за безбандеролните що нищо не се споменава?

    Нередност?
Нов коментар