Колко струва един плаж?
Какво включват разходите и приходите за поддръжката и управлението на една плажна ивица
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Разходите и приходите от една плажна ивица варират според това, къде се намира, колко е голям, има ли инфраструктура към него и много други фактори. Но да ползваме за пример реална оферта за участие в процедура по концесия.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Нещо статията ми изглежда недовършена. Излиза, че едва ли не концесионера ше е на загуба.
Ще има ли 2-ра част?
Публикувано през m.capital.bg
Счетоводно винаги ще е на загуба или смешна печалба. Въобще не ги оправдавам, но да имаш такова плажче не е голяма далавера. Защо повечето концесионери са нередовни? Ами искат бързо да си върнат заема/парите. Минимални загуби и разходи, максимални печалби - това се гледа. Затова вместо 3 ще има 4 заведения и не по 100кв.м. ами по 120-150. Чадърите ще са повече. шамандурите по малко. Спасителите ще чистят плажа. Доктора ще е на повикване. Всички търговски обекти, ако не са твои, са с наем близък до сезонния им оборот, те да му мислят. Търговците на царевица, сладолед и др амбуланти плащат или са аут, може и с шутове. Спасителите ще чистят плажа. Да не забравяме и кражби от персонала. Проверки по анонимни сигнали от конкуренцията. Всеки може да изреди поне още няколко причини (мръсотии, рекет), които да ти развалят плановете за безпроблемна работа. Да не забравяме и времето. Ако плажа е атрактивен и не си с големите батки, колко време ще си стопанина? Всичко е толкова изкривено...
Защо трябва да има концесии за плажа?
В един блок, стълбищата отдават ли се на концесия?
До коментар [#3] от "mickmick":
Да, отдават се. Казват му професионален домоуправител...
1 лв., колкото и една рафинерия.
Защо няма един плаж по курортите на който да няма концесионер?
Явно си излиза сметката и реално разходите се избиват с наема на обектите, а чадърите и т.н. са чистата печалба!
Ако не им изнася да се насочат към по-печеливш бизнес :)
До коментар [#4] от "gost22":
Ами това не е концесия с професионалния управител. А си е наемане на мениджмънт. Ще е концесия ако концесионерът загради половината стълбища и си поиска такса за преминаване през тях - каквато си поиска - може 1 левче, може 10, може 100. Нали трябва да избива концесионна такса...
Капитал, кой ви плати за тази статия??? Защо приемате, че сезонът е 60 дена когато това е твърде кратко дори и за нашите ширини ??? Защо след като сезонът е 60 дена казвате, че се плаща за персонал през всичките 12 месеца??? Защо не включвате наемът, който ще плащат въпросните три заведения или пък печалбата от тях ако ще са на концесионерът???
Повтарям, КОЙ? ви плати за тази статия?!?!?!
Ха-ха, аз описаното не съм го видяла, какви 80 кошчета за боклук - обикновено има 1 - 2 и са препълнени.
Спасителите са на 70 години и заплатата им е минимална, линейка и медицинкси пункт може би само на нЕкои централни плажове има, същото важи и за машината за почистване. 90 % от плажовете не се почистват реално, събират се най-едрите боклуци, отвреме на време се изхвърлят двете кошчета. 100% зимата нито се плащат заплати, нито осигуровки, да ме извиняват редакторите, ама в днешно време има и срочни трудови договори, ако изобщо се сключват такива. Абе изобщо нищо от описаното не е така, следователно консеционера изобщо не прави разходите, които е длъжен да прави и всичко му отива в мутренските джобари. Точка.
Плюс екстрата - безплатни ентеро коки и ешерихия коли. За по-добър имунитет. Ха-ха.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.