Завръщане в селата
За първи път от десетилетия се забелязва завръщане към най-малките населени места, макар и за година новите жители на селата да са едва пет хиляди


Деница Георгиева

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Само за последните няколко месеца населението на село Марулево, община Благоевград, се е удвоило. Малкото селце, разположено в ниските югозападни склонове на Рила планина, привлича все повече граждани на Македония, Сърбия и Косово. От кметството заявяват, че все по-често при тях постъпват молби за адресна регистрация в селото от новоприети български граждани. "Ние не отказваме на никой", споделя кметът, Александър Парашкански. Приемат всички, за да спасят селото от обезлюдяване.
Друго село в благоевградско - с. Бистрица, пък изкушава западните ни съседи с новата си вилна зона. От няколко години сърби и македонци се възползват от възможността да закупят имоти в селото за пълноценна лятна почивка. Тази тенденция се налбюдава отдавна. От години руснаци, англичани и инталианци също избират да се отдадат на спокойни старини в уюта на българското село. В някои села има едно-две семейства, а в други - десетки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Грешна ви е статистиката.
Преселват се от села в градове. После от градове към чужбина!
Не се увеличава населението по селата, а намалява населението по градовете и растат емигриралите.
А, Сервус!
Да живея на село ? Където водата от чешмата става само за поливане и няма канализация, а най-близкия лекар и магазин са в града на разстояние 20 км. И малкото останали субекти в селото са пияници или крадливи цинаги, които обират градините на хората засадили нещо. Не, благодаря.
Оправете графиката.
За 1910 и 1970 не излиза сметката.
симо, а на бас, че в една панелка от 5 входа, с по 8 етажа и по 3 апартамента на етаж има повече пияници и крадци от гореспоменатите села
До коментар [#4] от "kras4o":
Ходи на село тогава.
[quote#2:"Симо"]а най-близкия лекар и магазин са в града на разстояние 20 км. [/quote]
Ами, не мога да кажа, че това е голямо разстояние.
В някои части на Англия, Скандинавия, Испания много хора живеят така.
За щатите пък изобщо не говорим.
В големите градове, като София, Пловдив и др. понякога ти трябва повече половин час, за да стигнеш конкретно до някой по-голям магазин.
20км по малко натоварен път се вземат спокойно за 15-20мин.
Живеенето на село, особено ако е в рамките на 10-15км от някой град, си има много плюсове.
Въпросът с водата, канализацията се решава много лесно, всичко е въпрос на 1-2 хил лв и малко желание.
Едва ли, ще съм способен в рамките на едно съобщение да ти го обясня.
Малко ми е странно да разбера твоят антагонизъм по отношение селото.
До коментар [#4] от "kras4o":
За пияниците - не ми се вярва. В селото, където имам рибарска хижа, от сутринта до обяд пият десетина, а до към 16 ч. още 5-6. Това за връщането са някакви фантастики!
[quote#7:"ИванКар"]Това за връщането са някакви фантастики! [/quote]
Не е баш така. Но има други проблеми.
Селата ни са прекалено малки. Село от с по-малко от 20-30 къщи, ясно е, че не може да оцелее. Или пък, ако е над 10-20км от голям / среден град. Държавата би могла да насърчава преселването на бизнеса в по-големите села, така и хората ще останат там или ще дойдат нови.
Искам да ти дам пример със село Енина, Казанлъшко.
Идеална локация, със всички предимства на живота на селото, и без проблемите на големият град, но ако все пак са ти нужни проблеми, то проблемът е на 5-10км разстояние.
Голяма напаст са циганите! Повярвайте! Само това ме възпира все още! Иначе, от София съм и кв.м. в моя район е 1500 euro, но не се диша вече в този град.
[quote#5:"Симо"]Ходи на село тогава.[/quote]
О, вече сме там, или поне пътуваме натам.
Не ни мисли ти нас докато "цъкаш във фейса" в колата, спряла в колоната на поне 150м от светофара, или при повече късмет на перона на метро-станцията, провирайки се към "китното" междублоково пространство, разорано от паркирали коли (пък се е случило да завали) или "минирано" с кучешки изпражнения, а после прескачайки локвите във входа (щото общата етажна собственост ПАК не може да събере пари да оправи теча в мазето примерно) и купчината хартиен спам, изпаднал от пощенските кутии, и след като си се скарал с онзи "селянин от 5-ия етаж" заради мястото за паркиране, но преди да изпсуваш звучно, че асансьорът пак не работи (отново етажната собственост и събирането на пари!).
То май е и по-добре, че асансьорът не работи, че иначе вероятността да падне си е бая реална. Е, на "новодомците" от село Куртово им е малко зор с мъкненето на зимнината в неделя вечер от колата до апартамента (продадоха там едни наследствени ниви на дядото и взеха един ипотечен кредит, та сбраха за 60кв.м. "у гоуемио град"), ама пък на студентите-купонджии-наематели от горния етаж не им пречи. Все пак тонколоните се пренасят един път на година (при всяка смяна на квартирата), а клиповете на Анастасия (не може да няма чалгарка с такова "сценично име"!) пристигат през антената на Булсата.
Или може би ти си от "старите софианци", закърмени в апартаментите на Витошка, Будапеща, Искър, или Латинка, примерно, а? Тогава да, асансьорът не е проблем, просто защото няма такъв. Е, и топла вода от ТЕЦ няма, ама пък можеш да си пиеш мохитото в едно "китно, арт, кул заведение" на Шишман, така че работа е ОК...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.