Владислав Горанов: Ще бъда удовлетворен, ако върнем 30-35% от парите в КТБ
"Добре ще е да влезем в еврозоната, защото предимствата са много повече от недостатъците и рисковете", смята финансовият министър


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
25 коментара
Капиталци, така и не сте задали на Горанов правилните въпроси:
Защо депозитите на едрите вложители в КТБ бяха възстановени с държавен дълг?
Кои са виновните парите на държавни предприятия да бъдат вложени точно в тази банка?
Защо се прикриват откровени парични връзки на политици с бизнес кръгове (включително и министри на Тиквоний Първи)?
Защо отново не излезе нищо от хайките на данъчните по бензиностанциите?
Защо контрабандата на цигари продължава с пълна сила?
Хм, надявам се пространното интервю да не му е отнело време от писането на онова "тютюнево" писмо до ЕК, че ще включи уредите за броене на произведените цигари във фабриките на Бебчо. Това писане вече девет месеца продължава.
Горанов е крещящо некомпетентен! Как да бъде друго яче, когато маминият сладък цялата си кариера е прекарал по държавни институции..., носел кафета на Мургина... Направи плах опит в Общинска, ама за малко, а сега с вуйчо му, великия бюджетар са завзели финансовото министерство... Чудя се как ли се чувства на срещи на финансовите министри на ЕС, когато срещу себе си има истински инвестиционни или търговски банкери?! На това му викат гьонсурат..., а тук го гледат умно ;-)
Много песимистични прогнози. При това положение ще се окаже, че разбойникът Василев ще се измъкне с една доста солидна сума, а данъкоплатците ще се бръкнат да покрият разликата.
Ще бъда удовлетворен ако всички замесени са в затвора!
"- В същото време обаче и държавната ББР беше използвана за рефинансиране на кредити в КТБ на "Водстрой 98" и "Булгартабак", които се свърват с Делян Пеевски, а не за насърчаване на малки и средни компании. Това нормално ли е и как се взимат тези решения?
- Не е нормално и обмислям въвеждането на допълнителни лимити в Закона за ББР извън общите правила за кредитиране. Иначе конкретно за сделките с фирмите, които цитирате, те не са сключени в периода, в който аз нося отговорност. Но аз много внимателно разгледах всички големи експозиции. Взели сме всички мерки повече да не се случват подобни неща и да гарантираме, че тези експозиции се обслужват редовно. За наша радост независимо от начина, по който са сключени сделките, и съмнителната целесъобразност, експозициите са редовни."
От това изказване разбирам, че държавната банка за развитие печели от заемите, които е отпуснала на Булгартабак и Водстрой, защото те се обслужват редовно с лихвите. Но си спомням, че в едно интервю надзорникът на банката Димитър Димитров каза, че кредитите към 20 фирми съставляват 70% откредитния портфейл на банката.
Интересно е кои са тези фирми, малки ли са или големи, кога са им отпускани заемите и защо. Пречи ли ли са тези кредити на кредитирането на МСП. Нормална практика ли е било ББР да кредитира големи предприятия през всички години от създаването си. Винаги ли е печелила от тези отношения. Ако не, кои са големите експозиции, по които има проблеми.
В крайна сметка, трябва ли Делян Пеевски да бъде единственият олигарх, на чиито фирми да не се отпускат кредити и с какво другите олигарси са по-подходящи за кредитополучатели. И подходящи ли са, ако техните кредити са проблемни и от тях банката ни пичели?
За такова изказване тръбва рязане на глави! Министър. ПФУ!
Всъщност сметката на Горанов е точна. Реално КТБ бе източена от Василев и цифрите, които са подавани са кухи. Нали точно това беше схемата, която разкриха от Капитал при придобиването на медиите. КТБ отпуска необезпечени кредити за милиони на фирми без активи. Те от своя страна ги дават на заем пак необезпечен на мама Кръстева и тя става медиен магнат. После фирмите, на които банката е дала парите ги пишат на загуба и постоянно се разсрочва кредита, а те не връщат нищо. Сега като КТБ е фалирала тя трябва да си събере парите от кредитите, които им е дала на тези фирми бушони, но те реално ги нямат. Нямат и активи, с които да бъдат обезпечени и държавата получава само един фалит със задна дата и пие студена вода. За това и сметката на Готанов е точно. Реално от 100% имаме поне едни 50-60% източени и безвъзвратно изгубени пари по тази схема. още 10-20% обезценки на обезпечените кредити, заради предсрочното им изискване и стават точни числата.
"Има много неща, които да заимстваме от Румъния – например структурните реформи", смята Горанов
Баш на Румъния не ви се иска да приличаме. Че там вече и министри взеха да вкарват в затвора...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.