Спортът за едно по-мирно село
България е похарчила над 400 млн. лв. за спортна инфраструктура в последните години. Как стана така, че повечето от тях отидоха в селата и какво ще правят там


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Пригответе се. Догодина България ще се напълни с безплатни басейни, зали за фитнес, сауна, СПА, игрища за волейбол и баскетбол, тенис кортове и дори зали за шах. И най-вече - с чисто нови футболни стадиони. Те обаче няма да са в А група, а в селските дивизии. Десетки малки и големи села и няколко по-малки градове ще имат изградени спортни комплекси, за които са получили еврофинансиране и които ще трябва да поддържат, без да взимат такса за ползването им в следващите пет години. Това е условието за 100% финансова субсидия - в противен случай общината ще трябва да връща част от парите.
Преди да попитате какъв е този внезапен интерес на селата към спорта, припомнете си, че същото е положението при по-големите градове със спортните зали. До 2011 г. България нямаше почти никакви съвременни зали, които да отговарят на условията на модерния спорт. От появата на "Арена Армеец" досега залите растат в геометрична прогресия. Само в последните месеци бяха открити нови съоръжения в Русе, Панагюрище, Смолян. Тази седмица, Бойко Борисов трябваше да пререже лентата на новата зала в Пловдив. Две от тях са частни или публично-частни, две - основно с публични средства. Но съотношението като цяло е по-различно - парите тук не идват от еврофондовете и спортните зали в огромната си част се финансират от бюджета.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
35 коментара
кой му дреме за спорта на село.просто усвояват и надписват и няма кой да го контролира,а кметовете си купуват вота с чужди(европейски) пари....всичко ни е наред само селските стадиони и спа центрове останаха ,а че има толкова много села и градове с неподменяна канализация или липса на такава а за пречиствателни станции изобщо няма да говорим...
Аре на бас че до 5 години 90% от тия съоръжения ще са опоскани, занемарени и разрушени. То не е само да го направиш, трябва и поддръжка!
До коментар [#2] от "buiko":
Точно така е. Сигурен съм, че така ще стане.
А е жалко, ако се окажем прави!
Когато дойдох преди доста години в Португалия, се възхищавах на много неща които портокалците бяха направили или правеха и които все още ги няма у нас. Едното бяха такива спортни съоръжения които бяха изградени масово. Както и на невероятния за мен българчето факт, че тия съоръжения са пълни всяка събота и неделя, а дори и всеки ден. Модерни, много качетвено изпълнени, многофункционални. И най-важното: безплатни, но не безнадзорни и изоставени!
Години по-късно те са си все така добри и все така пълни с деца и малко по-бивши деца :))
На 50 м от къщата в която живяхме доста години имаше такава площадка. Дебнал съм кога ще се уморят кварталните мераклийчета за бъдещи Роналдовци, за да мога да ида да помахам малко с ракетата или да пробвам как на стари години мога да стана кепазе с ролерите :))
За съжаление се преместихме в областния център, в един от най-хубавите квартали, но там няма място за няма такива глезотии, а те ми липсват много.
Страх ме е обаче, че у нас много скоро ще се скапят, както се бяха скапали едновремешните подобни игрища на социализъма. Въпреки цялата си модерност, красота и удобства, изобщо несравними с ония.
Със сигурност подобни съоръжения биха имали далеч по-голям ефект в кварталите на градовете, където децата и по-големите наистина нямат никакви условия, а има много хора биха спортували. Нямам нищо против селата и техните жители, но знам добре какво е състоянието на селата у нас. Масово се затварят училища и детски градини поради липса на деца за тях. Е, тогава кой ще пълни тия модерни съоръжения?
Когато писах по-горе онова за Португалия изобщо нямах предвид някакви разточителства които са си чисто изцеждане на евро-средства. Нека да има игрища и то колко повече, по-добре. НО разхищението което прозира в описанията на тия селски мегаломанщини ме кара да си исля, че твърде скоро това ще са поредните развалини.
Е, парите ще са изпапани. От когото трябва, естествено!
Това е жалкото!
За залата в Бургас унищожиха цяла зона с военни поделения .. предимно ниски сгради с плувен басейн и много много растителност - високи дървета и храсти. В един момент по време на разчистването картинката беше като на бракониери в амазонска джунгла - стърчаха пънове отвсякъде и тежки тирове извозваха дървения материал ... навсякъде клони и листа - трагедия.
Сега на мястото на този зелен пояс ще изникне поредното бетонно чучело, което ще легне на плещите на общината ...
Сега се сещам и за един селски стадион в Руен, Айтоско където един циганин свикнал да си пасе коня на тревата на стария сега гледаше тъпо изкуствената трева и се чудеше и маеше защо аджеба коня не иска да пасе на евро-ливадата.
Ами..., до преди около 5-6 години ДПС и БСП крадяха от пречиствателни станции и канализация в ей такива малки градчета и селца...!
Днес ГЕРБ правят същото, само че от спортни зали и стадиони...!
Само да знаете каква чудесна спортна зала има в Суворово , за чудо и приказ , е то няма какво да се приказва , не съм чул скоро нещо да е ставало там :(
https://www.youtube.com/watch?v=dFhhhhtE3l8
Европейският данъкоплатец плаща.
В Калугерово и Лесичово тези стадиони съсвсем скоро ще станат "герени"!За непосветените,това са местата в (край) селата,дето местните си пасат конете и магаретата.
Една нова и голяма безсмислица за спортни комплекси по селата и градовете!?Това е толкова налудничева идея,както мегазаводите при соца.Това са пари хвърлени на вятъра.Да едни малки спортни съоръжения в кварталите на големите градове ще се посещават по често отколкото спортните комплекси,които ще имат нужда от финансиране от бюджета за подръжка.Но някой има интерес да се правят тези комплекси,за лично облагодетелстване!?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.