Средното увеличение на минималните прагове е 7.8% при договорени 39 бранша

Постигнатите споразумения засягат около 956 хил. души., но това са едва половината от работещите

Най-голям е скокът в праговете при производството на мелничарски и нишестени продукти – 18.1%
Най-голям е скокът в праговете при производството на мелничарски и нишестени продукти – 18.1%
Най-голям е скокът в праговете при производството на мелничарски и нишестени продукти – 18.1%    ©  НИКОЛАЙ ДОЙЧИНОВ
Най-голям е скокът в праговете при производството на мелничарски и нишестени продукти – 18.1%    ©  НИКОЛАЙ ДОЙЧИНОВ
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Работодателите и синдикатите са постигнали споразумения за минималните осигурителни прагове в 39 от общо 84 икономически дейности, съобщиха от Българската стопанска камара (БСК). По този начин минималният осигурителен доход (МОД) на около 956 хил. души ще се повиши средно със 7.8% през 2016 г. Миналата година средното увеличение беше 4.4%.

Постигнатото досега съгласие обхваща по-малко от половината от икономическите дейности и от броя на работещите, уточняват от БСК. А тези, при които няма постигнато съгласие, имат време до 10 септември да го постигнат. Ако това не стане, социалният министър Ивайло Калфин ще вземе решение какво да прави. По време на управлението на ГЕРБ социалният министър почти винаги решаваше да остави праговете при недоговорените браншове без промяна. Миналата година служебният министър Йордан Христосков обаче взе решение да ги вдигне с постигнатия при преговорите среден процент. Калфин също подкрепя идеята за вдигане на праговете.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    cobanmaala avatar :-|
    чобанмахала
    • - 1
    • + 2

    Икономиката едва крета, но за сметка на това увеличаването на МОП върви с пълна сила-7-10% всяка година. Такса"работник",както вече някои наричат МОП се вдига,а реалната заплата -намалява,защото държавата иска пари на нивото но МОП,а заплатата може и да е по-ниска. На държавата не й пука каква е заплатата,стига да се внася таксата. Тогава защо на работника да му пука за държавата,ако получава сумата,която иска.
    И как нелоялна към гражданите си държава да иска от тях да са лоялни?

    Нередност?
Нов коментар