Здравната реформа мина с компромиси

Депутатите приеха комплексно лечение да им само за определени болести, но подкрепиха Москов за това здравната каса да не финансира всички болници

Въпреки отстъпките Петър Москов явно бе доволен и коментира, че "днешното гласуване беше ясна демонстрация, че управляващото мнозинство съществува"
Въпреки отстъпките Петър Москов явно бе доволен и коментира, че "днешното гласуване беше ясна демонстрация, че управляващото мнозинство съществува"
Въпреки отстъпките Петър Москов явно бе доволен и коментира, че "днешното гласуване беше ясна демонстрация, че управляващото мнозинство съществува"    ©  Юлия Лазарова
Въпреки отстъпките Петър Москов явно бе доволен и коментира, че "днешното гласуване беше ясна демонстрация, че управляващото мнозинство съществува"    ©  Юлия Лазарова
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Осигуряването на комплексно лечение за пациентите - една от основите на здравната реформа на министър Петър Москов, ще се отнася само за определени заболявания, в включени в основния здравноосигурителен пакет и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще сключва договори само с болници, които могат да го осигурят.  С този компромис народните представители приеха в сряда окончателно промените в закона за лечебните заведения. Предложението на здравния министър бе този подход да важи за всички заболявания и здравната каса да не може да подписва договори с болници, които не могат да гарантират цялостно лечение на всички аспекти на болестта на пациентите. То обаче бе отхвърлено на второ четене в комисията от депутатите на ГЕРБ, ДПС и БСП и в последствие бе редактирано.

Депутатите все пак подкрепиха министъра в борбата му с роенето на болниците и приеха, че НЗОК вече няма да финансира всички болници в страната и в населените места, в които има с прекалено много лечебни заведения, тя ще сключва селективно договори от следващата година. Необходимостта от конкретния брой лечебни заведения и лекари ще бъде определяна в Националната здравна карта. В областите, където съществуват повече болници, отколкото заложените бройки, решението с кои да се сключват договори ще бъде взимано от директорите на регионалните здравни каси (РЗОК) по критерии, определени с наредба от Министерския съвет.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-?
    D-r D
    • - 5
    • + 7

    Ако това, дето колегата Москов с блеснал поглед изговаря по телевизиите е здравна реформа, тогава току виж най-неочаквано открил и тайната на вечния живот... Знае ли човек - с толкова опити - може и да се случи...

    Никаква здравна реформа не е непрекъснатото промяна в хрумванията на министъра: ще се приватизират болниците, не - няма да се приватизират; ще се окрупняват болниците, не - стига вече са се окрупнявали, д-р Дечев го уволнихме; касата ще се договаря с всички болници, не - няма да се договаря с всички, а само с някои...

    Министърът и екипът му плодят на конвейер законови текстове с отворен финал, който ще се конкретизира с наредби, заповеди и пр. поднормативни документи с подписа на Москов.
    Поднормативните документи имат това удобство, че не се публикуват никъде, нямат публичност, не се обсъждат от никого извън МЗ и са необорими.
    В същото време те са лостът, с който "реформата" се мести в желаната от министъра посока.
    Ето ви пример: в ЗЛЗ записваме текст, че финансиране от НЗОК получават болници, които предлагат комплексно лечение. Какво е комплексно лечение? На повече от едно заболяване. На колко повече - две, три, пет? Защото имам приятел с исхимия, диабет и язва на дванайсетопръстника. Ако го хоспитализират по каса заради диабета, освен ендокринолог ще трябва кардиолог да му погледне сърцето, а гастроентеролог - язвата, т.е. три клинични пътеки, три отделения в болницата.
    Това означава ли, че малките болници, да вземем условно например луковитската, която няма ендокринолог, няма да получи договор с касата и няма да може да обслужва здравно осигурените пациенти от района, а д-р Москов?
    Тях кой ще ги обгрижва? А те защо си плащат здравните вноски?

    Нередност?
  • 2
    klepoev avatar :-(
    Adam
    • - 2
    • + 6

    ее лобизма от страна на някои болници, които треперат да не си загубят келепира все пак е силен, особено с помощна на ДПС. Нали трябва да се напънат мозъцетата да измислят какво да правят с пациента вместо просто да го оставят да се оправя..
    А и друго всеки доктор без понятие от управление да може да управлява болница- браво, давайте, резултатите ги виждаме всички!
    Но все пак закона дава малко светлина в тунела.. Браво, Москов!

    Нередност?
  • 3
    peter1946 avatar :-|
    Peter Stoychev
    • - 2
    • + 2

    Москов, срещу теб е изправена цялата простотия! Остави ги да гинат като мухи!

    Нередност?
Нов коментар