Пасивното управление на Сребърния фонд отново го оставя почти без приходи
За тази година единствените постъпления в него са 88.6 млн. лв., преведени през второто тримесечие


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Сривът на международните капиталови пазари през последните седмици и намалените лихви по банковите депозити по никакъв начин не са засегнали Сребърния фонд, чиято цел е да "подпомага и гарантира устойчивостта на държавната пенсионна система". Това показва редовният му отчет към края на август, в който се вижда, че както и в предишни години, фондът няма абсолютно никакви приходи от лихви. Причината да няма загуби е липсата на инвестиции – всичките 2.534 млрд. лв. са на депозит в БНБ и не носят никакви лихви.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
А вие знаете ли какво искате или ревете по навик? Когато Дянков казваше, че парите от Сребърния фонд трябва да се инвестират за по-висока доходност, защото са на влог при 0,1% лихва, всички ореваха орталъка и си оплюха брадите да квичат. Сега пък управлението на средствата било пасивно. Заслужавате си съдбата, единственото което знаете е да плюте, хленчите и виете на умряло.
До коментар [#1] от "Олд Шетърхенд":
Спокойно - няма дим без огън. Вече са му намерили приложение на Сребърния фонд.
КТБ я опоскаха, покрай нея - фонда за гарантиране на депозитите. Сега преминават на следващо ниво.
Най-голямата глупост ще бъде точно сега, когато акциите вървят нагоре от 6 години, ние да платим печалбите на старите играчи. За сребърния фонд важи мъдростта на Стив Джобс, че най-много е забогатял не от това, което е направил, а от това, на което е казал "НЕ".
За един консервативен фонд доходност в рамките на 2%-4% е напълно постижима. Въпросът е защо са Сребърният фонд тя не е факт?
До коментар [#3] от "cinik":
Въпросът е защо Сребърният фонд не се възползва по никакъв начин от този 6-годишен ръст? По 3%-4% да правеше на година, сега можеше да има 300-400 млн.лв. отгоре.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.