Удавени в бежанци и изгубени в превода
Макар и мъчително бавно ЕС започва да формулира отговор на кризата. За България е важно той да бъде единен, цялостен и дългосрочен
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Само за три часа в сряда, 23 септември, над 2500 души пристигнаха на гръцкия остров Лесбос от съседна Турция. В деня, в който те акостираха с надуваемите си лодки на брега, лидерите на ЕС се бяха събрали на извънредна среща на върха в опит да изгладят дълбоките разделения помежду си за това какво да правят с бежанската криза.
В четвъртък за по-малко от час нови 1200 души, предимно от Афганистан, слязоха на един от плажовете на слънчевия Лесбос. По същото време в България течаха усилени упражнения по превод и тълкуване на думите на германския канцлер Ангела Меркел с цел да се разбере дали страната ни е поискала да бъде регистрационен център ("гореща точка") за бежанци по подобие на Гърция и Италия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
В какъв свят живеем?!? Много от политиците бъркат "гореща точка" с "Г-точка". Но тя НЕ става за задоволяване на лични нужди!
Аз смятам, че поне едно нещо не е зле да се запомни като извод за бъдещето от всички, и особено от управляващите - и в европейските държави и САЩ, и в ЕС, имайки предвид следния абзц от статията:
"Всъщност от самата Европейска комисия, която предложи плана, признават неофициално, че ТОЙ ДАЛЕЧ НЕ Е ПЕРФЕКТЕН, НО Е ЕДИНСТВЕНИЯТ, КОЙТО ИМАТ ЗА МОМЕНТА. Дали ще проработи зависи и от начина, по който бъде приложен. "Нужни са отлични условия за приемане на бежанците във всички страни от ЕС и бързо издаване на разрешителни за работа, за да могат да започнат да издържат себе си и семействата си", казва пред "Капитал" Елшпет Гилд, анализатор от брюкселския Centre for European Policy Studies. Същевременно ОТСЕГА Е ЯСНО, ЧЕ СМЕТКАТА НЕ ИЗЛИЗА, защото броят на вече пристигналите далеч надхвърля тези 160 000 души, покрити от схемата..."
(така стана пределно ясно на всички неотдавна, че "сметките на ЕС и ръководителите му "не излизат" и при протяжните и тягостни, даже на моменти срамни разговори и преовори и с Ципрас и гърците...-бел. моя)
И още:
"Както призна еврокомисарят по миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос, макар от пет месеца да се опитва да обясни какво точно представляват "горещите точки",ТОЗИ ТЕРМИН Е "ПЪЛНА БЪРКОТИЯ"."
Изводът, за който говоря, е следният, според мен, и не бива да се забравя и от хората, и особно от политиците и управниците, а именно (да перефразирам):
ЕВРОПЕЙСКИТЕ УПРАВНИЦИ И ПОЛИТИЦИ "ДАЛЕЧ НЕ СА ПЕРФЕКТНИ" И В ТЕЖКИ И КРИТИЧНИ МОМЕНТИ НЕ СА НА ВИСОТАТА НА ИЗИСКВАНИЯТА НА ВРЕМЕТО И ПРЕТЕНЦИИТЕ СИ, И НА ВНУШЕНИЯТА И ПОСЛАНИЯТА СИ!
И в такива моменти дори се отзовават в "ПЪЛНА БЪРКОТИЯ", ВКЛ. В ДЕЙСТВИЯ И ПОСЛАНИЯ!!!
(когато през годините често съм напомнял тези неща, мнозина приемаха тези очевидни според мен изводи с насмешка или големи резерви, за разлика от сега, когато никой дори и не посмява да ги оспори, дори и самите политици и управници и екипите и обкръжението им)
Все пак искам да изразя надеждата и резервирания си оптимизъм, че ще се мобилизират, осъзнаят отговорността си и вземат необходимите добри ЗА ХОРАТА И ИЗБИРАТЕЛИТЕ СИ ефективни и работещи НАВРЕМЕННИ решения. И ще спрат да позволяват да ги застигат и изненадват събитията и кризите, в чиито зародиш между прочем и те имат пръст!
Турция си измива ръцете по най-лесният начин. Една държава, която не признава, че е направила геноцид към други държави, ще продължава да е спирачка за цивилизацията в територията си. Средните векове се върнаха с ново измерение, за съжаление...
Турция, в лицето на управлението й, е един от най-голямите, макар и прикрити фактори за дестабилизация на Балканите и Европа сега, според мен, и дано де не й се позволи да продължи с деструктивните си, макар и задкулисни стъпки, действия и намерения.
Европа първо трябва да определи,от кои държави пристигащите са икономически имигранти и от кои бежанци/макар,че според стандартите,щом са стигнали до Европа,вече не са бежанци/.Не може тука да се пресели цяла Африка и част от Азия,при положение ,че воюващите държави граничат с мирни и богати.
Това, което мен лично ме отвращава с цялата ситуация е, че различните мнения и несъгласните биват опровергавани не с доводи а заглушавани с обвинения като: "десни радикали", "националисти", "противници на европейските ценности", "нетолерантни" "расисти" "диктатор" (Виктор Орбан) и прочие термини натоварени с негативно значение. Уж Европа е за свободата на мнението и словото, а излиза, че не можеш публично да изразиш несъгласие с "Европейската" политика за бежанци, хомосексуалисти др. такива теми.
Турция се леже, че може да шантажира Европа. Европа бавно ще отиде до позицията Унгария, Чехия и Словакия.
Спрете да ги пускате и ще решите проблема, продължете да ги пускате и ще видите как умират различни части от организма на ЕС. Първта която ще умре е Шенген в момента когато схемата заработи. ЕС от 2008-2009 насам сама се самоубива с неспазването на договорите и правилата които сама си е измислила и с пренебрегването на някои държави членки за сметка на останалите....
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#5] от "rosiraycheva50._":
Мнението ви е много добро, но тъй като "гореща точка" като термин е създададена от брюкселските бюрократи, с които съм работил някога служебно ми се струва че подходът следва да бъде друг:
1. Бързо изработване на нормативен документ в който ясно се формулира юридически какво представлява "горещата точка". Може да е Директива в която да се даде възможност на страните, които не искат такива точки да не се присъединяват към нея.
2. За онези, които искат да участвуват в системата да се предвиди финансова подкрепа от Бюджета на ЕС. Не ни трябва никакъв Фронтекс тук.
3. Това следва да стане максимално бързо защото вълните напират.
Неспособни на адекватни решения, целящи опазване суверенитета и сигурността в ЕС!
А тълпите прииждат!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.