Колко болна е Спешна помощ
Одитен доклад на Сметната палата показа плачевното състояние на системата
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Пациенти бият екипите на "Спешна помощ" и лекарите в спешните отделения на болниците. Това е една от всекидневните новини преди година, които в момента са доста редки. "Нямам задължението да осигурявам правото на някой да бие моите лекари", обяви тогава здравният министър д-р Петър Москов и заплаши, че екипите ще ходят само с полиция в местата, в които това се случва.
Побоите престанаха да се случват. Малко след това министерството увеличи с 20% заплатите в Спешна помощ, бяха купени 56 нови линейки, започнаха ремонти на спешните отделения, беше приета концепция за спешните услуги, а в момента е в процес на обществено обсъждане новият стандарт за спешна медицина.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Цялата държава е болна... от 25 години. Изобщо не се отделят достатъчно пари за поддръжка. За капиталови разходи. Реално си изядохме държавата, като спряхме да я поддържаме.
Спешна помощ е само прашинка от цялото изяждане.
http://mickideas.blogspot.com
Добре е всеки завършил лекар да работи в СП поне 6
мес. После да прави каквото иска..Иначе се получават
големи чудеса...
Заплата под 1200 - 300 за лекар и 700 за сестра е недопустима
..Изобщо е голямо чудо че в България е останала на работа и една мед.сестра..
Другият кардинале проблем е компетентността. СП е място за трудни чисто физически манипулации..
"Одитът не казва нищо, което не знаем и за което не говорехме с всички правителства през последните години. За да се промени спешната помощ като тази в Румъния, която е еталон в Европа и какъвто е стремежът и на министерството, и на всички работещи в системата, са нужни достатъчно средства и въвеждането на еднакви стандарти, които да гарантират, че във всяка част на страната ще се работи по един и същ начин, линейките ще бъдат еднакви, спешните отделения ще разполагат с една и съща апаратура", смята д-р Кателиева.
Дано! Искам само да добавя, че в кратък период от време ми се наложи да опра два пъти до столичната"Бърза помощ". Веднъж за жена ми и втори път за възрастния ми баща. И в двата случая хората действаха, бързо, изключително професионално и най главното за мен в унисон с "Хипократовата клетва". Бяха изключително любезни и добронамерени. Което ме накара да мисля, че това не е било случайно. За което искрено им благодаря и се прекланям пред труда им.
Шапка свалям на колегите от спешната.
Те са гладиаторите на министъра, чиито битки с циганите веднага се лепват на първите страници, а д-р Москов хвърля на "моите лекари" по 20-30 лв като великодушен Нерон...
Да, заплатите трябва да се по-високи, за да задържат лекарите, фелдшерите, сестрите, шофьорите. Колите, апаратите трябва да са по-добри. Но това ще реше само видимата от публиката страна на проблема.
Това, за което малко се говори, е че спешната помощ поема всички неудачи на т.н. здравна реформа.
Защо циганите бият лекарите от спешната?
Защото циганите масово не се осигуряват здравно и нямат право да се възползват от безплатна здравна услуга, но спешната помощ е безплатна за всички - плащащи или не осигуровки.
Затова когато циганчето вдигне температура не се ходи на преглед при общопроктикуващ лекар, който ще трябва да се плаща, а се звъни на 112 и се описват небивалици. Спешният екип отива, констатира, че случаят не е спешен, дават рецепта и...си тръгват. Ако ги оставят...
Сега е каша. Някой вдигнал кръвно посред нощ и звъни на 112, вместо да отскочи до медицинския център, с който джипи-то му има договор или детето е с 39 температура...И хайде сирената, защото операторката по телефона не може да прецени какво е действителното състояние на пациента.
Колегите от спешната трябва да се занимават само със спешните случаи. Тогава и времето за реакция, и нуждата от толкова екипи на готовност ще падне, а спасените животи ще са повече.
Отдавна в нашите среди се говори, че ако в МА отпреди 20 години се приемаха по няколко талантливи ромчета, на които държавата да плаща образованието, все по трима-четирима на випуск щяха да изкласят. С тези колеги можеха да се направят кабинети в ромските гета и там да се извършва първичната здравна помощ.
Тогава колегите от спешната щяха да спасяват инфарктни състояния, а не да водят битки по гетата.
нещо сбъркано има в тая система... мястото на лекарите е в болниците, не в линейките... с линейките трябва да ходят само парамедици, чиято работа е бързо и безопасно да транспортират пациента до лекаря...
тогаз и проблема с циганите ще се реши от самосебеси... щот тез момчета и момичета, парамедиците са зрави и яки полу медицински сестри, полу полицаи и полу пожарникари... циганите три пъти ще помислят преди да ги извикат, камо ли да ги закачат...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход