БНБ окончателно скри данните за кредитите и депозитите на банките
Обяснението е хармонизация с практиките на други регулатори, а резултатът ще е много по-труден анализ на сектора


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Българската народна банка спира да публикува тримесечните справки с "Данни за дългови ценни книжа, кредити и аванси и депозити" за българските банки, както и обобщената информация за лошите кредити и обезценките в системата. Това става ясно от бележка към надзорните данни за банковата система към 31 август, публикувани в края на септември.
Решението идва, след като от юни насам централната банка временно спря да качва на сайта си тези данни. Първоначално нямаше обяснение за причините, а след въпроси от медии се появи кратък анонс, че се извършва преглед на публикуваните от БНБ данни с цел "да се постигне по-висока степен на хармонизация с данните за кредитните институции, публикувани от други надзорни органи и централни банки в ЕС". Изглежда, хармонизацията протича по най-лесния начин, тъй като БНБ без много обяснения преустановява достъпа до информация, налична от години. Този ход е странен на фона на заявките на новия управител на централната банка Димитър Радев за повече прозрачност и откритост, както и на нуждата да се върне публичното доверие в регулатора и в банковия сектор след фиаското на банковия надзор с КТБ. При липсата на тези данни сериозно ще се ограничи възможността да се анализират процесите в банковия сектор.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
Дали това е ранен предупредителен сигнал за нещо друго, времето ще покаже.
"В публикуваните към август данни обаче за разлика от предходните месеци вече липсва колоната с информация за лихвените приходи (от ценни книжа и кредити) и разходи (по депозити)."
ъъъ в данните за август има "приходи от лихви" и "разходи за лихви". или не е обяснено точно какво имате предвид или не разбирам :)
Май "новото" БНБ е притеснено и крие голяма дупка щом затайва информация
Пак всички ние ще платим остро, като при КТБ ...
Илюзия е да се надяват в БНБ, че дупката в някои банки постепенно от самосебеси ще изчезне особено във време на дефлация и валутен борд...
Не, не - ще цъфне въпреки скритите данни
[quote#3:"krastitel"]Май "новото" БНБ е притеснено и крие голяма дупка щом затайва информация[/quote]
Ако беше само поради притеснения сигурно можеше да се помисли и за други варианти за излизане от ситуацията от информационно затъмнение.
Дали пък голямата дупка няма да бъде запълвана по схемата с КТБ? Не че има шанс това да закрепи банката, но то и не това е идеята.
Така или иначе можем да сме сигурни, че БНБ не действа в интерес на гражданите и държавата. За пореден път. Както и че се очертава да има лоши новини.
А може просто БНБ да очаква и други банки да бъдат атакувани както КТБ.. и за да се намали възможността за банкрън?
В смисъл - КТБ беше съборена, като големи депозитари си изтеглиха изведнъж парите от нея и в същото време прокуратурата, че и държавата я атакува.
Сега дали пък не им се е усладила атаката срещу КТБ и да са решили друга банка да бутнат по същата схема?
На коя страна е БНБ.. още не е ясно. Щото намаляването на информацията рядко може да се определи като нещо хубаво, но има и такъв вариант.
А и сега ще има стес тестове за банките.. и когато излязат резултатите.. сега ще бъде по-трудно да се определи дали наистина са верни тия тестове или са манипулирани.
ЯСНО, НЯКОЙ ДА УВОЛНИ ТЕЗИ ХОРА ПРЕДИ ДА СА НАДРОБИЛИ КАШАТА.
ЗА ВСЕКИ, КОЙТО ИСКА ДА ИГРАЕ НА ТЪМНО НАРОДА ПЛАЩА СЛЕД ТОВА.
Всъщност, БНБ скрива най-важната информация за депозантите в банковата система. Интересен и доста странен ход.
До коментар [#7] от "gosko22":
Кашата е надробена. В момента само я духаме.....наближава момента на сърбането! Дупката с ограбването на КТБ им се стори само лека закуска! Само депозитите на гражданите в системата са около 40 млрд, а апетита идва с яденето.
Повече не коментирам, пак ще ме трият.
Сега ще избуят слуховете за фалити на банки сред малките вложители.
БНБ все повече заприличва на маша на ДС... :(
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.