Син жокер за IT индустрията
Облекчаването на издаване на разрешителни на висококвалифицирани чужденци ще реши частично проблемите в технологичната индустрия
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Кой е най-големият кошмар за всеки бизнес? Да няма продажби и приходите на компанията да се сриват – това е отговорът, който по всяка вероятност първосигнално идва на ум на всеки мениджър. В България ръководителите в IT индустрията трябва да се справят със съвсем различна ситуация. Пазарът расте с високи темпове и новите поръчки се трупат. Но ако няма достатъчно хора, които да отговорят на силното търсене, тогава цялата тази инерция може да се изпусне. Работещо решение е издаването на сини карти за чужди специалисти, които да идват да работят в страната. И за първи път от години такова решение е близо.
Именно дефицитът на квалифицирани кадри е основната спирачка за по-бързо развитие и кошмар за почти всички компании в IT сектора. Липсата на добре подготвени кадри не е от година или две, но вече все по-силно започва да се усеща от бизнеса. IT индустрията е една от малкото, които предлагат високо заплащане и висока добавена стойност към услугите и продуктите си. Затова тя е привлекателна за младите хора, които искат развитие, без да напускат България. Един от начините за решаването на проблема с недостига на кадри е чрез цялостна образователна реформа, която да може да произвежда необходимите специалисти с определени умения и компетенции всяка година. Този подход ще даде резултати едва след години, дори ако веднага гимназиите и университетите започнат да увеличават броя на хората, които се обучават с IT профил. В момента доста компании като "Телерик", "Империя онлайн", VMware, SAP Labs и др. имат собствени програми за подготовка и преквалификация на хора, които искат да се реализират в софтуерната сфера.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Не спирайте . Но защо само в столицата има водещи фирми? Във всички големи градове.
Това захласване на държавата и на "бизнса" по ИТ сектора започва да става досадно. Крайно време е някой да им каже на тия хора, че в ИТ-то паразити с врътовръзки нямат място. Тая индустрия винаги се е движела и ще продължи да се движи от умни хора с идеи а не то индивиди свикнали да живеят на чужд гръб. Смешната инициатива на държавата да се внасят "ИТ-та" от чужбина доста добре показчва че тя не се опитва да осигури добри доходи за гражданите си а само да пълни бюджета за крадене. Но хубавото е, че в тоя бранш дефицита на кадърни хора е толкова голям на глобално ниво, че "високите" български заплати всъщност са смешни и едва ли някой чужденец ще се навие да работи за тях. Родните мутри трябва да разберът, че ИТ-то няма да успеят да гу украдът както направиха със всичко останало...
Докато в университетите се преподават 20 математически дисциплини, а се програмира на езици от пантивека, нищо по-различно не може да се очаква. Никой не иска да се хвърли в екшъна на Техническия и да излезе почти неподготвен, а частните (но предимно безплатни) школи за програмиране са недостъпни за хората от провинцията.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.