Финалното решение за газопровода до Гърция ще е факт след месец

Тепърва акционерите ще правят нов пазарен тест за интереса към проекта

Прогнозната стойност на целия проект е 220 млн. евро, като до момента осигуреното финансиране от ЕК е 45 млн. евро
Прогнозната стойност на целия проект е 220 млн. евро, като до момента осигуреното финансиране от ЕК е 45 млн. евро
Прогнозната стойност на целия проект е 220 млн. евро, като до момента осигуреното финансиране от ЕК е 45 млн. евро    ©  Юлия Лазарова
Прогнозната стойност на целия проект е 220 млн. евро, като до момента осигуреното финансиране от ЕК е 45 млн. евро    ©  Юлия Лазарова
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

След няколко отлагания финалното инвестиционно решение за изграждането на българо-гръцката газова връзка ще бъде подписано в средата на ноември. Това каза минситърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на форума "ЕС – Югоизточна Европа", организиран от сп. The Economist. Малко по-късно тази информация беше потвърдена и от изпълнителния директор на проектната компания ICGB за изграждането на газопровода Костас Караянакис, който също участва на форума.

Окончателното инвестиционно решение за газопроровда трябваше да бъде взето първоначално през май, а след това през юни 2015 г. По тази идея се работи активно от 2009 г., когато газовите доставки за България и региона бяха спряни за близо две седмици от "Газпром". Проектът е приоритетен и за Европейската комисия, която вече е отпуснала 45 млн. евро за неговото финансиране. Прогнозната стойност на целия проект е 220 млн. евро, като не е ясно как ще бъдат осигурени останалите средства. Преди ден вицепремиерът Томислав Дончев коментира, че към момента Брюксел не може да се ангажира, че ще осигури допълнителни средства.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    oserv avatar :-|
    Patilan
    • + 3

    Ето това е добра новина!
    Здравей пазар!

    Нередност?
  • 2
    chichi01 avatar :-|
    Чичи (Ice Man's fan)
    • + 1

    Подкрепям!

    Нередност?
  • 3
    bluewater avatar :-(
    BlueWater
    • + 4

    Глупавата грандоманщина и некомпетентност на някой управляващи пречат за изграждането на този важен за икономиката интерконектор.

    Нередност?
Нов коментар