Гладът за хора

Кои индустрии страдат най-силно от липсата на кадри

   ©  Велко Ангелов
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

При официално отчетена безработица от 9.9% към средата на годината по данни на НСИ (не забравяйте, че тя не брои много трайно отказали се да търсят работа или отритнати от трудовия пазар хора) ред големи и важни за икономиката на България индустрии страдат от дефицит на персонал, и то на всички йерархични нива. Секторите, чието развитие е спънато от липсата на кадри, са много. Сред тези, които най-отчетливо се забелязват, са транспортът, леката промишленост, информационните технологии, търговията, земеделието, машиностроенето, туризмът, строителството. По-долу можете да прочетете повече за отделните сектори, а в този текст описваме мащабите на проблема и ефектите от него.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

31 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    peni1948 avatar :-|
    Peni Radulov
    • - 6
    • + 41

    Да ама не другарю професор!?За да придобиеш необходимата квалификация трябва желание и база за обучение.Това липсва и няма да го има още много време.Всяка голяма фирма да си създаде база за трудови резерви,а после добро заплащане.А не като сега един посредствен работник в земеделието на запад да получава колкото един компютърен специалист в България.Така се коментира че с трици маймуни не се ловят!!!!

    Нередност?
  • 2
    dreamer79 avatar :-|
    атанас
    • - 11
    • + 41

    До коментар [#1] от "Peni Radulov":

    В София php програмист, което е може би най-масовото, при 1-2 години "опит"(Изпълнител в екип, който не мисли цял проект и пише малки таскове колко да е научил над изхода от ВУЗа?) спокойно намира позиция за около 3000лв нето. Малко ли са тези пари? В Германия нетото му ще е към 2500-3000 евро(5-6000 бруто). В Кипър не знам данъците, но брутото е към 4-5000 евро. В Израел за Тел Авив съм гледал, че е 200000 шекела годишно, т.е. 4-5000 евро бруто на месец. Та тук заплатата на момък на 23-4 за първа работа ще е 50% от западната. Наемът му ще е 200-250 евро срещу 800-1000 в Германия, пържола с бира в Кипър са има-няма 30 евро, обяд в закусвалня е към 10 евро. Като цяло парите в ИТ у нас не са малко. А и тук поради бума се наема куцо и сакато и почти не се търси опит. В Германия много от хората ни не биха се преборили за начална позиция с опита си.

    Кажи ми, че берач на ягоди целогодишно получава средно 1500 евро чисто месечно в Англия. Защо говорите глупости?

    Нередност?
  • 3
    dreamer79 avatar :-|
    атанас
    • - 13
    • + 37

    Трагедията с кадрите наистина е пълна. От ВУЗ излизат с 0 знания и кухо самочуствие, че са минали изпити с изисквания като за прочетена една книжка "for dummies" в първите й 2 глави. След това, и да почнат работа, гладът за кадри е създал вакуум и липсват опитни хора да показват в началото. Така куп хора и след 5г нямат почти никакви базови умения. Говоря основно за ИТ, защото съм в този бранш.

    Единственият начин е промяна изцяло на образованието. Ако ще излиза програмист, той трябва още от 7ми клас да учи основите. Не говоря за ООП, java, работа с word и exel. Базата са алгоритми, структури от данни, бази данни. Вярно, учители с опит в програмиране няма, но може да се търсят външни лектори. ВУЗът вече трябва да надгради с ООП дизайн, как се проектират системи, стандарти и т.н. В средното базата трябва да е за готови изпълнители, висшето трябва да подготвя проектанти и мениджъри.

    В момента наистина няма кой да инвестира и ще спрат новите инвестиции. Не е до изтичане в чужбина вече. Заплатите скочиха поне двойно за 4-5г. Просто отворете сайт за работа. За php с 0 опит има над 150 обяви и повечето висят поне от началото на годината. Даже и за правене на сайтове на конвеер няма хора, камо ли за сериозни бизнес ориентирани решения. В момента човек да сменя мастилото на принтери и да види що не работи някой windows се намира трудно. И новите кадри от ВУЗ и разните вътрешни обучения не помагат. Просто трябва да има и водещи специалисти да ги научат. Масово стажанти почват проекти от липса на хора с опит и издънките са все повече. Гладът е над 50% от броя на заетите. Това убива целия бизнес и възможностите за ръст. А младите се сещат за учене чак на етап ВУЗ и така няма време да се научат.

    Но образователна реформа на всички нива е в сферата на мечтите. Статуквото е бранено със зъби и нокти.

    Нередност?
  • 4
    aly02306991 avatar :-|
    aly02306991
    • + 82

    Работя в ИТ сектора и съм напълно съгласен със статистическите данни посочени в коментар 2. Проблема е , че освен ИТ и аутсорсинг за висока заплата в България почти няма възможност. Всички знаем че в посочените фабрики за автомобилни компоненти заплатите са около 400 лева. Имам познати работещи в Ботевград и Мездра в такъв тип производства и найстина възнаграждението им е около 400 нереално иско дори за ниския стандарт в България. В туризма възнагражденията са също от споменатия размер. Няма как въпросните производители да си намират лесно работници при този размер на заплащане. Явно самите те не искат да го проумеят, а все търсят проблема в държавата, образованието и т.н.....

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
  • 5
    pogled avatar :-|
    Григор Лилов
    • - 6
    • + 53

    Всяко общество си има определен човешки и професионален потенциал и няма как да го надскочи дори при идеални образователни и квалификационни условия.
    Например според мен у нас в областта на ИТ сектора вече е достигнат предела. Преди време гост в предаването ми беше Светлин Наков. (Софтуни). И той мислеше като вас.
    Но аз мисля другояче.
    Има си и демография. И тя е определящата в случая. А никой от ИТ сектора не съм забелязал да се интересува от такива показатели.
    Например да види статистиката - колко са младежите в диапазона 18-25 г., каква е структурата на образователния им статус, колко проявяват интерес към програмирането (и досега няма нито една такова поръчано социологическо проучване)? Колко ще емигрират? С каква мотивация са? И т.н., и т.н.

    Второ - тук се говори за заплащането в сектора, което на фона на стандарта у нас е относително високо. Ама човек не живее за едното заплащане. Той иска да има и добро здравеопазване, и добро образование и условия за децата си, да не го гази почти безнаказано кола на пешеходна пътека и т.н., и т.н.
    Т.е. иска среда. А средата, наречена България е лоша и БЕЗПЕРСПЕКТИВНА. Все повече умни младежи се замислят за това и в резултат емигрират.
    Това, което искам да ви кажа, е много просто - без промяна на цялата България бизнесът ви няма бъдеще след десетина години. Без тази промяна вече сега, в момента се стигнали границите на растежа му като сектор.
    Амбициите над това са нереални - точно толкова, колкото лафа за полу-, а догодина и цели проводници на Тодор Живков. И се замислете, че при раждания около 55 000 бр. у нас от близо десет години наред към четири-пети са ромчета, т.е. продукт на гетото, което не подлежи на трасформации и социализации.

    И коментирам именно ИТ, понеже днес този сектор се схваща като алфата и омегата на успеха в бизнеса. Но за мен напънът за развитие на ИТ над възможностите и потенциала на нацията заприлича на старите напъни в цялостния бизнес у нас - по едно време всички се юрнаха към търговията със захар, после към имотите, после към туризма...

    Нередност?
  • 6
    raimond avatar :-?
    Meister Eckhart
    • + 37


    Еми ясно се вижда че ай ти сектора и превозвачите реагират адекватно и постоянно увеличват възнаграждението, защо другите сектори не го правят?

    Нередност?
  • 7
    noize_le_roc avatar :-|
    noize_le_roc
    • + 32

    До коментар [#6] от "Meister Eckhart":

    Не го правят защото:
    1 - не им изнася, докато обясняват как щели да инвестират в Пловдив, защото кадрите били подготвени, всъщност потриват ръчички, защото ще им плащат поне с 20% по-ниски заплати, и
    2- защото Ай Ти сектора е много по производителен и носи по-голяма добавена стойност,да не говорим, че изисква и по-ниски инвестиции

    Нередност?
  • 8
    tihomir123 avatar :-|
    tihomir123
    • - 2
    • + 27

    Към Атанас:
    Атанасе лъжеш като дърт циганин......php програмист с 1,2 год. опит в София за 3000 лева нето, е НЕВЪЗМОЖНО, дори и за много закъсали работодатели, дори и за временна работа.....не дрънкай глупости

    Нередност?
  • 9
    pascaleto avatar :-(
    pascaleto
    • + 39

    Не разбирам как може да очакаш някой да работи за 500лв. и да знае 2 чужди езика, с поне магистратра и т.н. а братовчет му на работодателя да взема 2000лв. и да окепезява нещата и да заплашва. И ако падне от власт да го духат всички които имат да вземат пари .

    Браво

    Нередност?
  • 10
    pourquoi avatar :-|
    pourquoi
    • - 1
    • + 22

    Въпросът не е дали Атанас е преувеличил със заплатата, това е от второстепенно значение. Факт е, че няма никакви квалифицирани кадри в ИТ в България. Университетите бълват недоучени кодЕри (не програмисти, а кодери) с големи изисквания, а реално нямат никакви знания. Да не говорим пък за езиците им, а ОЩЕ по-зле са с комуникация с клиенти и организация на работния процес.

    А това е само една малка част от ИТ индустрията- кодерите.. (не говоря за програмисти нарочно), остават.. баш програмистите в различни сфери (включително тежката индустрия), мрежите и т.н. а какво да говорим за "висшия пилотаж" - сигурността. Най-лошото е, че всички си мислят, че са големи специалисти, никаква самокритика, никакво желание за развитие, да бъде човек НАЙ-ДОБРИЯ. Както и да е..

    Нередност?
Нов коментар