Да те оправдаят по "Глава 26"
Tекст от законa, насочен срещу "вечните обвиняеми", се превръща в заплаха за справедливия процес
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През седмицата Министерският съвет съобщи, че отпуска 400 хил. лв. на бюджета на прокуратурата, необходими за заплащането на международна комплексна счетоводна експертиза по разследването за източването за КТБ. В прессъобщението на правителството липсваха два важни детайла. Първо - цялата цена на експертизата е 1 млн. лв., и второ - вещите лица ще работят по нея половин година - до пролетта на 2016 г.
Казано по друг начин - започналото с гръм и трясък разследване за източването на банката ще може да влезе в съда най-рано през април-май. И това е оптимистичният сценарий, защото, след като вещите лица предоставят заключенията си, разследващите тепърва ще трябва да се запознават с тях и да прецизират обвиненията, да преценят дали не трябва да се разследва отново и т.н.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Добре, имаме и в двата случая възможност за злоупотреби - веднъж, защото без две годишен срок за внасяне в съда - имаме действително вечни обвиняеми и не е нормално досъдебни производства да траят десетки години, както се случва.
Обаче, в случаите, в които разседлващите не разследват и делото не е подготвено, така че да доведе до резултат внасянето в двегодишния срок ще води най-често до оправдаване на обвиняемите.
Извод - вината е у човешкия материал ( по ББ), който следва да прилага нормите. Защо нито има подобен проблем другаде, нито подобна разпоредба. Ами, чудим се как да се справим с една тоталитарна, безконтролна, пирамидална по дефиниция структура, която може да прави каквото си иска. И все зле.
Може да се диференцират сроковете по състави, макар и това да е формализация на формализацията. Проблем идва и от там, че българският юридически ум вече не ще да борави с понятия като разумен срок. Но това, което се случваше при липсата на тази преклузия, беше също ненормално, а и даваше възможност за полицейско-прокурорски рекет в едни доста размирни години, когато рекетът си беше своего рода ретейл-бизнес.
А може и да спрат да се привличат обвиняеми и чак след това прокуратура и полиция да започват да събират доказателства, с които това обвинение да се докаже. А НПК казва, че лицето се привлича като обвиняем, когато се съберат достатъчно доказателства за виновността му в извършването на престъпление.
[quote#1:"red.mary"]Извод - вината е у човешкия материал ( по ББ), който следва да прилага нормите.[/quote]Грешите!
Вината е на материала в Народното събрание, който трябва да приеме
НОВА КОНСТИТУЦИЯ!
в която прокуратура и следствието да са в изпълнителната власт, където им е мястото. Главен прокурор да е министърът на правосъдието, както е е САЩ и Полша.
Чак тогава в България ще има правосъдие и върховенство на закона.
Адвокатското лоби има интерес от дълги, тромави и БЕЗКРАЙНИ съдебни процеси! В Англия преди 500 години е било както в България сега.
Образува се досъдебно производство, налице са достатъчно доказателства, привлича се лицето като обвиняем....и давността за наказателно преследване става максимум 2 години от момента на привличането. Налага ти се да напишеш молба за правна помощ до чужда държава (съдебна поръчка) - и делото умира, буквално го разбирайте. Просто ставате зрител на комедия с лош вкус. Това се случва най-вече по делата с известни обвиняеми (ДДС измами, мастити бизнесмени и т.н.). Справедливост - нула. Истината е, че по повечето от тези дела "пострадал" е държавата, така че "вервайте ми", на никой не му пука. И по-лошото. Някои от обвиняемите са толкова алчни, че след това съдят държавата за обезщетения за това, че са били обвиняеми. И получават още стотици хиляди, наред с "откраднатото". "Нема такава държава".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.