Виненият сектор поиска да е с предимство в новата ПРСР
От бранша негодуват, че инвестиционни проекти във винопроизводството не са приоритетни за финансиране, и заплашват да сезират ЕК


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Проектите на винопроизводителите за инвестиции в преработка, маркетинг и изграждане на нови предприятия вероятно няма да получат финансиране в предстоящия прием по мярка 4.2. от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), която ще се прилага в новия период 2014 - 2020 г. За това алармираха представители на бранша. Причината е, че в новия програмен период някои подсектори в земеделието са определени като приоритетни и те ще ползват автоматично предимство от 30 точки (при 90 максимално възможни) при одобрението на проектите. Винопроизводството обаче не е сред тях. "Няма как да се състезаваш, при положение че тръгваш от нула, а други, вече тичат с огромна преднина", обясни председателя на Националната лозаро-винарска камара (НЛВК) Радослав Радев на пресконференция, организирана от камарата, на която присъстваха и представители на някои от големите изби в страната като "Винпром Карнобат" ("СИС индустрийс"), "Катаржина", "Вини" – Сливен, и "Черноморско злато" и др.
Радев посочи, че в камарата се обсъжда възможността да бъде сезирана ЕК за това, че българската държава не е направила правилното приоритетизиране и не предоставя равна възможност на всички земеделски сектори. Винопроизводителите смятат, че са поставени в неблагоприятно положение и по никакъв начин няма да могат да се възползва от ресурса на ПРСР. Според Радев интересът към тази мярка традиционно е много голям, а в сегашния прием се очаква заявленията да надхвърлят 3-4 пъти отпуснатия бюджет.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход