Диагноза: хроничен дефицит
За трета поредна година бюджетът ще бъде ревизиран в посока повече разходи и съответно повече дефицит и дълг


Георги Желязков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Отново се случи. За трета поредна година бюджетът на държавата ще се актуализира. За трета поредна година дефицитът надхвърля предварително заложените нива и за трета поредна година неизрядните министерства получават допълнително пари без ясни ангажименти за промяна към по-добро. Оказва се, че няма значение дали правителството е дясно, ляво или служебно, дали финансовият министър се казва Петър Чобанов, Румен Порожанов или Владислав Горанов. Наближи ли краят на годината, "чувалът" се развързва.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
"Вече седем години бюджетът не може да излезе от порочния кръг дефицит – дълг"! Как е подреденко само, а? На чиновниците и средния "бизнес" се подава от еврофондовете. На дребния производител - от грантовете по министерства и НПО-та. "Едрата политика" се одарява с перманентните заеми. Всъщност Европа, чрез съюза си, банките и политическите си аргати може да купи всеки избор, което и прави в момента. А "Купуването и продаването на..."!
Грешка. Диагнозата е грешна. Хроничнят дефицит е симптом на по-сериозни структурни и управленски проблеми. След времената на Станишев, когато структурните проблеми можеха да бъдат маскирани, настъпи ерата Борисов. Време на криза в световен мащаб и невъзможност да се прикриват проблемите на икономиката и управлението. Безвремието "Борисов" ще свърши едва при по-сериозно сътресение. Дотогава ще се радваме на постоянно затоплящата се вода като жабата, която сварили.
Трета година дефицит, практическа липса на реален растеж на БВП от началото на кризата, рязко нарастване на задлъжнялостта на държавата и бизнеса, реално замразяване на доходите (с изключение на държавния сектор), тежки проблеми във финансовия сектор и т.н - симптомите за нещо повече от криза. Те говорят за наближаваща катастрофа.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.