Теория на изборния хаос
Решенията за премахването на изборния апокалипсис в "Арена-Армеец" не са толкова сложни
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Решенията за нормално провеждане на изборите в България често изглеждат толкова прости, че човек започва да се чуди дали става дума за обикновена некадърност или за конспирация. Няма как Централната избирателна комисия (ЦИК) да не е била наясно, че при гласуване с четири бюлетини, с преференция на една от тях и два отделни вота - местен и референдум, ще се получат проблеми. Няма как и да е забравила ситуацията отпреди четири години, когато хора също припадаха, чакайки да предадат протоколите си, само че в зала "Универсиада". И въпреки тази печална практика и предупрежденията, че преброяването ще е допълнително усложнено от преференциалния вот и избора на районни кметове, мерки не бяха взети.
Трудно може да се каже категорично кое точно предизвика създалия се хаос около приемането на протоколите от местните избори в Общинската избирателна комисия (ОИК) в София. Дали приетият от предишния парламент Изборен кодекс (ИК), който определя правилата и начина, по който се сформират и действат изборните комисии? Дали неспособността на Централната избирателна комисия да организира изборите, така че да не се стига до такива кризисни ситуации като тази в столичната зала "Арена Армеец"? Или сложността на изборите, при които се гласуваше с няколко бюлетини и заради провеждането и на референдума на практика бяха избори "2 в 1"? Или пък недостатъчно добре обучените членове на секционните избирателни комисии.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Един от основните проблеми на нашите журналисти е, че не разбират от това, за което пишат. Препоръчвам на авторката да бъде няколко пъти член на СИК и след да бистри как може да се подобрят изборите. Защото именон членовете на СИК сатези, които най-добре знаят какви са проблемите при организацията на изборите. А големият проблем на нашите политици, които са цитирани в текста е, че НИКОГА не са участвали в СИК, но пък имат наглостта да определят правилата за гласуване, от което се получава тази голяма каша.
От 1990-а наблюдавам избори в България, от 1996-а – по света. Това е една от най-аналитичните и точни статии за изборите у нас, която съм чел. Моите коментари. Много е обезкуражаващо, когато депутати и други образовани хора предлагат решение на проблема с хаоса в ОИК София (или други ОИК, или РИК на парламентарни избори) чрез по-голям брой членове на съответните комисии. В Индия, която има над 800 милиона избиратели, имат ЦИК от председател и два члена. Нашите депутати и експерти могат да видят снимките им на http://eci.nic.in . Не е нужно да си член на каквото и да било, за да планираш потоците от хора, данни и материали в един познат от години процес и да пресметнеш колко работни места с хора и техника са нужни, колко кафе машини, места за почивка или тоалетни. Не е нужно да си член на изборна комисия, за да проверяваш протоколите на комисия от по-ниско ниво – това е въпрос на вътрешна организация и обучение на персонал (който също няма нужда да се именува като „експерти“). Грешките в протоколите на СИК, които забавят обработката в ОИК или РИК, изобщо не са нещо ново, а фактор, който може да се калкулира при организацията на процеса.
Настрана политическите манипулации, за които можем главно да спекулираме, за мен основният проблем изглежда да е ниската обща и организационна култура на изборната администрация – от членове на СИК, които не щат да четат раздадените им указания, до ОИК, ЦИК и фирмата преброител, които са неспособни да планират съвместно логистиката на обработката на резултатите. И тай като професионална (непартийна) изборна администрация в България скоро няма да има, остава да се търсят решения да се направи задължително и по-ефикасно обучението на СИК -тоест хора от кол и въже, ниско мотивирани и често безхаберни. Трдна задача, но има добри практики по света, които могат да се тестват у нас.
До коментар [#1] от "Vassco":
Донякъде съм съгласен с мнението Ви понеже лично съм бил в СИК над 12 - 13 избори и всеки път изменят по нещо което да затруднява избория процес а да не говорим за избора на сграда където да поеме този поток.
Спомням си когато бяха ангажирали това да се случи в Циганското НДК нна бул. Константин Величков и бул. Ал. Стамболийски където благодарение на ТВ камерата на една Национална Телевизия Полицаите се махнаха и сами се регулирахме без много напрежение а те го създаваха предполагам и сега е било така в зала Арена Мутреец но в Милиционерска Държава така се получава.
На коментара в статията, че е имало предложение да се назначи Изборна Администрация - Представете си сегашното положение и назначени за 4 години защото точно такива комисии щяха да назначат дрОгарите и милиционерите. :-)
До коментар [#3] от "mamuncho":
И аз съм бил горе долу толкова в комисии. А що се отнася се отнася до назначаване на изборна администрация - напълон излишно. За сметка на това могат да сенаправят курсове за членове на СИК, РИК и ЦИК. Който не е изкарал такива курсове - да не може да участва като член в изборите. А специално за член на рИК и ЦИК - само минали по няколко пъти през СИК. Та да знааят за каквостава въпрос.
Хаосът в София беше планиран и трябваше да доведе до касиране на изборите. Беше ясно, че опашките ще са огромни и бавно ще става всичко.. нарочно събрани членове на изборни комисии от кол и въже.
Единственото което спаси изборите беше, че затвориха горките хорица за 50 часа в Зала Армеец. Някой добре се беше подготвил за тоя хаос, ама не се получи съвсем.
Толкова ниско ниво на членовете на изборни комисии май дръг път е нямало. Парите ли са били малко.. не знам, ама сякаш с конкурс са ги избирали - по незнаене на елементарна математика.
нещата са елементарно прости
1+1=2
1 имаме референдум за ел.гласуване
1 за да са сигурни че ел. гласуване ще бъде въведено отпарламента имаме брутален хаос и тотална-ПРЕДНАМЕРЕНА дискредитация на гласуването с бюлетини ,дето и най безсмислената партия от 3000 души може въз основа на протоколите да си свери резултата.
А какво е 2 ?
2-добре дошли в матрицата!
ЕЛЕКТРОННО ГЛАСУВАНЕ=ТОТАЛНА ЕЛЕКТРОННА МАНИПУЛАЦИЯ
В Швейцария,Швеция или Лихтенщайн даже и в братска Румъния може би ел . гласуване ще отрази народния вот,ама айде моля не ми говорете,че в най корумпираната държава на планетата нещата ще се случат по честния начин
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.