Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Теория на изборния хаос

Решенията за премахването на изборния апокалипсис в "Арена-Армеец" не са толкова сложни

Опашките с изборните книжа в столичната зала "Арена Армеец"
Опашките с изборните книжа в столичната зала "Арена Армеец"
Опашките с изборните книжа в столичната зала "Арена Армеец"    ©  ЦВЕТЕЛИНА БЕЛУТОВА
Опашките с изборните книжа в столичната зала "Арена Армеец"    ©  ЦВЕТЕЛИНА БЕЛУТОВА
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Решенията за нормално провеждане на изборите в България често изглеждат толкова прости, че човек започва да се чуди дали става дума за обикновена некадърност или за конспирация. Няма как Централната избирателна комисия (ЦИК) да не е била наясно, че при гласуване с четири бюлетини, с преференция на една от тях и два отделни вота - местен и референдум, ще се получат проблеми. Няма как и да е забравила ситуацията отпреди четири години, когато хора също припадаха, чакайки да предадат протоколите си, само че в зала "Универсиада". И въпреки тази печална практика и предупрежденията, че преброяването ще е допълнително усложнено от преференциалния вот и избора на районни кметове, мерки не бяха взети. 

Трудно може да се каже категорично кое точно предизвика създалия се хаос около приемането на протоколите от местните избори в Общинската избирателна комисия (ОИК) в София. Дали приетият от предишния парламент Изборен кодекс (ИК), който определя правилата и начина, по който се сформират и действат изборните комисии? Дали неспособността на Централната избирателна комисия да организира изборите, така че да не се стига до такива кризисни ситуации като тази в столичната зала "Арена Армеец"? Или сложността на изборите, при които се гласуваше с няколко бюлетини и заради провеждането и на референдума на практика бяха избори "2 в 1"? Или пък недостатъчно добре обучените членове на секционните избирателни комисии.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
11 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    vascoo avatar :-|
    Vassco
    • + 9

    Един от основните проблеми на нашите журналисти е, че не разбират от това, за което пишат. Препоръчвам на авторката да бъде няколко пъти член на СИК и след да бистри как може да се подобрят изборите. Защото именон членовете на СИК сатези, които най-добре знаят какви са проблемите при организацията на изборите. А големият проблем на нашите политици, които са цитирани в текста е, че НИКОГА не са участвали в СИК, но пък имат наглостта да определят правилата за гласуване, от което се получава тази голяма каша.

    Нередност?
  • 2
    vmiloev avatar :-|
    vmiloev
    • - 1
    • + 10

    От 1990-а наблюдавам избори в България, от 1996-а – по света. Това е една от най-аналитичните и точни статии за изборите у нас, която съм чел. Моите коментари. Много е обезкуражаващо, когато депутати и други образовани хора предлагат решение на проблема с хаоса в ОИК София (или други ОИК, или РИК на парламентарни избори) чрез по-голям брой членове на съответните комисии. В Индия, която има над 800 милиона избиратели, имат ЦИК от председател и два члена. Нашите депутати и експерти могат да видят снимките им на http://eci.nic.in . Не е нужно да си член на каквото и да било, за да планираш потоците от хора, данни и материали в един познат от години процес и да пресметнеш колко работни места с хора и техника са нужни, колко кафе машини, места за почивка или тоалетни. Не е нужно да си член на изборна комисия, за да проверяваш протоколите на комисия от по-ниско ниво – това е въпрос на вътрешна организация и обучение на персонал (който също няма нужда да се именува като „експерти“). Грешките в протоколите на СИК, които забавят обработката в ОИК или РИК, изобщо не са нещо ново, а фактор, който може да се калкулира при организацията на процеса.
    Настрана политическите манипулации, за които можем главно да спекулираме, за мен основният проблем изглежда да е ниската обща и организационна култура на изборната администрация – от членове на СИК, които не щат да четат раздадените им указания, до ОИК, ЦИК и фирмата преброител, които са неспособни да планират съвместно логистиката на обработката на резултатите. И тай като професионална (непартийна) изборна администрация в България скоро няма да има, остава да се търсят решения да се направи задължително и по-ефикасно обучението на СИК -тоест хора от кол и въже, ниско мотивирани и често безхаберни. Трдна задача, но има добри практики по света, които могат да се тестват у нас.

    Нередност?
  • 3
    tanas2 avatar :-|
    Танас
    • + 5

    До коментар [#1] от "Vassco":

    Донякъде съм съгласен с мнението Ви понеже лично съм бил в СИК над 12 - 13 избори и всеки път изменят по нещо което да затруднява избория процес а да не говорим за избора на сграда където да поеме този поток.
    Спомням си когато бяха ангажирали това да се случи в Циганското НДК нна бул. Константин Величков и бул. Ал. Стамболийски където благодарение на ТВ камерата на една Национална Телевизия Полицаите се махнаха и сами се регулирахме без много напрежение а те го създаваха предполагам и сега е било така в зала Арена Мутреец но в Милиционерска Държава така се получава.

    На коментара в статията, че е имало предложение да се назначи Изборна Администрация - Представете си сегашното положение и назначени за 4 години защото точно такива комисии щяха да назначат дрОгарите и милиционерите. :-)

    Нередност?
  • 4
    vascoo avatar :-|
    Vassco
    • + 5

    До коментар [#3] от "mamuncho":

    И аз съм бил горе долу толкова в комисии. А що се отнася се отнася до назначаване на изборна администрация - напълон излишно. За сметка на това могат да сенаправят курсове за членове на СИК, РИК и ЦИК. Който не е изкарал такива курсове - да не може да участва като член в изборите. А специално за член на рИК и ЦИК - само минали по няколко пъти през СИК. Та да знааят за каквостава въпрос.

    Нередност?
  • 5
    mickmick avatar :-|
    mickmick
    • + 7

    Хаосът в София беше планиран и трябваше да доведе до касиране на изборите. Беше ясно, че опашките ще са огромни и бавно ще става всичко.. нарочно събрани членове на изборни комисии от кол и въже.

    Единственото което спаси изборите беше, че затвориха горките хорица за 50 часа в Зала Армеец. Някой добре се беше подготвил за тоя хаос, ама не се получи съвсем.

    Толкова ниско ниво на членовете на изборни комисии май дръг път е нямало. Парите ли са били малко.. не знам, ама сякаш с конкурс са ги избирали - по незнаене на елементарна математика.

    Нередност?
  • 10
    onufrii avatar :-|
    onufrii
    • - 1
    • + 1

    нещата са елементарно прости
    1+1=2
    1 имаме референдум за ел.гласуване
    1 за да са сигурни че ел. гласуване ще бъде въведено отпарламента имаме брутален хаос и тотална-ПРЕДНАМЕРЕНА дискредитация на гласуването с бюлетини ,дето и най безсмислената партия от 3000 души може въз основа на протоколите да си свери резултата.
    А какво е 2 ?
    2-добре дошли в матрицата!
    ЕЛЕКТРОННО ГЛАСУВАНЕ=ТОТАЛНА ЕЛЕКТРОННА МАНИПУЛАЦИЯ
    В Швейцария,Швеция или Лихтенщайн даже и в братска Румъния може би ел . гласуване ще отрази народния вот,ама айде моля не ми говорете,че в най корумпираната държава на планетата нещата ще се случат по честния начин

    Нередност?
Нов коментар