Сивата икономика в България е 17% от БВП
Насърчаването на електронните плащания може да помогне за намаляването й, показва проучване на EY
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Сивата икономика в България за 2014 г. възлиза на 17.1% от БВП на страната, показват данните от проучване на международната консултантска компания EY, направено по поръчка на MasterCard. Изследването използва собствена методология, като анализира различните видове сива икономика и набелязва мерки, с които може да се противодейства на проблема чрез насърчаване на електронните разплащания.
Разглежданият период е от 2002 г. насам, когато според резултатите делът на сивата икономика е бил 21.3% от БВП. В следващите години той плавно намалява, но след глобалната финансова криза от 2008 г. отново започва да се повишава, показват данните.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Аз не съм от сивата икономика и искам да попитам - какво като не съм? Аз съм брашняния чувал, който всеки финансов министър тръска! Аз трябва да плащам осигуровки, за които нямам пари! И въпреки това ми вдигат прага! Аз съм човек, на когото държавата разчита, за да плати на полицаи, военни, депутати и администрация! Когато успея, ми казват, че е малко! Когато не успея, ми казват, че съм престъпил закона!
Кой съм аз всъщност - българин или...?
Дали пък диференцирано ДДС не би било по-доброто решение за тези по-чуствителните сектори ? Защото да караш бабите по селата да си купят хляб с карта е смешна работа или за 2 бири като слезна да плащам с карта.
Аз лично съм убеден, че сивия сектор е около 30%.
"Cash is King" казваше баба ми.
Да не говорим, че има минимална такса за електронната финансова услуга и хлябът и киселото мляко на пенсионерите ще им излязат златни за суми около пет лева примерно.
Тиквоний I никога няма да натисне малките търговци да монтират ПОС терминали. Няма топки за това. Освен това ядрото на герберския електорат са бакшишите и фризьорките - едни от най-сивите икономически субекти.
„направено по поръчка на MasterCard“
Който плаща, той поръчва музиката.
За картела Visa/MasterCard би било чудесно ако се забранят парите в брой и всички се задължат да ползват техните карти. Ако се забранят и пощенските преводи - още по-добри печалби.
Честито на „печелившите“.
„По изчисления на EY при финансирана от държавата отстъпка в размер на 1.4% от стойността на покупката“
Наглостта на картела Visa/MasterCard няма край. Искат с парите на данъкоплатците да се подкупват същите тези данъкоплатци да ползват услугите им...
Няма как да се забранят плащанията кеш, все пак парите са си пари, но стимули за картови разплашания винаги може да се прилагат и то не от държавата.
Процесът има своя естествен път и това се вижда с намаляването на дела на сивата икономика през силните 2007 и 2008. Когато фирмите от сивия сектор търсят финансиране (и то не от КТБ) за да разщирят бизнеса си, то им се налага да полажат това-онова на светло. Другата страна на медала е контрола, по-строг контрол => по-високи разходи за укриване на доходи, но тука знаете положението какво е и то е дълбоко залегнало в народопсихологията ни.
Що се отнася до диференцирано ДДС, то, колкото и да е добро, няма как да се приложи по нашите географски ширини ... просто, ако ДДС на детските дрехи е 10%, то изведнъж всички дрехи ще се окажат детски ... знаете как е!
Само 17% ???
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.