Данъчната бюрокрация за коли и имоти отпада
Единодушно бюджетна комисия отхвърли предложението на финансовото министерство за облагане на активи, които се ползат и за лични нужди


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
След лавината от лобистки законови поправки от последните две седмици поне за една нова данъчна тежест, която щеше да създаде безкрайна бюрокрация за стотици хиляди фирми, депутатите взеха решение да отпадне. Финансово министерство предлагаше всяка компания, която има автомобил или имот за над 5 хил. лв., да трябва да води сложна отчетност и да довнася ДДС за него за времето, в което активът се употребява от служителя за лични цели. В четвъртък след дълъг дебат и много разнопосочни предложения бюджетна комисия гласува единодушно да няма данък, добил популярност като "уикенд". Остава и депутатите в зала окончателно да подкрепят отпадането.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Авторът не е вникнал в проблема.
Ето как стоят нещата в живота.
Ако си купите като физическо лице джип Инфинити, например, ще платите условно 70 000 лв. Ако го купите през фирмата си, ще приспаднете от тях 11 700 лв ДДС под формата на данъчен кредит, защото джипът се води 7-местен и законодателят предполага, че ще го ползвате като баничарка... Т.е. джипът ще струва 58 300 лв.
Има още: въпреки, че обемът на двигателя е 2800-3000 см3, няма да плащате няколко стотин лв местен данък, а ... 6-7 лв (баничарка,де...)
Вие виждали ли сте Инфинити натоварен с кашони, тръби, чували? Няма и да видите. Вижда ги само законодателят...
Същото е и с апартаменти, купувани от адвокати, лекари, дентисти, козметици и пр. за кантори, кабинети, салони. Бюджетът реално им плаща 20 % от стойността.
В Германия са го направили много просто - при покупка на коли, яхти, самолети, къщи, апартаменти и пр. на името на фирма, бюджетът признава 5/7 от данъка. Останалото се смята за лично ползване на актива през уикендите.
Много елементарно.
Не си съвсем прав. В Испания например за автомобили и други придобивки, вкл. яхти, купени на името на фирмата се признава ЦЕЛИЯ данъчен кредит. Не знам какво работиш, но явно не си собственик или шеф на фирма. В събота и неделя шефовете също работят, роботят дори като са на голф или в ресторанта. Или реципрочно, дали в събота и неделя Горанов пътува с личния си автомобил? Щом за нас да е така, за тях, всички като него, защо да не е?
Публикувано през m.capital.bg
Ако за автомобилите може и да се намери някакво съмнително основание (ако съм натоварил баничарката със стока, но съм взел детето да го оставя на училище, защото ми е на път - това как го тълкуват данъчните?), то за имотите е пълен абсурд. Кой е луд да си пише апартамента на фирмата - ще скатае ДДС, ама после ще му излезе през носа от данък смет и промишлен ток.
Видите ли, имало го в повечето европейски държави, но в същото време, за да го приложим в българското законодателство, ще искаме дерогация, т.е. няма го в директивата.
"Мижи да те лажим."
Богатите данъци не плащат. ДДС не плащат, щото всичко им се води на фирма, ДОД рядко плащат, щото всичко минава като разход на фирмата. Фирмата данък печалба не плаща, щото всичко минава за разход и накрая е на маалка печалба, колкото да не е без хич.
Ако някой богат човек плаща ДОД или фирмата плаща голяма печалба.. това е или за да се изперат пари или не са могли да ги скрият..
Та така - бюджета се пълни от всички други, но не и от богатите. Всъщност единственият данък който не може да се крие е данък имоти, но при нас е символичен ако въобще го има. И като резултат - общините въобще не си правят труда да го търсят. А реално само този данък се плаща от всички.. и би трябвало тоя данък да се използва за поддържане на инфраструктурата около съответния имот.
Да, ама не. В България - собствениците само получават услуги от държавата, но не плащат за тях. За техните услуги плащат - работещите на тр. договор.
До коментар [#2] от "drastar":
Испания затова е в това блестящо финансово състояние.
Вижте колко данък плаща Айпъл, Гугъл, ИКЕА и т.н. маскимално 2% на някакви си острови. Тези фирми имат обороти по-големи от българския бюджет...
Правете си изводи, щом в държави където има върховенство на закона и повече гражданска отговорност, не могат да накарат богатите да плащат, как смята България - клекалото на Европа, да направи това?
Целта е да имаш голяма СРЕДНА КЛАСА, която да ти снася яйца, а у нас средна класа няма, едно е да вземеш от работещ софиянец 2000лв -500лв данък, друго е да вземеш от работник в провинцията от 500лв -150
лв, е няма как да стане
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.