2016: Бурята приближава
България пропусна шанса да се настрои към много от предстоящите рискове и да започне да си решава натрупаните структурни проблеми
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В средата на ноември вече има доста прогнози от различни частни и публични институции, които образуват умерено позитивно ветрило от прогнози между 1.5% и 2.6% ръст на БВП. На фона на експресните данни за третото тримесечие на 2015 г. (2.9% ръст на БВП) прогнозите дори сочат забавяне. През последното тримесечие са предвидени огромни бюджетни разходи и спокойно растежът за тази година може да се окаже над 2.5%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
24 коментара
Единственият данък, който има нужда от вдигане е данък имоти - в момента е символичен, отделно няма данък върху земеделските земи да речем. Има и други пропуски.
А реално точно собствениците трябва да плащат най-малко за инфраструктурата около имотите си. Отделно собствениците трябва да плащат част от бюджета на държавата - щото МВР им пази имотите, армията също. Съдът - също.
ДДС може в същото време да се намали. Щото в момента прекалено голяма част от бюджета се пълни с него и се получава голяма несправедливост.
Това с увеличаването на данъка недвижими имоти е моя теза от година вече. В университета разработих примерен модел за прогресивното облагане на недвижимите имоти. Там засегнах тезата, че данъчната оценка трябва ежегодно да се актуализира по пазарни методи; за сметка на това пък ще по-висок необлагаем минимум. Промилите в прогресията няма да се различават чувствително и са в рамките на настоящите, определени по ЗМДТ. Развих и идеята за своеобразна вертикална справедливост - плащане на данъка, обвързвано с дохода, като дадох пример с една баба с минимална пенсия и едно двучленно семейство с един и същ данък имоти - доста сложна и изискваща невероятна администрация идея, но така де. :)
До коментар [#2] от "liko.koychev":
Илко, не съм ти слагал аз минуса, но искам да питам:
Защо обвързваш данък имоти с доходи? Според мен - ако бабата на минимална пенсия живее в същия имот като двучленно семейство - следва, че бабата живее над възможностите си (или семейството - под възможностите си).
Това което предлагаш е некоректно - един и същ имот - два данъка.
Следствието ще е - имота ще ми е регистриран на баба ми с нейната пенсия от 220 лева, въпреки, че заплатата ми е над 2500 лв.
Данъците трябва да се увеличат (на НИ), но това трябва да е прогресивно и еднакво за всички - без бонуси за "бедни".
До 3-5 год. с това правителство ни чака криза, няма да е точно както в Гърция, но такава ЩЕ ИМА. НИТО една система, МВР, Армия, здравеопазване,образование, пенсии – НИТО една нищо не се подобрява ..докато някоя не избухне! Неизбежно е ...
Нито МВР, нито армията, доколкото я има пази собствеността на гражданите. Най-малко пък МВР, което е все същото от 1944 г. - апарат за репресия.
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#5] от "drastar":
Те така казват и за пожарникарите - докато не им се запали плевнята или къщата.
МВР пази хората, но и имотите на хората. Армията пази хората, но пази и имотите на хората/цялата държава всъщност/.И е нормално този който има повече и по-скъпи имоти да плаща повече за това. Както и за чиновниците, както и за съда да речем - щото всичкият ред който се създава в държавата е в по-голяма полза за тия които имат повече.
Няма логика бюджета да се пълни с ДДС т.е. от консумиращите, а да се консумира най-вече от тия които имат повече - имоти, имущество.
Също няма логика бюджета да се пълни с ДОД .. щото този който получава днес 2000 лева може да няма имоти - т.е. ще ползва от държавата по-малко отколкото един безработен, но с имоти за 200 хил. лева да речем. Щото например около имота трябва да има инфраструктура и тя е най-вече заради имота, охраната също - реда и той. Щото няма ли го - квартала става гето и имота не струва нищо. Та няма логика за инфраструктурата около имата Х да плащат тия които консумират някъде в другия край на България. Щото могат да имат много по-малко от тоя с имота Х.
Виждам много минуси съм получил.. докато това е така - ще дълбаем дъно след дъно. Вярно богатите ще стават все по-богати.. но държавата ще става все по-мизерна. А способните ще бягат от България в държави в които - има по една случайност "нормален" данък имоти. Щото там има ред и много повече справедливост.
До коментар [#7] от "mickmick":
По принцип си прав, но няма как да стане. Вдигането на прекия данък върху имота е пряк път към "революция", или най-малкото, загуба на следващите избори. Българинът спестява в имоти. Богатият българин - в много имоти. Политически такъв данък е неприемлив.
До коментар [#7] от "mickmick":
В много лоша посока си тръгнал, братле.
Първо - ДДС донася ужасно много данъци в бюджета. Ако ще заменяш намаляването на ДДС с данък имоти, ще се окаже изведнъж, че твърде много хора на могат да си платят данъка. Искаш да докараш срив на имотния пазар ли? По - адекватно облагане - да, но другото са си пълни простотии.
Второ - виж първото.
Трето - с тая теза мина ли?
До коментар [#7] от "mickmick":
Богатият си е богат, а бедният си е беден...
Като вдигнат данъка, какво ще се промени:
- бедните още ще обеднеят и няма да си купят къща никога
- на богатите им пука,
- а политиците ще има да си харчат още на воля...
Всички възможни промени ще дадат резултати само след пресичане на престъпността и корупцията. ИНАЧЕ СА БЕЗМИСЛЕНИ...НО ще се случат, за да има какво да се краде.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход