Добре дошли под нулата
Какво означава решението на БНБ да въведе отрицателни лихви за свръхрезервите на банките при нея


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Само преди няколко години идеята за отрицателни лихви на централните банки звучеше като екстравагантно и крайно решение, което навлиза в некартографираните води на паричната политика. От повече от година обаче еврозоната живее в този странен свят, където банките, а и голяма чат от инвеститорите в държавен дълг са принудени да си плащат за това да дадат на сигурно място парите си. От началото на 2016 г. в него ще влязат и българските банки, след като БНБ обяви, че ще въведе отрицателни лихви по свръхрезервите на банките. Това са сумите, които те държат при нея над минималните задължителни резерви и които досега не са олихвяваха. С изцяло пренаписана наредба по темата БНБ въвежда като правило, че лихвата и върху свръхрезервите ще става отрицателна, когато лихвата по депозитното улеснение на ЕЦБ е отрицателна. В момента ЕЦБ удържа по 0.2% за депозирана при нея ликвидност.
Новата наредба на БНБ още не е публикувана и засега не е официално колко точно ще е отрицателният процент, но в банковите среди очакват и за тях въведеният процент да е -0.2%. Същевременно обаче в ЕЦБ вече тече дебат за ново разхлабване на паричната политика, което може да означава и навлизане в още по-отрицателна територия. И ако за банкерите прекият ефект е сравнително ясен, решението на БНБ променя правилата на играта и ще има ефекти върху цялата икономика. Ето и отговорите на "Капитал" на най-важните въпроси
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
21 коментара
B***h better have my money! ... банката плаща на мен, не аз на нея :)
https://centerforsocietydevelopment.wordpress.com/ %D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8/%D0%B8% D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D 0%B0-%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B8/the-great-cont raction-1929-1933-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D 0%B8-%D0%BC-%D1%84%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%BC%D0%B0%D 0%BD-%D0%B8-%D0%B0-%D0%B4%D0%B6-%D1%88%D0%B2%D0%B0 %D1%80%D1%86/
Какво казва най-известният монетарен икономист - Фридман - за най-голямата икономическа криза
Това за отрицателната лихва , означава , че ти плащаш на банката да ти пази парите от данъчни и подобни посегателства върху "законните" ти пари . Швейцарската банка го практикува отпреди повече от 30 години. Хитро е , слагаш ти милиардите в Швейцария , даваш на банката по 1-2 милиона на година и си чист. Това което се готви от БНБ , е антибанково решение или казано на български - на гол корем чифте пищови :)
Ако цената за съхраняване на пари в банката стане по-висока от наема на сейф - някои може да си прехвърлят парите в банкови или небанкови сейфове (охранявани от охранителни фирми, които не са банки).
До коментар [#4] от "Валентин":
Повечето от парите не съществуват като банкноти.
БНБ въвежда отрицателните лихви сега, а търговските банки ги въведоха за своите клиенти от началото на годината(чрез такси). Пример: При поддържане на среднодневна наличност 3000 лв по сметка във водеща бългрска банка получавам лихва 0.01 лв месечно и ми се начислява такса 0.50 лв. !!!
За мен е малко тъпо решение на БНБ. Да, големите централни банки по света го практикуват, но България е особена среда. Радев прави това, което е чел по книготе, че трябва да се прави. Ето това ще ни е проблемът с него. Дянков беше същия. Каквото е написано, това прави, но реалността е съвсем друга. Целта е с тази отрицателна лихва е да се изкарат парите от банките и да се вложат в икономиката, само че се пропуска момента, че по този начин няма да се раздвижи кредетирането, защото не са банките тези, които не отпускат пари, а хората не искат кредити. В момента реално лихвите по кредитите са много по - ниски от тези, които бяха преди кризата, но хората сега не искат кредити. Причината не са банките, а икономическата среда. Просто хората не се чувстват сигурни, че утре ще имат доходи. Така че БНБ в момента е на път да направи голяма глупост, а именно отрицателните лихви да се прехвърлят на клиентите, което да оскъпи кредитите и да свали още повече лихвите по депозитите.
А какво ще стане с лихвите по депозитите? Надявам се да не падат под 0%!
40 млрд. лв. валутни резерви ??
От кога банките са сигурно място за парите ? Тези явно не са чували за КТБ,за КБ, ПЧБ, Lehman Brothers и още стотици други...Крайно време е обаче, в Бг да се въведат отрицателните лихви, та дано Бг изтегли спестяванията си и ги пусне в обръщение, че Мики Маус икономиката ни е в колапс. Ако иска ,българина,нека си държи парите в банка, но да си плаща за това-2-3 лв на 100.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.