Китай и 16-те джуджета
На четвъртия форум между азиатския гигант и Централна и Източна Европа София заложи своите чипове


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Всеки, който някога е организирал парти за повече от пет души, знае, че най-сложната част от него е да задоволиш всеки от гостите, така че никой да не си тръгне недоволен. Добрите домакини се познават по това, че почти винаги успяват.
Китайският премиер Ли Къцян има защо да вдигне малък тост след края на форума в Суджоу на 24 и 25 ноември, на който той беше домакин на 16 държави от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Форумът събра огромен брой делегати, всички поканени дойдоха, а афтърпартито продължи доста за някои от тях. България беше представена от най-голямата министерска делегация от години насам - шестима министри и премиерът Бойко Борисов прелетяха половината кълбо, за да присъстват в Суджоу. Дори това обаче беше скромно на фона на други делегации, като например чешката, която пристигна с два държавни самолета и остана цяла седмица в Китай.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Китайците са хитри, а нашите си въобразяват, че ще получат едни пари за усвояване...
трябва учене и подготовка за такива форуми, а не присъствие :-)
До коментар [#1] от "krastitel":
Бих се съгласил с Вас ако намеренията на политиците ни бяха да развиват държавата. Може и да го желаят, но по-скоро като хоби, ако им остане време. Те са с ясното съзнание, че са на власт за кратко и по-важното е да осигурят собствените си проекти.
До коментар [#2] от "kratun.ko":
Изглежда сте прав ...
А това боли ...
До коментар [#1] от "krastitel":
А, то не било олимпиада, дето е важно само присъствието. ;-)
Само да не сменим мечка за дракон, че не знам дали толкова лесно ще ни отворят пазарите си.
Хубав материал.Браво.
До коментар [#4] от "Алф":
"Заменим" е оптимистично ... според мен се подлагат и на двата звяра - мечка и дракон, без идея просто заради фолклорното им образование 😆
Добра статия. От доста време не бях чел добър анализ в българска медия.
А къде остана капката катран в кацата с мед ?
Да , точно за запалката в джоба на премиера става дума дето за малко да се окаже камъчето катурнало каруцата - това е завоалирания начин на китайските другари да кажат къде ни е мястото !!!
До коментар [#8] от "SS":
Надявам се да осъзнавате КОЛКО СТЕ ПРАВ :) Със "случаят"на летището Китай директно заяви, че НЯМА ДА РАБОТИ С БЪЛГАРИЯ/ с ТЕЗИ/.
Китайският начин на мислене, особено на държавно ниво, е адски сложен за нормални хора, а за тиквениците като ..тиквеникЪт-неразбираем. Никой от гъзолизците-китаисти около него няма да му признае, че публично и на всеослушание са го обявили за ненадежден партньор/ което е много тъжно за България :(/
И един приятелски съвет към авторът на статията: китаец НИКОГА не казва категорично НЕ. Проверено доста пъти на собственият ми гръб.
Коя година Топурковски като вицепремиер накара Македония за признае Тайван срещу обещани 1 млд инвестиции?
После нищо не дойде и Македония беше във фризера в ООН години наред.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.