Какво предложи и какво получи България в Китай
Практическите детайли зад политическата среща в Суджоу


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
1. Жп връзки, летища и пътища
България предложи на форума концесия или публично-частно партньорство за редица инфраструктурни проекти. Две пристанища, четири летища, четири пътни връзки и четири жп линии бяха представени от министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова като възможни обекти, които да заинтересуват китайските инвеститори. Пристанищата бяха Видин и Русе, летищата - София, Пловдив, Горна Оряховица и Стара Загора, пътните връзки - "Хемус", "Черно море", София – Калотина, София – Видин и Русе - Велико Търново, а жп линиите - Русе - Димитровград, Варна - Русе, София - Радомир и Радомир - Гюешево.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Всъщност България предложи всичко и не получи нищо, или по-скоро получи някаква контактна точка с 3 човека персонал. Китай търси пазари (големи), технологии (нови) за крадене, и по-евтини пристанища - но такива с инфраструктура за достъп до запада. България не може да предложи нищо от това. Дори нашите земеделски стоки едва ли ще имат голям успех, те са малко и скъпи, а китайците не са по-богати от средния българин. Всъщност Китай е повече проблем, евтиния внос на држуджурийки съсипва голяма част от българския бизнес. Китай не е технологичен лидер, нито може да предложи нови идеи, организация и каквото и да е. Няма страна по света която да е забогатяла с китайски инвестиции. И накрая не трябва да се забравя, че Китай не е свободен пазар и демокрация, а олигархична държава създаваща проблеми на всичките си съседи. С една дума, по-внимателно с Китай.
Китай е свръхтехнологична страна, дано който не е бил там, може да твърди обратното. След като вече огромни развойна центрове са насочиха натам, да се мисли, че китайците са заинтересовани само в "кражби" на технологии е смешно. Факт е обаче, че китайците искат да инвестират в силни държави или в слаби, но с полезни изкопаеми. Ние в тази ранглиста сме горе долу в нулевия квадрант, Бойко направи разходка, повози се на китайското ICE и най-смешното подписа два три меморандума с намерения за инвестиции, необвързващи никого листове хартия, жалка работа....
Публикувано през m.capital.bg
"Според източник "те са готови да станат финансиращ инвеститор, защото Балканите са с голям потенциал", но държат на условия за износ на ток."
Ако въпреки сравнително ниските цени на електроенергията на Балканите строителството на 7-ми блок в Козлодуй излезе изгодно, това би било добра новина.
До коментар [#2] от "uza22478423":
Бил съм в региона многократно, точно по въпроса с технологиите. На пръв поглед всичко изглежда лъскаво и ново, но това не са технологии разработени в Китай, просто се инвестира в тях. По наука и нови технологии Китай е все още след Обединеното кралство и Германия, да не говорим за САЩ. Чувал съм, че извън Шанхай, Пекин и Хонг Конг нещата изобщо не изглеждат розово. Там няма свестна медицина, има огромни екологични и социални проблеми, абе прилича на бомба със закъснител която при първата по сериозна икономическа криза ще избухне. Тука на олигархията им липсват свежи пари за крадене, след залеза на енергийния шлем и си мислят, че Китайските пари ще заместят руските. Огромна грешка!
До коментар [#4] от "www":
Не му се връзвай. Виж му ника. Това е темплейт. В Дневник като дават билети за филми и винаги сред спечелилите са 4-5 с точно такъв темплейт на ника. :) Поне преди време беше така. Може да го преборили технологично.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход