Държавата свива почти наполовина леглата в столичните болници
Проектът на здравната карта за София орязва безплатните операции над три пъти от догодина


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Държавата е готова със сметката колко болници в София ще получават пари от здравните вноски. От документа се вижда, че орязването на най-големия пазар, който се ползва от всеки трети българин, е драстично - финансиране от здравната каса ще получат почти 40% по-малко болнични легла, като най-голямо е свиването при хирургичните - над три пъти и половина. Това означава автоматично драстично по-малко безплатни операции и дълга листа на чакащи или много плащащи пациенти от началото на следващата година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
39 коментара
Това означава автоматично драстично по-малко безплатни операции и дълга листа на чакащи или много плащащи пациенти от началото на следващата година.
____________
При дилема - смърт или парите хората си дават парите ако имат !
"... Това означава автоматично драстично по-малко безплатни операции и дълга листа на чакащи ..."
Видими резултати! Москов, душо болшевошка, ще свършиш на въжето!
"... Освен това повече от двойно ще нараснат възможностите за лечение на психично болни ..."
Дано остане и едно легло за "десния" Москов.
----
РБ = провал. Борба с корупцията ли? Или нейното създаване чрез здравни карти с платено влизане?
Тъй, тъй, намалявайте разходите, аз пък тази год. открих, че по-добре да си намаля % осигоровки и да не ползвам болничен, защото веднъж през последните 5 год. имам 1 месец болничен и не ми го плащат 3 месец, плащам си оригуровките, днес отивам в НАП да видя къде е грешката ... Тоя болничен, за 320 лв. 3 дни досега съм загубил, по-добре хич да го няма, досега последните 5 год. към 840 лв. съм платил осигуровки. Няма смисъл просто ...
Следва намаляване на броя на работещите лекари и мед. сестри. Дори да приемем, че всеки от нас ще можв да си плаща да не чака за болнично лечение по каса, свития капацитет на болниците по здравна карта ще облагодетелства болниците извън НЗОК. Богатите ще се наложи и те да чакат, но ще се лекуват, бедните ще чакат. Не виждам стремеж към борба с изтичането на средства по отчетени клинични пътеки само по документи (без реално пациентът да в стъпвал в болницата). Не виждам и борба с монопола на НЗОК. Не виждам възможнист в бъдеще, ако тези съкращения на легловия фонд се случат, как ще мога да си избера къде да бъда лекуван. И на края да не забравяме, че официалните доводи на политиците са едно, а това което те самите наистина целят е нещо съвсем различно.
Публикувано през m.capital.bg
Правото на избор на лекар и лечебница трябва да се запазят, защото погрешният такъв съкращава живота.
Геноцид.
До коментар [#2] от "misho73":
Спокойно бре, всяко ограничение и опашка, раждат конкуренция. Досега, всички лекари се натискаха за държавни пари (освен за операциите, които са с малък риск и висока цена, като за силиконовите импмланти и други подобин), а сега част от тях ще се принудят да отворят частни практики. Със сигурност, голяма част ще са точно свестните лекари, които имат опит и са сигурни в своите умения (то и банките ще отпускат пари точно на такива), а и точно те ще печелят достатъчно, че да не избягат в чужбина. Ще мръдне и пазара със здравното застраховане, както и много хора, ще се сетят, че превенцията е по-евтина от операция (или лечение на по-късен етап на заболяването).
Същото го имахме с газта и бензина — уж държавата трябваше да държи нещата на социално-приемливо ниво, а опашките бяха яки, докато днес липса на бензин няма, навлезе втори вид газ за автомобили, а един във Варна взе, че даде тон и за сваляне на цените...
И в здравеопазването ще има "изтрезняване" със съпътстващия "махмурлук".... който ще е гаден, щото дълго време бяхме на държавната софра.
Колко ли държавни и общински болници ще се закрият? А на колко частни ще им се отвори парашута?
Няма пари за здравеопазване, за музеи, за образование.
Банките са ни скъпи, скъпа е енергетиката, скъпи са големите шлемове, скъпи са диамантите, ...
Славеят от Дупница пееше "левовете в марки".
Сега марки няма, има други неща.
Така и не разбрах, какво и пречат на касата многото легла или многото болници. Тя е разплащащата институция, тоест трябва да си хвърля капата от радост, че има такава конкуренция. Може да обявява електронни търгове за клинични пътеки и болниците да се бият за най-ниска цена. После който иска на друго място, да доплаща от джоба си горницата и да ходи там. Това би направил всеки стопански мислещ субект, бил той каса или застраховател.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.