Любопитният свидетел по делото срещу Ченалова
Или как прокуратурата избирателно разследва твърдения за корупция в съдебната власт


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
На базата на неговите показания през април е повдигнато обвинение за длъжностно престъпление срещу Румяна Ченалова заради гледано от нея търговско дело, заведено от фирма на Ангел Божилов. Въпреки, че свидетелят, върху чиито показания държавното обвинение основава действията си срещу Ченалова, твърди за корупция и на други магистрати и юристи, по неизвестна причина те не са обект на наказателно преследване. До редакционното приключване на броя от прокуратурата не отговориха дали има започнали разследвания и срещу други магистрати.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Прелюбопитно! Значи, ако прокуратурата не действа избирателно, сега освен срещу Ченалова, трябва да очакваме срещу съдии в поне още 5 съдилища, нали така излиза:
1. Софийски градски съд (Ченалова, а други?),
2. съд в Казанлък,
3. съдилища в Стара Загора,
4. съдилища в Пловдив,
5. Върховния административен съд (ВАС),
6. Специализирания наказателен съд.
До коментар [#1] от "Наблюдател":
Така и ще си останем - в очакване на Годо.
И "Петко Сертов" да не се забравя:
За въпросното наказателно дело Попов разказва, че във връзка с него е запознал Ангел Божилов с Петко Сертов "за да види какво може да направи за Ангел, така че нещата да се решат в негова полза."
Гади ми се ...
До коментар [#1] от "Наблюдател":
"Значи, ако прокуратурата не действа избирателно, сега освен срещу Ченалова, трябва да очакваме срещу съдии в поне още 5 съдилища, нали така излиза:"
“За съжаление, познавам лекотата, с която едно лице може да бъде привлечено към наказателна отговорност. Въпреки увереността ми, че това не може да става системно, в отделни случаи може да стане и поръчково. Бизнес конкуренти могат да разчистят сметката чрез “услугата“ на някой прокурор да започне наказателно преследване и скоро след това да го прекрати поради необоснованост“, пише през 2012 г. в книгата си “Проблеми на наказателната политика в република България“, бившият главен прокурор Борис Велчев, сега председател на Конституционния съд. С тази книга Велчев стана професор.
Със сигурност "лекотата" съществува и в обратната посока.
Само за уточнение по репликата "...че ще поеме ангажимента да дойдат и хора от Специализирания съд, туй като от 2010 г. има дело в Специализирания съд на ОЕТ и кардинално щял да реши на една среща всички проблеми…"
СПЕЦИАЛИЗИРАНИЯТ СЪД СЪЩЕСТВУВА РЕАЛНО ОТ януари 2012г. От тогава в него са първите дела. Как ще има дело от 2010г. ???
До коментар [#1] от "Наблюдател":
Клатиш държавата, Наблюдател! Пълзящ метежец!
Интересен разказ, това показва един от многото начини, чрез които действа независимата ни съдебна система. Странно е какво е накарало въпросният г-н Димитър Попов да разкрие тези обстоятелства, в които участва и той като съизвършител на престъпление, въпросната договорка с прокуратурата не е достатъчен мотив, тъй като не е казано да е бил притиснат от нея, срещу него няма повдигнато обвинение? Очевидно е, че облагата за неговите действия ще остане тайна.
В съдебната система е заровено кучето. Ако имахме действаща такава и едно велико, ма наистина велико народно събрание да изкове закони + задължително лустрационен, сега, най- вероятно щяхме да си говориме за съвсем други проблеми.
Публикувано през m.capital.bg
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.