Народното събрание гласува промените в конституцията (хронология)
Правосъдният министър подаде оставка, след като гласуването в зала обезсмисли съдебната реформа. Предстои решение на ДСБ дали също ще се оттегли от кабинета.
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
След "историческия компромис" през лятото, който обедини гласовете на всички парламентарни групи без АБВ и БСП, проектът за конституционна реформа навлиза във финалната си права. Днес народните представители гледат на второ четене поправките, които, ако бъдат приети в първоначалния си вариант, могат да дадат основата за реформа в съдебната система. Миналата седмица обаче временната парламентарна комисия за промени в конституцията даде назаден и прие предложенията на АБВ, които на практика запазват безотговорността на прокуратурата. По-долу можете да проследите най-важното от дебатите и гласуването на промените в конституцията.
16:47 Беше прието сегашният състав на ВСС да довърши мандата си, като в едномесечен срок трябва да се саморазпредели в съответните колегии. В подкрепа на предложението гласуваха 200 народни представители, а едва трима се обявиха против. Така всички текстове от изменението на Конституцията бяха приети на второ четене. Предстои гласуването на промените на трето четене, като тогава то ще се извърши в цялост, а не текст по текст.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Големият цирк започна.
Дилемата на Борисов е ясна:
Той иска да има колкото се може по-малко проблеми и колкото се може повече успехи в управлението (естествено), а Реформаторите за сега създават само проблеми.
От друга страна, Борисов знае, че ако остави около себе си само хора, които не му създават проблеми, а тихичко и лакомо лапат парите на държавата, управлението му ще се катастрофира много бързо. Така какато стана след като се раздели с Плевенлиев, Дянков и Трайков. Когато разкараш умните, които създават проблеми, а оставиш около себе си простите и лакомите, дните ти са преброени.
Време е да ни спрат еврофондовете, въпреки, че сякаш няма достатъчно добър правен механизъм за това.
Вече трябва да се действа радикално. Ако се движим с тази скорост няма да ни стигнат още 7-8 години, а всички искаме нормализация или просто напускаме.
Дилемата на ДСБ и Кънев е:
1. "Някакви реформи" все пак и утвърждаване на политическия образ чрез гарантираното присъствие в медиите като част от правителството. (Според мен, тази цел е постигната, и продъжаването няма да доведе до нарастване на популярността на РБ/ДСБ), или
2. Ескалиране на конфликта (проактивно) между ценностните системи на ГЕРБ и ДСБ, търсене на активна гражданска подкрепа (колкото и хилава да е отначало) и концентрация на вниманието в изграждане на национюаллни стуктури със можещи и мотивирани хора.
До коментар [#4] от "cezare":
Подкрепям. Въпросът е, че сякаш е малко рано за ескалация и то поради трудността с гражданската мобилизация по това време на годината. Също така раздялата трябва да стане по по-драматичен начин, а затова е необходимо още постепенно покачване на напрежението и най-вече достатъчно добър тригър (конкретен повод) за първоначалния импулс. Всъщност такива могат да се очакват през следващите 3-4 месеца.
Не е много Live, ако статията не се ъпдейтва повече от час.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.