Кметицееее, багерът скъса тръба
Как заради силната си администрация една малка община успя да усвои 25 млн. лв. по програмата за селските райони и какво означава това за жителите й


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Когато се извършват строителните работи по проектите с европейско финансиране на територията на общината, макар да имаме и официален надзор, уведомявам населението и казвам – вие сте надзоът по изпълнението. Ако видите, че нещо не е както трябва, идвате и казвате. Те звънят по телефона: "Кметицеее, днеска багерът скъса тръба там", или дори ми пращат снимки по фейсбук. По този начин сами контролираме работата на изпълнителите. Получават се нещата, макар понякога да е комично", разказва кметът на Мирково Цветанка Йотина.
Малката община, разположена на около 65 км източно от София, често е сочена за пример за доброто усвояване на средствата по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Проектите, които се реализират там, са 10 и на стойност над 25 млн. лв., а по-голяма сума на сключените договори по общинските мерки на ПРСР има само в две общини на България – Суворово и Сатовча (виж картата). За разлика от другите обаче Мирково успява не само да е спечели проектите си, но и да ги осъществи без серия от скандали, лошо проведени обществени поръчки и намеци за корупция. Европейските фондове са и много важни за малката община с годишен бюджет от около 1.5 млн. лв.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Браво на такива кметове!
Трябва да се подновява и създава такава инфраструктура, за може да се привличат и дори бих казал, насила да се викат, инвеститори или просто хора, тъсещи спокойствието на малките населени места.
Колко са собствените средства на общината? Какво могат да поддържат с тях?
Щото всичко което е по-скъпо за поддръжка ще отиде по дяволите след няколко години. Т.е. ще има закопани едни милиони.
До коментар [#3] от "mickmick":
Гледай на свършеното като рискова инвестиция. Днес ЕС инвестира тези пари и от местната власт се иска да измислят план как после да оползотворят инвестицията. Едни ще "фалират", но други ще успеят.
Ако едно такова населено място предлага добра пътна, енергийна и телекомуникационна инфраструктура, вероятността да си намериш някакъв инвеститор е доста голяма. Но инвестициите не идват сами, трябва кметовете по места да се раздвижат.
Работа няма и няма как да има в селата поне в близките 20 години. Работещият вариант за селата е да направят добра среда за живот и да са близо до икономически център - до 25 км отдалеченост примерно, заедно с добър път до града, където хората да работят.
Всички други подобрения без работа в тези населени места са ала-бала.
Резултата на един селски кмет за мен не трябва да се мери с усвоените фондове, а с броя жители с които се е увеличило селото/общината по време на неговия мандат. За какво е инфраструктура за милиони, ако жителите намаляват?
Само може да завиждаме на Мирково.
Чест и почитания на Цветанка .
Забележете как първенците са фифти фифти инициативни комитети срещу големия капацитет на политическите партии. Нека се замислим на следващите местни избори кои личности имат качествата да подберат кадърен екип.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.