Пир в селските райони
Най-голямата европрограма изхарчи 6 млрд. лв. без достатъчен контрол, прозрачност и със сбъркани правила


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако се чудите, докато карате по добре асфалтиран път в някое село, откъде са се появили парите за него или пък кой е финансирал прясно ремонтираната детска площадка, където старци играят табла и пият бира, и откъде по дяволите се взе чисто новият зелен трактор, който с мръсна газ се опитва да ви задмине отляво, отговорът вероятно е един и същ - Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Със своя бюджет от 3.2 млрд. евро за периода 2007-2013 г. тя е реалистичната възможност за малките общини да видят инфраструктурата си модернизирана, за фермерите да получат да модерна техника, а за предприемачите в селските райони да стигнат до финансиране на своята бизнес идея.
Карайки по същия път обаче, можете да видите доста добре изглеждаща къща, която се кичи с табелата "еко хотел". Тя изглежда празна, в което няма нищо чудно – околността не предполага туризъм и вероятността някой друг освен собствениците й да преспи в нея, зависи от това дали случайно преминаващ ще спука гума. Тогава той ще разбере, че къщата е на септична яма, въпреки че селото гордо се пъчи с табелата си за завършен ВиК проект. Тези "постижения" също са резултат от ПРСР.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Истината е, че парите събирани от европейските данъкоплатци биват разпределяни от властимащитепредимно към техните обкръжения. Това е още едно доказателство, че данъчните инструменти облужват не тези, които произвеждат блага а паразитни структури. Колко по-справедливо би било данъчните ставки да бъдат както Бог ги е наредил - общо 20%. Така повече средства ще остават при хората, които знаят да генерират и управляват капитали а те със сигурност няма да ги похабяват с лека ръка, знаейки колко труд и усилия са положили, за да ги изкарат.
а къде е Делойт ?!
интересното е ,че и сега ДПС продължават да преразпределят порциите на субсидиите и то предимно за техни хора по селата ,другите нямат капациет и най вече връзки за това ,дори да са гербаджии ,което ми е най смешното
Преядохме субсидиите, а проблемите останаха.....
70г комунизъм и рушветчийство отучиха хората да правят бизнес. Връзкарството и тарикатлъка си остават така дълбоко свойствени, че трябват май поколения за да се отървем от адетите на Ганьо Балкански....
Баси програмата , баси правителството , баси държавата . Закривай !
Статията е перфектна!В момента далаверата е ,създаване на Био -овощни градини,за опредеделени овощни видове,където това е практически невъзможно за нашите агроекологични условия!Примерно кайсия!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.