Правителството показа, че не иска да се бори с корупцията
Министърът на правосъдието в оставка Христо Иванов пред "Капитал"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Реформа ли са гласуваните в сряда текстове, или поне могат ли да бъдат основа за това?
Постигнатото в сряда несъмнено е основа за реформа и не бива да се отричат неговите позитиви. В крайна сметка ВСС беше разделен. Това е постижение, защото съдът и прокуратурата ще започнат да се управляват отделно, което е основа да започнем да правим разлика между тях въпреки огромното упорство да се отстоява измислената теза за някаква еднинна магистратура, която следвала от обстоятелството, че българската конституция придава към съдебната власт освен съда и прокуратурата и следствието. Различното третиране на съда и прокуратурата означава по-адекватно управление на техните функции и особено тези на прокуратурата. Парламентът в същото време отказа да формира една парламентарна квота в прокурорската колегия, която да стане основа за някаква демократична отчетност. Защото е ясно, че при такова овластяване на главния прокурор прокурорската колегия трудно ще бъде независима от него. И въпросът беше да има противотежест на тази фигура. Да има кой да задава въпроси на главния прокурор. Парламентът се отказа от това. Отказа се и да признае международния стандарт, че в съдийската колегия трябва да има мнозинство на съдии, избрани от съдии. Оттук нататък вече е въпрос на обществен и институционален натиск това разделение да се превърне в нещо, което прилича на демократичен колективен процес на вземане на управленски и кариерни решения в държавното обвинение. В крайна сметка решаващи ще бъдат характерите на хората, които ще попаднат в съответните колегии.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
22 коментара
Вие от Капитал ме разсмяхте с това заглавие!!! Искрено при това. ГЕРБ не само не искат да се боря, те не знаят как и с какво, не могат да реформират поради зависимости и желание само да папкат и трупкат в дюшеци. Реформи при такъв страхлив и зависим МП няма да има никога, толкова си може и иска човека.
За пореден път се убеждавам, че правителството загуби един от добрите си министри!
До коментар [#2] от "mitakk":
[quote#2:"mitakk"]За пореден път се убеждавам, че правителството загуби един от добрите си министри![/quote]
Мислиш, че има и друг добър?
Бях загубил надежда, чè някога ще видя почтен български политик. Е, доживях!
Поздравления и благодарности г-н Иванов. Гордея се, че сте българин. Пожелавам си пак да ви видя, като министър в друго правителство с друг парламент.
Христо Иванов е един от най-достойните политици в последните поне 10 години. Заради хора като него все още не съм хванал към Терминал 2. Христо Президент!
"По аналогия с Дивия запад или границата между Руската империя и Сибир и Причерноморските степи, където всичко е позволено. "
Казано перфектно точно, без коментар, показва къде сме геополитически.
Последния параграф много ми напомня шума около технологичния парк на Плевнелиев. Уж става дума за технологии и иновации, пък накрая пак просто построиха едни сгради.
Страхотно интервю на Христо! За пореден път. Не знам, не знам какво да кажа. Аплодисменти. Адмирации за този човек. На крака.
Жалко че толкова качествен и решителен човек си тръгва, но да му мисят оставащите и най-вече ние.
А ако и дано се стигне до избори...да си опичаме акъла, а не да берем гъби.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.