Слънчев удар
Драмите около "селските фотоволтаици" са идеален пример за ефекта от принципа "да изхарчим едни пари"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Вече сме в процедура по несъстоятелност. Няма как да не го направя, защото подлежа на наказателна отговорност, ако прикрия, че съм неплатежоспособен." Симеон Цачев е един от десетките инвеститори във фотоволтаични инсталации, които са ползвали финансиране по селската програма на ЕС (ПРСР), за да изградят проектите си. И сега трябва да ги затворят.
Причината е, че през юли Народното събрание прие ретроактивна промяна в Закона за енергетиката от възобновяеми източници, чрез която намали преференциалните тарифи за изкупуване на тока от тези съоръжения с между пет и шест пъти (в зависимост от мощността и момента на изграждане на централите). Мотивът на законодателите е, че за тези обекти е използвано двойно финансиране - продават електроенергията си на преференциални тарифи, което би трябвало да им осигуряват нормална възвращаемост, но освен това са финансирали до 80% капиталовите си разходи от ПРСР, като по този начин реализират свръхпечалба. Решението на законодателя според инвеститорите обаче ги е довело до фалит. "Другите проекти са в същото състояние, но хората в типично български маниер си стискат бизнеса до последно и не искат да признаят реалността", казва Цачев, който трябва да затвори инсталацията си край Дряново.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
"Санкцията ще се обжалва, обяснява зам.-министърът на земеделието Васил Грудев, с аргумента за изменената цена, защото е калкулирана върху преференциалната цена за целия договорен период с натрупване. Това, което ние искаме да направим, е да оставим санкцията само за трите години, в които енергията е изкупувана на преференциални цени." Затова той очаква България да се наложи да връща само 3 млн. евро.
Този Васил Груден е най-големия идиот на света.
Не знае какво гласи правилото за "де минимис" или минимална помощ.
Санкцията е точно за първите три години, а не за целия период на договора за изкупуване на ел. енергията.
Правилото de minimis касае само държавната помощ, натрупана по схеми/мерки, обявени под това правило. Така част от мерките и процедурите по оперативните програми и Програмата за развитие на селските райони поставят праг на помощта за три последователни години от 200 000 евро и изискват от кандидатите декларация относно получаването на други минимални помощи за последните три години.
Т.е ще се връщат всички пари, които са надвишили 200,000 евро за първите три години на проектите. Първите три години вече са изтекли, така че няма как този МОЗЪК да спаси парите.
Как ще ги стигнем тези 1.5 градуса дето пустите чужди сили приемат в Париж, а ний фалираме ВЕИ.
Класика: Виждаш софра, и веднага искаш втори стомах, без да си правиш сметка, че утре няма да има гарантирана софра, а два стомаха трудно се изхранват...
А имаше мноого по просто (и справедливо) решение. Просто който не иска да му свалят цените да бъде така добър да върне получените помощи заедно със законните лихви...
Да, ама не! Що да не оскубем тия тарикати!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.