Трудът поскъпва рязко заради намеса на държавата
Минималната заплата и осигурителни прагове изстреляха разходите на работодателите на рекордно високо ниво в ЕС


Ваня Димитрова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
61 коментара
Няма нищи по-евтино в България от трудЪ ;) Изработеното е спроред заплатеното ;)
Имаше една форумна калинка дето обясняваше , че бизнеса не бягал от България , щото осигуровките били по-високи отколкото при съседите,Румъния , Сърбия , Гърция...Така е при герберите , задушаване на бизнеса докато не хлопне кепенците или не избяга.Ще използвам думата "мръсници" заради модераторите.
Знаете ли защо на обущаря децата ходят боси? Защото няма кой да му плати за да им направи обувки.
България е с най-ниските заплати в ЕС. И твърденията как увеличение с 40 лева ще увеличи безработицата са нелепи, освен това и статистиката ги опровергава. Безработицата през 2015 година намалява въпреки увеличението на минималната заплата. Освен това и децата вече знаят, че работещите на минималната заплата получават много повече пари “на ръка“, а се осигуряват на минимума, за да не плащат осигуровки. За съжаление от Института за пазарна икономика продължават да обслужват интересите на мафиотите и олигарсите, които знаят само да крадат и източват и за които плащането дори на най-ниските заплати е непосилен разход, понеже са некадърни да правят бизнес, да организират производство и да бъдат коректни спрямо работниците, доставчиците и държавата. Такива измислени бизнесмени трябва да фалират и да отстъпят място на тези, които искат да развиват истински бизнес и да бъдат полезни на обществото.
Иначе няма откъде да крадат, горките олигарси и марионетките им - министри, депутати и разная сволоч.
До коментар [#3] от "George Palazov":
И кои са тия олигарси дето дават минималната заплата?
Манипулативна статия, откъдето и да я погледнеш. Обслужва интересите най-вече на работодателите и на сивия сектор, за които е най-добре МРЗ и осигуровките да са много ниски, за да укриват доходи чрез плащане на ръка.
До коментар [#3] от "George Palazov":
След като така "аргументирано" се изказвате по темата, че МРЗ няма отношение към едно и друго, остава да цитирате и статистически данни по отрасли и региони за процентното съотношение на доходите от трудови правоотношение. А и е нормално да кажете откъде работодателите вземат тези "черни" пари, за да плащат на ръка. Аз знам, ама вие - едва ли...
Нима се опитвате да кажете, че съотношенията в доходите в Монтана/Враца/Ямбол/Шумен са подобни на тези в София/Пловдив/Варна?
МРЗ има отношение към социалните и здравни плащания и към данъка, който влиза в бюджета. При 420 лв заплата работодателят плаща реално 495, а работникът плаща от 90 лв данъци и осигуровки.
Другите глупости, които пишете няма смисъл да се репликират.
Нормално е най-високият ръст на доходите в ЕС да е в България. Ръстът дори е прекалено нисък, другото са глупости.
До коментар [#3] от " George Palazov ": Айде като МРЗ не влия на безработицата, да я направим 1000лв. Тогава ще видиш не само безработица, ами и как пада борда за часове.
Статията, разбира се, е манипулативна. Защото в нея изолирано се разглежда само с колко е нарастнала у нас цената на труда. И не се казва нищо за това, каква, след това увеличение на цената на труда, е частта на цената на труда спрямо общата цена на разходите за произвеждането на дадена стока! По-голямо ли е това съотношение ЦЕНА ЗА ТРУД/ОБЩА ЦЕНА НА РАЗХОДИТЕ в България, отколкото в другите държави на ЕС? По-голямо ли е то спрямо средното за ЕС? И защо авторите на статията са се срамували да го дадат, макар че именно то, неговата стойност е важна, а не с колко е нараснало?
Проблемът е, че това съотношение беше най-малко в България от всички държави на ЕС. За да започне да се изравнява с тяхното, то трябва у нас да расте по-бързо, отколкото в другите държави от ЕС. И точно това е направила държавата със своята намеса. А тази намеса се е наложила, защото без нея алчните като акули български бизнесмени вместо да увеличат, по-скоро биха го намалили. И биха по този начин усилили емиграционния поток на българите към другите държави, в които степента на присвоения от бизнеса наемен труд (или резултати от този труд) е значително по-малка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.