Защо е изгодно да си безработен в България
За част от българските граждани дълготрайният престой извън пазара на труда се превръща в осъзнат избор
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
През третото тримесечие на 2015 г. безработицата в България намаля до най-ниското си ниво от 2009 г. насам - 8.3%, но все още е далеч от стойностите преди началото на кризата през 2009 г. Голяма част от българите са икономически неактивни и дори не търсят работа, а именно наличието на трудов доход е една от основните предпоставки за преодоляването на бедността. Според анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ) една от причините за ниската икономическа активност е високият капан на безработицата, който от 2011 до 2013 г. е 81.6%. Това означава, че ако човек започне работа със заплата на нивото отпреди да стане безработен, ще получава допълнителен доход в рамките на едва 18.4% от брутната си заплата спрямо обезщетението, което е получавал като безработен. Така много от безработните в България остават без съществен стимул да търсят работа преди изтичането на срока, в който имат право да получават помощи.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
33 коментара
Не вярвам някой квалифициран човек да иска да е безработен,заради обещетенията.Такъв човек веднага тръгва да търси работа,защото колкото повече бездействаш,после по-трудно намираш работа.Стоят на обещетения или хора преди пенсия,или без никаква квалификация.
Товa което сте нaписaли си е пълнa глупост,нa нaшето ниво нa доходи което в 90% процента от случaйте не покривa месечните рaзходи,нямa нормaлен човек дето дa си стой нa осигурителен доход.Примерът ви може дa вaжи зa средните и горни нивa нa държaвни служители и прочие хрaнтутници или зa хората от среднaтa клaсa,но в мaсовия случaй хорaтa сa осигурени нa минимaлните нивa който зaдaвa държaвaтa.
Тази държава не заслужава и един лен осигуровки да й дадеш. Само елементарна сметка - на 1150 лв. осигуровките ви са 453. Годишно са 5346. По 35 години стаж, който искат за да ви пенсионират в момента прави 190 260лв. И накрая като пенсия ще се получат само последните три цифри - 260 лв.
ИПИ означава Институт по Путинска Икономика. Като им чета статиите в защита на олигарсите все едно чета речите на др. Путин. Не случайно, че в цяла Европа единствено в Русия минималната заплата е по-ниска от тази в България. Става въпрос за една и съща политика.
Не мога да разбера какво толкова ги дразнят безработните?Ако искаш работиш за "общественото благо",ако искаш работиш за себе си.Във втория случай ,обаче не пълниш обществените бездънни касички.И те наричат "БЕЗРАБОТЕН".Не излизат сметките им.
Аз съм една от щастливите "безработни".Не ми крадат нито от времето,нито от заплатата.Откъде пари ли?Ами умните отдавна са го казали-"Времето е пари".Струва си да опитате.
Според мен статията е тенденциозна. Леко ни се намеква че, ще орежат и тази социална патерица на българският роб. Ще стане като направят срока за вземане на обезщетение по-малък или ще го направят прогресивно намаляващ.
[quote#1:"rosiraycheva50._"]Не вярвам някой квалифициран човек да иска да е безработен,заради обещетенията.Такъв човек веднага тръгва да търси работа,[/quote]
Това изобщо не е вярно, истината е точно обратната. Ако се осигуряваш на 2000 лева, нето получаваш 1560 лева. Ако останеш безработен, обезщетението ти е 60% от брутната заплата или 1200 лева. За 15% повече пари никой не бърза да се връща на работа, никой! Имаш и 1 заплата от предизвестието, още 1 заплата по КТ, ако не си намериш веднага работа - абсолютно задължително е като за начало да си направиш една хубава екскурзия с тези пари, които ще вземеш накуп. Плюс привилегията да си стоиш още месеци наред вкъщи (всяка осигурителна година ти носи +1 месец от това удоволствие ) за почти същите чисти пари, все едно си на заплата.
[quote#6:"spice1"]Според мен статията е тенденциозна. Леко ни се намеква че, ще орежат и тази социална патерица на българският роб. [/quote]
Тази "социална патерица" не идва от небето. България няма нефтени полета, от които да я покрива. Социалната патерица е от собствената ти вноската за безработица, която ти удържат всеки месец и за която е написано в статията, че следва да се намали. Защото сегашната логика е "така и така ме скубят, от време на време трябва аз тях да ги доя, като си почивам за по-дълго".
Ето ви стимул:
Ако трябва безработния да получава 12 месеца по 1000 лева, да направят така че:
1,2,3 месец да получава 1300
4,5,6 месец да получава 1100
7,8,9 месец да получава 900
10,11,12 месец да получава по 700
Така крайният резултат отново е 12к, но стимула нараства на всяко тримесечие.
До коментар [#5] от "vesela.jasna": ≪Не мога да разбера какво толкова ги дразнят безработните?≫
Весела, не ги дразнят безработните. Те са им необходими, защото колкото по-голям е относителния брой на безработните, толкова по-ниски са заплатите на работещите. Макар съотношението да не е пропорционално. Тях ги дразнят парите за безработните, които на тинк-танковете от продажния ИПИ им се виждат прекалено много. И искат да ги намалят, макар че те и сега не стигат.
Тоест, на наемниците на едрия капитал от ИПИ им трябват колкото може повече безработни, но с колкото може по-малка сума на помощите за безработни. И точно това е същината на предложената за коментар статия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.