Надзорният съвет на здравната каса за пореден път отказва да изплати парите на болниците, които са лекували пациенти извън месечните си лимити. На последното заседание на съвета в петък управителят д-р Глинка Комитов е внесъл писмо на Българския лекарски съюз (БЛС) по въпроса.
В него д-р Венцислав Грозев, председател на БЛС, настоява на 39 клиники да бъдат изплатени парите за лекувани спешни пациенти над лимита в размер на 23.8 млн. лв. Това е едва една трета от неразплатената сума.С изключение на представителя на пациентите всички останали членове на надзора обаче са гласували въздържал се и решението не е прието.
Пациенти на бройка
В началото на годината Министерският съвет одобри постановление, според което здравната каса няма да плаща на болниците, ако приемат пациенти над месечните си лимити, които са между 90 и 95% от плащанията, които са получили през 2014 г. До момента това ограничение се спазваше с изключение на онкологията. Всяка от болниците решаваше дали да върне, или да отложи пациентите, а част от клиниките намалиха заплатите на екипите си, увеличиха задлъжнялостта си към доставчиците или потърсиха вътрешни резерви, за да продължат да лекуват.
Клиниките дадоха в съда постановлението, като Върховният административен съд реши на първа инстанция да отмени текста, но на втора го потвърди.Междувременно здравният министър и здравната каса декларираха неколкократно, че работата над лимит е незаконна и средствата няма да бъдат платени. В края на годината надлимитното лечение е на стойност около 65 млн. лв.
Предложението на лекарите
БЛС предлага да се извърши проверка на извършеното лечение от районните каси и най-късно до края на януари тези средства да бъдат платени. От изпратеното от съюза писмо не става ясно дали предложението се отнася само за държавни болници, или в списъка са включени частните и общинските, и защо в искането не е включена цялата надлимитна дейност.
Д-р Грозев коментира пред "Капитал", че държи болниците да получат парите си, тъй като са намалили заплатите на медиците, а и най-вероятно като цяло ограничените средства водят до влошаване на качеството на лечение."Следващата ни стъпка е да настояваме постановлението за лимитите да бъде отменено. Ние нямаме друг инструмент освен преговорите за основния и допълнителния пакет в момента и понеже ще бъде пълен нонсенс да се допусне пак да се работи в лимит, преговаряме и настояваме да се изплатят надлимитните средства", каза д-р Грозев.За 2016 г. се предвижда да няма лимити към болниците, но само по основния пакет, и то ако БЛС се споразумее за това със здравната каса. Ако няма национален рамков договор, средствата ще се разпределят по решение на институцията. Общо предвидените плащания за болници са 1.34 млрд. лв., или почти колкото тази година.
Надзорният съвет на здравната каса за пореден път отказва да изплати парите на болниците, които са лекували пациенти извън месечните си лимити. На последното заседание на съвета в петък управителят д-р Глинка Комитов е внесъл писмо на Българския лекарски съюз (БЛС) по въпроса.
1 коментар
Солидарна система ли е това? Частните болници взимат пари за каквото се сетите и нямат проблеми, даже напротив, имат печалба. Спряха ли насочванията на неосигурени пациенти от бързата помощ само към държавните болници? Докога с палщане - веднага, без плащане - след месец (в най-добрия случай), каквито нещица всекидневно се правят в Токуда, например.
Толкова ли е трудно да се събере един екип от ексерти от чужбина, да им се плати и да се направи системата да върви. 100 % съм сигурен, че ще ни излезе по-евтино отколкото да страдаме лекувани-недолекувани и да се притесняваме от погледите на докторите, които най-често са в ръцете ни + да търпим простотиите на всякакви недодялани и откровено некадърни министри защитаващи частни интереси.
Наскоро откриха онкоболница само за диагностика, без хирургия - че е по-лесно. Как се допуска това? Ами с благословията на министърчето.
Най-добре е, ако човек няма пари за лечение, да не му дава господ да се среща с българското "социално" здравеопазване.