Непосилната лекота на фирмената свобода
Или как един български мениджър въведе демократично управление в своята компания


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Преди близо три години Дамян Дамянов и неговата съпруга са на почивка в Куба. Отседнали са в стар яхтен клуб от разточителните времена преди Кастро. В един от дните, докато съпругата му чете книга на брега на лазурносиньото море, той крачи нервно под сянката на голяма палма. Въпреки че е във ваканция и на хиляди километри от България, Дамянов не успява да откъсне съзнанието си от работните проблеми. "Давах си сметка, че има нещо объркано в отношението ми към работата, след като не мога да спра да мисля за нея дори и в свободното си време", споделя той в началото на нашия разговор.
Международната компания "ЮниКомс", която Дамянов управлява от повече от 15 години, се занимава с дистрибуция на продукти за здравословен начин на живот, хранителни добавки и домашна диагностика. И въпреки че фирмата е утвърдено име в своя бранш, той има усещането, че е като пясъчна кула, която може да рухне всеки момент без неговия постоянен контрол. Затова непрестанно мисли какво да предприеме, за да се разтовари от част от отговорностите си и да прехвърли повече права на служителите така, че да ги въвлече по-активно в управлението на процесите и да повиши ефективността на бизнеса. "Докато хората под тебе спят спокойно, а ти не - нещо в модела е сбъркано", повтарял му негов близък приятел.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
Яко! Но много днешни хора все още искат друг да носи бремето на свободата, защото означава отговорност и организираност! Наскоро с ужас чух една колежка да казва, че детето й - син явно, имал мечта да работи в офис и да носи костюм! Откачих....
До коментар [#1] от " aytep ": е не! Вместо да мечтае да носи ланци и да не работи никъде... къде отива този свят
Това, че този начин на управление се "пробва" в България чак сега, в никакъв случай не значи че не е измислен преди 30 години. Докато тук икономиката се управлява в най-добрия случай от бивши мутри (в най-лошия от мутресите им) едва ли ще стигнем височини в управленската политика.
Страхотна идея, която със сигурност би се понравила на хората от екипите, които имат желание да покажат възможностите си, които не се страхуват да носят отговорност и тези, които се наслаждават на работата си. Не можем да пропуснем и факта, че голяма част от българите предпочитат да бъдат напътствани и да не поемат непосилни за тях отговорности. Освен тези два типа, със сигурност в част от екипите би се зародила и неизбежната хитрост и манипулативност, която до голяма степен ще преобърне основния замисъл.
А на бас, че това не може да бъде масова практика в БГ ... Поради същата причина, поради която след 20 години демокрация все сме на стадий "избираме по малкото зло".
Демокрацията предполага интелигента средна класа, която знае какво е отговорност и носи такава за избора си от едната страна и от другата управници, които не мислят само как да се облажат и да спечелят следващ мандат. Всичко това без лични чувства, приятелства, обръчи, връзкарство и т.н.
Та ако това се сведе на фиремно ниво много бързо ще имаме "мениджъри" дошли на власт, след като са обещали, на който трябва каквото трябва ... Не бих си го причинил това ако бях собственик на фирма. Просто тая работа не е за всеки.
Браво , поздравления !!! Успех им желая !!!
На мен ми изглежда като утопия, но определено ми харесва. Този модел е за свободни, мислещи хора, не просто за изпълнители с ограничени отговорности.
Най-важното нещо: РАЗКАРАЙ НЕПОДХОДЯщИТЕ ХОРА още вчера.
Хаосът се е случил заради тях. Досегашният модел е възнаграждавал и давал власт на определен тип хора. Те се превръщат в защитници на статута.
Махни тези хора преди да правиш каквото и да е друго, защото за тях борбата срещу промяната е битка за оцеляване.
В случая те не са успели, но всичко е щяло да мине далеч по-безболезнено, ако г-н Дамянов беше започнал от хората.
Благодаря за материала!
Както са писали и други преди мен, такава система би могла да работи само при наличието на подходящи хора (отговорни, но не прекалени индивидуалисти, и такива, които се гордеят с резултатите, а не каква позиция им пише на визитната картичка).
В среда като българската, в която над 90/100 от народонаселението се страхува да не се мине и да не настине, и почти всеки се изприщва от идеята да понесе отговорност за каквото и да е, дори за това как е гласувал на предишните избори, че да се поправи, една такава организация бързо ще се изроди в най-лошата форма на комунизъм.
Ако отговорността на решенията не е персонална, а се взема от екип от N човека, какъв е стимулът да се взимат добри решения, ако печалбата ще се консумира едва 1/2N части (защото печалбата се дели 50:50 между компанията и мениджмънта), а вредата ще се разсее само до 1/2N части (защото половината загуба или пропусната полза ще бъде претърпяна от компанията)?
Чел съм Рикардо Семлер преди 8-9 години и много неща съм позабравил, но все пак ми се струва, че неговата идея не е съвсем същата. Семлер също залага на личната отговорност и не седи с хронометър в ръката да записва кой кога пристига и кога си тръгва, а разчита на това, че разумните хора могат сами да си планират ежедневните задачи, както и че повечето срокове при вършенето на работа имат относителен, а не абсолютен характер. Подобна логика проповядват също Ричард Брансън (Virgin) и Ивон Шуинар (Patagonia). Но и при мениджмънт схемите на тримата, всеки в йерархията си носи отговорност за собствените решения. Доколкото всички тези предприемачи залагат на качествени служители, това тегли компаниите им напред.
Както и да е: колкото и да съм скептичен, фактите са, че г-н Дамянов е имал смелостта и волята да рискува всичко в името на едно неортодоксално решение, и е пожънал успех.
Желая успех на всички предприемачи и мениджъри във форума на "Капитал" - знам, че мнозина тук работим за себе си - и за догодина си пожелавам властимеющите да гледат по-малко да ни дрънкат по дебелите кратуни, за да можем да намерим време и сила да отправим поглед в бъдещето и да опитаме да подобрим нашата работа и живота на другите около нас, както това е направил г-н Дамянов.
Чудесен експеримент! На всички скептици притесняващи се от "народонаселението" мога да кажа само едно - хората се учат и адаптират непрекъснато. Не е лесно, но дори и с хубавото човек свиква.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.