Кого да следим през 2016 г.
Няколко личности от България, Европа и света, които имат потенциал да променят нещо, за добро или лошо


Екип на Капитал

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През тази година има президентски избори в България. Също така има президентски избори в САЩ. Очевидно е, че искаме или не, няма да можем да избягаме от някои лица - например това на Росен Плевнелиев или тези на Доналд Тръмп и Хилари Клинтън. Вероятно ще има и други, доста по-интересни персонажи, с които новата година ще ни запознае.
Тук се опитахме да съберем (съвсем неизчерпателна) колекция от лица, които мислим, че също ще имат значение през 2016 г. Опитахме се да избягаме от най-очевидните, като например Бойко Борисов, защото е ясно, че фигурата на премиера винаги е във фокуса на внимание, или Ангела Меркел, защото е ясно, че миграцията ще продължи да бъде тема номер 1. Дори онези, които ви изглеждат очевидни, са тук поради доста конкретни поводи, заради които ще ги следим през следващите месеци и които зависят до голяма степен от личния им принос или действия. Например, въпреки че референдумът във Великобритания ще бъде решителен момент в следващите 12 месеца, Дейвид Камерън не може да бъде изваден като личността, от която ще зависи този резултат.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
След като видях, че в списъка на хората, от които зависи бъдещето на света или макар и само на България, са имената на Слави Трифонов и на Радан Кънев, спрях прегледа. Прекалено несериозно е да представяш като важни за бъдещето на България един шоумен, който върви по стъпките на Бареков, и един фалирал вече лидер на една джобна партийка, който още не може или не иска да разбере, че е политически труп.
До коментар [#1] от "glog":
Бъди спокоен, България няма да опред нито до Слави Трифонов, нито до Радан Кънев.
Бъдещето на България е обречено да бъде винаги обвързани с хора като Бойко Борисов, Ахмед Доган, Делян Пеевски и други знайни и незнайни ДС креатури, ченгета, мутри или просто нагли дебелаци.
Хората с добри намерения нямат бъдеще в България и на тях се гледа както ти гледаш...с насмешка и презрение.
До коментар [#2] от "hkm28483845": ≪Бъди спокоен, България няма да опред нито до Слави Трифонов, нито до Радан Кънев.≫
Спокоен съм. И това, което съм написал в моя комнтар #2, достатъчно ясно говори за това. Но с това, което ти говориш за бъдещето на България в своя коментар, не съм особено съгласен.
България, според мен, ще се управлява от такива пишман политически лидери докато тя е ПОЛУколония-ПОЛУсуверенна държава, която е предоставила основната (законодателната) част от своя суверенитет на едно такова куриозно политико-държавно образувание, каквото е сегашния ЕС. Защото в една на практика зависима държава и политиците, щат–не щат, също стават зависими, защото са длъжни да изпълняват политика и нареждания, дадени от техните брюкселски и не само от брюкселските им господари. И защото в една зависима държава управляващите винаги ще мислят само за това, как господарите им да ги одобрят и похвалят, а не за това, как правилно и полезно да управлянат своята дърржава.
Не че имам нещо против срещу идеята за ЕС. Но само ако ЕС е изграден, според идеята на де Гол, като съюз на отечествата, като съюз на абсолютно независими държави, а не това политико-държавническо недоразумение, каквото е сегашният ЕС.
До коментар [#3] от "glog":
Само да те светна, че в момента власт имащите управляват основно съобразявайки се с Москва и по малко Истанбул.
Брюкселското наг*зване идва само по отношение на "усвояването" на фондовете, срещу което пък си заплащаме с отворени граници нелегалните имигранти, които ни заливат през последните години.
И с това негативите от членството в ЕС свършват и идват негативите от близостта до 2 изключително арогантни империи - РУсия и ТУрция.Вече и малките деца виждат какво пагубно влияние имат двете върху политическия и икономически живот в България.
До коментар [#4] от "hkm28483845": ≪Само да те светна, че в момента власт имащите управляват основно съобразявайки се с Москва ....≫
Да, бе! А аз да проспа такова велико събитие! Та как я водим тази проруска политика? Факти??? Като одобряваме свалянето на Руския самолет от Турция, което дори НАТО и САЩ не направиха? Или с призивите за хибридна война с Русия, надаващи се откъм президентството, министерството на външните работи и министерството на отбраната, което дори в основните държави на ЕС и на НАТО никой не прави?
Според теб рабската покорност на българските управляващи се налагала заради фондовете. Само че приемайки директивите на парламента на ЕС за по-силни правно от нашите собствени закони, ние на практика пропускаме от нас да излиза и в нас да не влизат средства, надвишаващи получаваните не само процентно, а и в пъти. Колко печалби изнасят от нас чуждестранните разпределителни елдружества? А Мариците? Защо спря оръжейното производство? Защо предсрочно спряха ядрени реактори в Козлодуй? И така нататък, и така нататък ....
Към това трябва да добавим, че основната част от фондовете, идващи у нас, се раздават безвъзмездно на богатите бизнесмени, а вноските в ЕС се правят от държавния бюджет. От данъкоплатците, които са основно обикновени хора от народа. Което си е едно на практика невидимо ограбване на народа от неговия елит. Да не говорим, че от там ни налагат да приемаме ислямските нашественици. Което няма нищо общо с фондовете.
Държава, която се е отказала от законотворческия си суверенитет не е и няма как да е свободна и независима държава. Тя е колония на тези, на които е бил подарен този суверенитет. Още повече, че тези модерни колонизатори НЕ ОТГОВАРЯТ за негативните последици за държавата, която прилага техните директиви.
До коментар [#5] от "glog":
За нито едно от тези неща няма вина ЕС, а крадливите ни политици и липсата на гражданско общество, което да ги контролира.
И за изнасянето на печалбите на големите компании (които разбира се не са само западни, Лукойл не внася и стотинка в хазната), за разпределението на еврофондовете на батко и братко, за умишленото фалиране на работещи предприятия и "приватизирането" им от поредния пеевси.
За всичко това сме си виновни основни ние, а не западни колониалисти и руски шпиони.Въпреки че последните упорито помагат за разграбването.
Западните компании поне създават висококфалифицирани работни места, плащат добри заплати на нашите стандарти и инвестират в производства и развитие на високи технологии тук.
Някой път ще ти ги назова поименно, сега нямам време ;)
От Русия какви инвестиции сме видяли, освен в безсмислени мутренски хотели на черноморието и планините ни?
А да, супер важните за България енергийни проекти от големия шлем, които се оказаха най-мащабния грабеж на изминалото десетилетие.
Аааааа, имаха и една много успешна банка, от която някак се източиха и изпариха 4 млрд. лева...
До коментар [#6] от "hkm28483845": ≪За нито едно от тези неща няма вина ЕС, а крадливите ни политици и липсата на гражданско общество, което да ги контролира.≫
Напразно насочвате спора към Русия. Никога не съм бил русофил, нито еврофил или САЩоман. Аз съм българин. И се интересувам от българските национални, а не от руските или сащенските интереси. И знам че Русия мисли за българските национални интереси точно толкова, колкото агите от Брюксел или тарикатите от Вашингтон. Тоест, никак. Защото каквото и да ни дрънкат разни соросоиди, тинк-танкове или меритократи, щедро заплащани от западни фондове и фондации, на международната политическа арена всяка нормална държава се грижи за собствените си и само за собствените си интереси.
Това, дето ми го разправяш за инвестиции, увеличаване на работни места и сравнително високи заплати няма никакво значение. Интегралният критерий за това, дали една държава е ограбвана, макар и по съвсем законен начин, е много прост: Ако в държавата влизат през границите по-малко средства (материални ценности), отколкото излизат, тя е подложена на ограбване. Когато от една държава излизат специалисти и отиват да работят в друга държава, това е безвъзмездно ограбване на държавата, от която те излизат. Защото средствата за тяхното израстване, като живи същества и като специалисти, са изхарчени от държавата донор, а създаването на пребавена стойност става в държавата приемник. И така нататък. Все неща, които за да ги разбереш, трябва да се движиш не по повърхността на нещата и процесите, а да погледнеш какво се крие под предложената лакирана повърхност.
И не оневинявам нашите политици и управляващи. Когото и да разстреляш от тях, екзекуцията ще бъде заслужена. Но опеката, постепенно наложена над България от западните държави след 10.11.1989 година, създаде в държавата такава обстановка, при която просперирането на нормални, достатъчно знаещи, можещи и мислещи за интересите на държавата си хора до върховете на политическо-управленческата иерархия става почти невъзможно. И там се настаниха хора, основно от кмпрадорски тип, които са готови не държавата, не националните интереси, но и себе си, а ако може, и цялата планета, да продадат на този, който им плати повече.Така е не съмо у нас, така е дори и в Германия, в която Меркел незнайно на кого, незнайно за какво, продаде интересите не само на Германия, но и на ЕС. Само че при нас това става по-масово, а понеже сме бедни, е и по-видимо.
Аз съм до тук. Не сам по маратонски спорове, особено когато предмметът на спора се променя или подменя.
Е само "Царя на чалгата и шоуто " липсваше ,ама и него го намерихте !!!
Аз не знам какво толкова му се връзвате на този стрес тест, като той ще проверява само високорисковите активи. Сякаш някоя банка ще се набута толкова наивно...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.