"Въпреки рисковете, българската икономика се развива добре". Така президентът Росен Плевнелиев започна своята реч, с която откри десетата годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от в. "Капитал". Тя преминава под мотото "България в глобалната несигурност". По думите на президента, въпреки глобалната несигурност, конкретните показатели сочат добро развитие на икономиката на страната. Ръст на БВП, най-добри резултати по усвояване на евросредства и рекордно ниска безработица бяха индикаторите които Плевнелиев изреди.
Добросъседство за регионално развитие
В своето изложение президентът се концентрира още върху заздравяването на регионалните връзки в региона и развиването на добросъседски търговски отношения между страните на Балканите. "Не бива да издигаме икономически бариери", каза Плевнелиев и даде за пример колко са напреднали балканските страни в търговско отношение в последните години. "През последното десетилетие търговският ни обмен с Румъния се увеличи 10 пъти, със Сърбия - три пъти, а с Турция - шест пъти", каза Плевнелиев. Друг пример за успешното регионално развитие, който президентът даде, бе със създаването на автомобилния клъстер на Балканите. По думите на Плевнелиев, въпреки че в България не е бил създаден цялостен автомобилен завод, това, че тези заводи са отворени в околните страни е довело до създаването на 22 фабрики за авточасти у нас.
Увеличаването на двустранния туристически поток между страните също бе отбелязан като положителн фактор за успешната интеграция на региона. Все повече румънци почиват в България, а над 1,5 млн. българи са отишли на море в Гърция през миналата година, каза президентът. Плевнелиев се обърна с благодарност към европейския комисар по европейска политика за съседство и преговори за разширяване Йоханес Хан за ролята му в подобряването на междудържавните връзки в региона.
"Двата основни двигатели на българския експорт са Германия и регионът на Югоизточна Европа. Днес работим за доверие, искаме границите на Балканите да падат, не да се местят. Научихме се да работим заедно. В региона се развива невиждано икономическо сътрудничество и политическо приятелство. Уникално е да се види как народи, които бяха от двете страни на желязната завеса, днес създават общо бъдеще. Хората се свързват, икономиките се свързват и мисля, че това ни харесва", заяви още Плевнелиев.
Социална или олигархична икономика
Извън положителните примери има и много проблеми, предупреди Плевнелиев. "Всеки ден виждаме сблъсъка между олигархичния модел и истинското предприемачество", каза президента и сравни противопоставянето на двата модела със сблъсъка между старо и ново, минало и бъдеще. А за да се постигнат важните промени в страната, Плевнелиев призова за въвеждането на електронни услуги за гражданите, пълна прозрачност за обществените проръчки, довършване на реформата в съдебната власт и прилагането на твърди антикорупционни политики.
"Без работеща съдебна система няма как стандартът на живот да се подобри", предупреди президентът и добави, че трябва да сме много внимателни, за да не се върнем към популизъм и национализъм. "Трябва да задълбочим реформите, за да върнем доверието на гражданите и инвеститорите. Трябва да действаме устойчиво и реформаторски", каза президентът.
В заключение Плевнелиев описа историческото развитие на Балканите през последните две десетилетия. "Тръгнахме от Балканите, които бяха барутния погреб на Европа, където всеки беше срещу всеки. Където интересите на великите сили се сблъскваха едни с други. Днес картината е различна", каза Плевнелиев.
"Мислете мащабно, мислете наднационално, мислете регионално", призова президентът представителите на бизнеса. Той допълни, че България има мисията да подпомага, а защо не и да води развитието на региона на Югоизточна Европа. "Имаме своите шансове. Затова и българската външна политика има своята роля", каза Плевнелиев, "целта е ясна - общ дом, общо бъдеще."
"Въпреки рисковете, българската икономика се развива добре". Така президентът Росен Плевнелиев започна своята реч, с която откри десетата годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от в. "Капитал". Тя преминава под мотото "България в глобалната несигурност". По думите на президента, въпреки глобалната несигурност, конкретните показатели сочат добро развитие на икономиката на страната. Ръст на БВП, най-добри резултати по усвояване на евросредства и рекордно ниска безработица бяха индикаторите които Плевнелиев изреди.
3 коментара
Аз пък си мислех, че икономиката трябва да е пазарна...
Момчета, хайде по-полека със цензурирането на мнения. И ако обичате, предавайте по-коректно събитията. Много избирателно описвате събитието на президентченцето (едва ли има определение за още по-дребно). А иначе екипа на Капитал е крайно чувствителен ако някой ви посочи с пръстче.
"Плевнелиев: Каква икономика искаме - олигархична или социално отговорна"
Това звучи като част "тезисите на ЦК на БКП" преди някой "исторически" конгрес. Икономическите закони са обективни и който не се съобразява с тях има слаба и неразвиваща се икономика. И обратно. Всякакви определения пришивани към икономиката показват най - меко казано неразбиране на материята. Социално/различно е от социалистически/, отговорна трябва да е държавата. А тя може да е такава, когато икономиката и е силна. А икономиката е силна, кагато държавните регулации не са спирачка за развитието й. Един от призивите отправени към кандидата за президент на САЩ преди няколко мандата бе "иконономиката глупако". Той се съобрази с него и спечели президентския пост.