След края на десетата годишна среща между правителството и бизнеса, организирана от "Капитал", поитахме представителите на компаниите:
1. Кое от плановете на правителството ви впечатли и защо? Какво е пропуснато? 2. Какво според вас е най-сериозното предизвикателство пред България?Ето и техните отговори.
Номер едно предизвикателство си остава радикална съдебна реформа

Ако оставим настрана геополитическите рискове и по-конкретно опасността да дадем терен на руско-турски сблъсък в България, номер едно предизвикателство си остава радикална съдебна реформа с единствен резултат справедливо и бързо правосъдие. Тук всички сме съгласни с Моника Маковей, че ако оправим съдебната система, тя ще оправи всичко останало. В икономически план работещата съдебна система ще вдъхне живот на регулаторите на пазарната икономика, ще стимулира конкуренцията и инвестициите и така ще задвижи втория мотор на икономическия растеж след износа - производството за вътрешен пазар и потреблението на домакинствата.
Трябва да се регламентира възможността за работа на неевропейски граждани

Най-голямо предизвикателство пред България е да продължат първоначалните положителни резултати, администрацията да бъде последователна и да не спира след определени постижения. Ще дам един пример с ДДС контрабандата от европейски дестинации. На практика няколко законодателни промени в последните години дадоха законова основа на администрацията да действа и в резултат има изключително голяма промяна в ситуацията. Премиерът и администрацията отчитат добри показатели от гледна точа на събираемост на ДДС и изваждането на стоки от контрабандни канали в бялата част. Това е успех, но и първа крачка. Оттук нататък играчите в тази сенчеста индустрия ще стават по-креативни и ще намерят начин да заобиколят наложените правила и новата система. Това е и най-голямото предизвикателство пред администрацията – да продължава да е настойчива и да променя методите си активно според променящите се предизвикателства в областта на контрол върху ДДС измамите.
Нужен е прагматизъм от страна на правителството

Според мен през тази година отново успех ще имат компаниите, които имат експортна насоченост. Нашият вътрешен пазар е прекалено труден и потиснат от различни фактори. Не очаквам чак такъв икономически възход - нито европейските фондове ще бъдат като миналата година, нито банковото кредитиране ще бъде свободно заради предстоящия одит на банките. Фирмите, които вече са си изградили експорт, не зависят от тези фактори и се надявам, че ще продължат да растат. Разбира се, при тях също има рискове. Единият е недостатъчният човешки потенциал, а другият е международното положение. Очаквам да продължи натискът за висококвалифицирани специалисти, който няма да спре, независимо какви икономически спадове има. Интересът към подобни експерти расте експоненциално, а образователната система не може да ги произведе.
За пълната либерализация на пазара на ток трябва по-голяма прозрачност

За енергийния сектор това е финансовата ситуация на някои компании. Исторически в България тарифите на битовите потребители се субсидират от бизнес тарифите. Това не е просто технически проблем. На политическо ниво трябва да бъде положено усилие, за да се подпомогнат уязвимите потребители, за което подкрепа оказва и Европейската комисия, за което министър Петкова говори.
Имаме нужда от някои фундаментални реформи

Това, което е добре днес, е, че имаме една стабилна политическа ситуация. Както знаем, стабилността може да бъде и крехка и да изчезне в рамките на часове, но ако погледнем назад, да кажем, че в момента я има. Но съдебната реформа е едно от основните неща, които липсват. Борбата с корупцията беше също спомената и е нещо, което хората отчаяно очакват да видят. Административните процедури също трябва да бъдат облекчени. Страната падна и в класацията на най-добрите аутсорсинг дестинации, изпадна от топ 10 и вече не е най-добрата в Европа. Да, данните все още са положителни, но светът става все по-малък и индустрията и бизнесът ще си намерят пътя и ще подминат България. Липсват някои фундаментални неща за инвеститорите, които искат да инвестират дългосрочно. За тях е по-добре да отидат в страни, където виждат по-голяма стабилност и вече завършени реформи, повече действия, отколкото обещания.
След края на десетата годишна среща между правителството и бизнеса, организирана от "Капитал", поитахме представителите на компаниите:
1. Кое от плановете на правителството ви впечатли и защо? Какво е пропуснато?
1 коментар
Европеецът ни го каза най-точно.