Бойко Пенчев: Учителят трябва да бъде освободен от принудата да тъпче в главата на младите ненужна информация и клишета
Обучението по литература трябва да изгражда знания и умения за четене, разбиране и себеизразяване, казва литературоведът пред "Капитал"
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Профил

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Значи първо трябва да се раздели БЕЛ на Български език и, познайте, литература. Абсолютно да се забрани на преподаватели по литература да преподават и по български език, за да обсебват важните часове от своите разсъждения на тема Хамлет. Така най-после ще може да се преподават часове по Български език, което на мен ми се случи 2 пъти за 5 години в гимназията.
Второ, останалите не повече от 3 часа на седмица по литература трябва да се съсредоточат върху въпроси и отговори, а не безцелно диктуване на планове, от които те боли ръката, но не и мозъка. Отново говоря от личен опит.
И трето - докато в Европа се говори за Първа и Втора Българска империя, в България е царство. Така че нека да не говорим за пропаганда и клишета. Пропагандата даже ни е малко. А тези произведения (които се мъчат да изхвърлят..отново) са в пъти по-важни и интересни от Хамлет, защото са кратки и някой ученик все пак би се прежалил да ги прочете.
Вземали да мислят българите за бъдещето!
ха ха ха
До сега какво мислеха!
Щели да образоават народъ!
ха ха ха
МНого напреднала нация ще ставаме!!
Всички келнери и чистачки с висше образувание!
А и овчарите без висше !! Как ще пасе овцете!
ха ха ха
Хубаво интервю е дал Бойко с което показва,че е мислил като себе си.
... като комуникация, в която обогатяваш собствения си опит, съпоставяйки го с опита, преживяванията и идеите, отложени в литературния текст. Учиш се да разбираш другите и по този начин разбираш по-добре себе си.
+
Първо трябва да се питаме какво искаме да постигнем с тази "реформа", за да може да се формира и някакъв обществен консенсус около нуждата от промяна. Вторият, още по-важен кръг от въпроси, е как ще бъде постигнато онова, което е записано в програмите и стандартите.
Тези неща се отнасят не само за реформата и училището и е хубаво да се прочетат отново.
Така е с информацията. Само че, за да стигнеш до "нужната" информация, трябва да пребродиш доста "ненужна", за да направиш разликата. Точно като с книгите - човек трябва да прочете само 1 книга през живота си, но докато я намери, трябва да прочете други 10 000...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.