Какъв трябва да е министърът на образованието
Макар смяната на Тодор Танев да не е свързана с проблемите на сектора, ето някои идеи за качествата на идеалния му бъдещ заместник
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Докато днес парламентът гласува номинацията на вицепремиера и лидер на ДБГ Меглена Кунева за министър на образованието и науката, едва ли ще се говори по същество за проблемите на сектора, който тя вероятно ще поеме, и техните решения. Така, както и уволнението на Тодор Танев миналата седмица нямаше нищо общо с образованието, но за това пък удобно отвлече вниманието от критичния към работата на Висшия съдебен съвет и прокуратурата доклад на Европейската комисия.
Голямата част от медиите и политиците продължават да са вторачени в изкуствено създадения въпрос какво трябва да има и какво - не, в учебните програми по литература и история. Не това обаче е промяната, която ще направи училищата място за развиване на умения за живота и ще направи университетите и науката адекватно свързани с икономиката и новия свят. За да се случат тези цели, дебатът около това какви качества трябва да притежава човекът, поел държавните политики в образованието, трябва да излезе от полето на простите политически сметки. Ето няколко предложения.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Слабоооо
Трябва да е масон. Подобно на "интернационалистите", да насажда накакво измислено общо евроепйско самосъзнание, което да е близко и до турското, нали и турция е решено да е част от €С! Трябва да е получвал много пари от чужбина, било фондации, било банки, било друго. Да е водил капитулационни преговори от името на България. Да се е отказвал поне от водите на Места, може и от 1-4 блок на Козлодуй!
Нямало нищо общо с образованието?
А с какво?
Да не е "набеден" бедния?
Да не би да не са изпаднали Средновековието и Европа от програмите?
За тях се говори от 2012 г. и не са готовои. Нали за това уж избраха именно Кастрева? Тогава, че била(?) според някого професионалист?
"Да е честен и неподкупен"
Това е най-силната и страна. Тя още с появата си на политическата сцена прояви тези си качества. Не се пололеба да съсипе енергетиката и да осчетоводи предателството си чрез сделка с Париба. И все още се намират хора, които я подкрепят.
Първо трябва да е с ясни идеи относно:
- понятията "образование" (на един индивид) и "системата образование" (на една нация),
- какво е "учене" и какво "дресировка",
- какво е "умение" да вършиш нещо си и как това се връзва с видяно, чуто и изживяно в сграда наречена "училище",
- какво точно "образование" желаем.
Второ, нужно е да има ВИЗИЯ за "новото" образование, което ще гради. Защото няма ли ясна визия, няма ли яснота относно дестинация си, той никога не ще я достигне. (Това важи не само за бедния министър, но и за всеки поемащ някаква инициатива в тази област.)
Трето, да има стратегия и екип от съмишленици, които да пометат без бавене мухлясалите сегашни "образователни експерти".
По-любопитните да погледнат "Визия за "Новото образование" на България" на www.novoobrazovanie.org.
Това може да се каже за всеки началник. Основното за един добър министър на образованието е да бъде високо образован и да разбира от образователния процес. Т.е. да е добър учител.
Ето този човек трябва да стане министър на образованието!
freload=10
Запомнете името Николай Николов!
https://www.youtube.com/watch?v=-D3NHDOfTFU&sp
Да махне всички възрожденски произведения. Ако може, да е турчин - така ще е по-логично на прокарваната политика. И без робство разбира се. Време е да забравим България, все пак сме европейци и протурци!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.