Ник Кунис, икономист в ABN Amro
Икономическото възстановяване в еврозоната е останало мудно през последните месеци на 2015 г., като брутният вътрешен продукт в региона е нараснал само с 0.3%, колкото и през третото тримесечие. Сред факторите за слабото представяне са разочароващите данни за индустриалното производство през декември и за растежа в третата най-голяма икономика в региона - Италия.
Според данните на Евростат растежът в целия Европейски съюз през периода октомври - декември също е бил 0.3% на тримесечена база. Спрямо същия период на 2014 г. БВП на еврозоната е нараснал с 1.5%, а на целия ЕС – с 1.8%, което отговаря на предварителните прогнози.
Финансови стимули
Според много икономисти подобен темп на растеж няма да е достатъчен, за да генерира достатъчно инфлационен натиск за осъществяване на целите на Европейската централна банка (ЕЦБ) за ръст на потребителските цени с близо 2% на годишна база. През януари инфлацията в еврозоната беше едва 0.4%. "Продължаваме да смятаме, че ще са нужни повече фискални стимули от страна на ЕЦБ. Освен понижения на лихвените проценти са нужни структурни реформи в региона и публични инвестиции в страните, които имат повече възможност за маневриране", коментира пред Reuters Ник Кунис, икономист в ABN Amro.
Статистиката показва нарастващи сигнали за влошаване в някои части на валутния съюз. Икономическият растеж в Италия е спаднал до едва 0.1%, а гръцката икономика отново е изпаднала в рецесия. Анализаторите очакваха БВП на Италия да нараства със средния за региона темп от 0.3%. "Италия все още се затруднява да излезе от поредицата рецесии. Въпреки обнадеждаващите сигнали от първото шестмесечие на 2015 г. през третото и четвъртото тримесечие растежът на страната губи инерция", коментира пред Financial Times Лоренцо Кодогно от London School of Economics.
Слабите данни за икономическия растеж са пореден удар и върху банковата система в Италия, която пострада силно от пазарните сътресения през последните седмици заради опасенията на инвеститорите, свързани с големия процент лоши кредити. Икономическата ситуация затруднява и изпълнението на програмата за реформи на правителството на Матео Ренци. За цялата година БВП на Италия е нараснал с 0.7%, което е под предварителнитие прогнози на правителството, Европейската комисия и Международния валутен фонд.
Икономиката на Гърция се е свила с 0.6% през четвъртото тримесечие, което обаче е по-слаб спад от очаквания. Според ревизираните данни през третото тримесечие БВП се е понижил с 1.4% вместо с първоначално отчетените 0.9%. "За цялата година икономиката се е свила с 0.7%, което е по-лош резултат от заложения в бюджета, но по-добър от прогнозите на Европейската комисия", отбелязва Платон Монокусос, икономист в Eurobank. "За 2016 г. очакваме икономически спад от 1%, но е възможно през второто полугодие да има подобрение на динамиката", отбелязва той.
Германска икономика се движи по план
Най-голямата европейска икономика Германия е нараснала с 0.3% през последното тримесечие на миналата година, което отговаря на предварителните очаквания. Това донякъде успокои анализатори и инвеститори, които се опасяваха, че отчетеното забавяне на индустриалното производство през последните месеци може да доведе до икономически спад. Данните обаче показват, че забавянето на производството и износа е било компенсирано благодарение на силното вътрешно търсене на стоки и услуги.
"Без съмнение германската икономика е най-добре представящата се в региона в годините след 2009 г. Тази година обаче може да се окаже по-предизвикателна – не само заради бежанската криза и нарастващата политическа несигурност, но и заради идващите отвън икономически проблеми", коментира Карстен Брзески, икономист в ING-DiBa.

Ник Кунис, икономист в ABN Amro
1 коментар