млн. лв. е максималният размер на гаранциите по един кредит по новата програма.
Малките и средните предприятия ще могат да кандидатстват за финансиране при облекчени изисквания за обезпечения и по-ниски лихви. Средствата ще се отпускат с гаранции от държавния Национален гаранционен фонд (НГФ) през 10 търговски банки (виж карето). Фондът, който е част от групата на Българската банка за развитие (ББР), ще гарантира до 1 млн. лв., или до 50% от стойността на заемите. Благодарение на програмата търговските банки ще могат да предоставят на бизнеса кредити на обща стойност 650 млн. лв.
За финансиране по новата схема ще може да се кандидатства до 31 март 2017 г. Максималният срок на гаранциите по заемите, които ще се отпускат по нея, ще е до 31 март 2020 г. От НГФ посочват, че по програмата ще се гарантират приоритетно инвестиционни кредити, отпуснати за финансиране на проекти по оперативните програми на Европейския съюз. Освен това подкрепа по нея ще могат да получат и компании, които търсят средства за финансиране на оборотните си нужди или пък стандартни инвестиционни кредити. Извън обхвата на гаранциите, които ще се предоставят, остават средствата, отпуснати за рефинансиране на стари задължения, поясняват от НГФ. По думите на изпълнителния директор на фонда Самуил Шидеров от новата гаранционна схема ще могат да се възползват над 2500 малки и средни предприятия в страната.
Облекчени условия
Максималният размер на гаранцията по един кредит ще е 1 млн. лв., или до 50% от общата му стойност. При предишната подобна схема фондът гарантираше също до 50% от заемите, но ограничението за максималната сума беше 250 хил. лв. Освен увеличените възможности по отношение на обема на финансирането от фонда отбелязват и подобряването на лихвените условия, при които средствата достигат до бизнеса. Така, ако в началото на дейността на НГФ през 2008 г. средният лихвен процент е бил 10-10.5% например, сега той вече е 6%, обяснява Шидеров. Фактор за това понижение е и общият спад на лихвите по кредитите за бизнеса, които през последните години трайно намаляват. Според последно публикуваните данни от лихвената статистика на БНБ към декември 2015 г. средният лихвен процент по корпоративните заеми в левове е бил 5.31%, а по тези в евро – 4.59%.
Въпреки намаляването на лихвите кредитирането за малкия и средния бизнес не се увеличава, като основното предизвикателство и пред фирмите, и пред банките остава обезпечаването на заемите, посочва Шидеров. Гаранциите на НГФ ще позволят на финансовите институции да предоставят кредити при по-облекчени изисквания за обезпечения, без да изместват предлаганите от банките финансиращи инструменти.
Резултатите до тук
Новата гаранционна програма, която обхваща периода 2015-2017 г., е продължение на приключилата през септември 2015 г. схема, по която НГФ е подкрепил над 760 малки и средни компании. "По програмата са гарантирани 853 проекта на обща стойност над 200 млн. лв., като фондът е отпуснал гаранции в размер на 87 млн. лв.", отчетоха от държавната институция. Над половината от гаранциите (58%) са били за оборотни кредити, а близо една трета (31%) за инвестиционно финансиране.
"Резултатите от гаранционната схема 2014-2015 г. показват, че 50% от подкрепените предприятия са с персонал до 10 души, а 40 на сто са малки фирми", посочва още Шидеров.
Банките партньори
Алианц банк БългарияБанка ДСК
Банка Пиреос България
Българо-американска кредитна банка
Обединена българска банка
Първа инвестиционна банка
Райфайзенбанк България
Сибанк
Ти Би Ай банк
Уникредит Булбанк
млн. лв. е максималният размер на гаранциите по един кредит по новата програма.
2 коментара
Малките фирми едва ли биха си позволили такъв размер заем
200 хил.лв, понеже са "малки".
Наши хора ще лапнат едни пари ;)