Управляващите решиха: Двойна такса за "Юлен" и по-голяма ски зона
Концесионната площ ще нарасне над 10 пъти, а сумата за концесията - два пъти
Решението е политическо и все още не означава анексиране на договора, но то ще бъде внесено за одобрение на Министерски съвет. |
Решението е политическо и все още не означава анексиране на договора, но от екоминистерството, което е страна по договора, коментираха, че споразумението ще бъде внесено за одобрение на Министерски съвет.
Проекторешението за промяна на договора с "Юлен" е от март 2015 г. То беше подготвено от междуведомствена работна група, която трябваше да съдейства за разрешаването на споровете между природозащитници и инвеститори около развитието на ски зоната, или по-точно около плановете за изграждане на втора кабинка. Преди година документът, с който "Капитал" разполага, беше представен на министрите и шефовете на парламентарни групи, но не беше подкрепен. Тогава, както и сега, той не беше публикуван дори за сведение, въпреки че темата е от широк обществен интерес.
Работната група излезе тогава с доклад до министрите, в който бяха разгледани множество варианти за справяне с патовата ситуация, дори разваляне на договора. Експертите обаче не препоръчвали такъв вариант, защото според тях нямало "съществено неизпълнение на договора", а концесионерът можело да осъди държавата да плаща неустойки. Те препоръчват промяна на площта от вписаните в договора от 2001 г. 99.55 хектара на 1069.59 хектара. Това е площта, заключена между външните граници на извънселищната територия "Ски зона с център гр. Банско", определена с териториално устройствен план (ТУП) от 2001 г. (изменен през 2004 г.).
Новите условия
Записаните в договора 99.55 ха би трябвало да са площта, заета от пистите и лифтовете, стопанисвани от концесионера и одобрени от държавата. Ски съоръженията на "Юлен" обаче заемат близо 60 хектара повече. Това е потвърждавано многократно от екоминистерството, но "Юлен" отхвърля обвиненията, че това е в нарушение на договора с държавата, защото в него имало много неясноти. Другият аргумент на концесионера е, че не е имал представител при замерването. Самите лифтове пък имат валидни строителни разрешителни и не могат да се атакуват като незаконни.
С предложената промяна се пренебрегват всички стари спорове за площта и като цяло се отразяват повечето претенции на "Юлен" АД с акционери община Банско (8.32%) и кипърската "Маренго трейдинг" (собственост на няколко офшорни компании, свързвани с Първа инвестиционна банка и мажоритарния й акционер Цеко Минев, председател на Българската федерация по ски). В одобреното в петък споразумение е посочено, че нови писти, лифтове, обслужваща инфраструктура и др. могат да се изграждат след съгласуване с екоминистерството, след влязъл в сила подробен устройствен план и стига да са в границите на т.нар. буферна зона с площ 1070 хектара.
Реакциите
"Това не означава, че ще застроим 1000 хектара, а че можем да разполагаме на тази площ спортни съоръжения след одобрен подробен устройствен план и положителна екологична оценка", коментира пред "Капитал" адв. Петър Петров от директорския борд на "Юлен" АД. "Освен това на тази територия не е разумно и не могат да се разполагат много съоръжения.
Ски зоната е почти изцяло уплътнена, могат да се добавят една-две писти и връзка между тях, както и втората кабинка, която да извозва скиорите", допълни той. По отношение на внушителната промяна в площта адв. Петров каза, че записаните 99.55 хектара са неточни. "Никой не може да обясни какво стои зад това число, дори вътрешните граници на ски зоната не са толкова, а са около 800 декара", посочи той.
Според представители на коалиция "За да остане природа" обаче десетократното увеличение на концесионната площ "ще узакони едно от най-големите престъпления срещу природата в България и на практика ще подари Пирин на #КОЙ. Това ще е сигурен знак, че законите в държавата не важат за олигарсите, които се крият зад офшорките, притежаващи концесионера "Юлен" АД, и че държавата работи в тяхна полза", гласи позицията на организацията.
Природозащитниците считат, че единственото решение, което ще възстанови законността и справедливостта в Национален парк "Пирин" и ще защити интереса на държавата, бизнеса и обществото, е да се прекрати концесията за ски зона Банско и да се потърси нов концесионер чрез прозрачен конкурс.
"Настоявахме ски зоната първо да се нанесе в кадастъра и да има актове за държавна собственост на обектите, тогава нарушенията на концесионера сами щяха да излязат наяве. Проверката на прокуратурата по тези нарушения продължава. Затова се бърза с това решение на МС – за да не излезе истината наяве", коментира пред "Капитал" Александър Дунчев, юрист към българския клон на Фонд за опазване на дивата природа WWF.
"Дори и да се увеличат таксите по новия концесионен договор, това няма как да компенсира щетите, които са нанесени до момента и които занапред ще бъдат нанесени от концесионера", каза още той. Дунчев запита още, ако целта е концесионерът да построи втора кабинка, защо площта на концесията не е увеличена само с трасето на бъдещия лифт, а вместо това с 900 хектара.
Още по темата
Oбщина Банско отново поиска втори лифт в курорта
Идеята този път е строителството да започне чрез стара процедура от 2013 г.
13 ное 2017След поредната буря около националния парк "Пирин" плановете за него стават все по-неясни заради недоверието в институциите и инвеститора в ски зоната над Банско
10 мар 2017Протестът и президентът обърнаха решението за Пирин
В рамките на деня министърът на околната среда отмени на няколко пъти решението си за националния парк
6 мар 2017Решението на екоминистерството за парк "Пирин" доведе до протест
Актуализираният план за управление на природния парк отива към Висшия екологичен съвет без екооценка. Според Огнян Герджиков тепърва предстои обсъждане
5 мар 2017Няма да се прави екооценка на новия план за управление на Пирин
Решението е подписано на 1 март от служебния министър Ирина Костова
2 мар 2017Ивелина Василева: Без консенсус за Банско няма да предприемем нищо
Министърът на околната среда и водите пред "Капитал"
19 мар 2016Държавата изчисли, че ще трябва да плати минимум 100 млн. лв. при разваляне на договора за концесия, и призова еколозите да преосмислят позицията си
7 мар 2016Борисов: Прекратяваме концесията за Банско, ако не намерим консенсус
Из стенограмата на заседанието на Министерски съвет
24 фев 2016Управляващите партии задвижиха процедурата за втория лифт на Банско
Одобреният доклад разрешава на концесионера "Юлен" да ползва вече надвзетата площ
10 фев 2016Адв. Петър Петров, член на директорския борд на "Юлен", и Иван Обрейков, шеф на ски зоната в Банско
27 ное 2015Български чиновници са искали от ЮНЕСКО да изключи територии от парк "Пирин"
Световната организация е отговорила, че е категорично против
7 сеп 2015МОСВ няма да позволи подмяната на лифта в Банско
Разрешителното за това е издадено в последните дни на кабинета "Орешарски", но в момента тече прокурорска проверка
11 авг 2015
ГБС, "Джи Пи груп", "Трейс" и "Хидрострой" са сред участниците в търга за 123 млн. лв. без ДДС
22 фев 2019, 682 прочитания

Според мнозинството от съдиите омбудсманът Мая Манолова не е посочила как новата регулация засяга права на граждани
22 фев 2019, 1093 прочитания
22 фев 2019, 6980 прочитания
22 фев 2019, 3572 прочитания
22 фев 2019, 2376 прочитания
22 фев 2019, 2016 прочитания
22 фев 2019, 2006 прочитания
Поводът е непредоставени документи за обследването за енергийна ефективност на залата в Студентски град