// К1: Средата / Политика
Неприключено по давност
Сенките на две полицейски убийства от края на 90-те продължават да тегнат над съдебната система
По пътя те забелязват голфа, който карал зад тях на дълги светлини и не ги изпреварвал. Опитали се да го спрат, но той избягал. Така започнало преследване, като четирима от полицаите, включително и шофьорът, изстрелват 21 куршума по бягащата кола. Гонката продължава и след като колите влизат в София. Голфът завива вдясно по една от преките на кв. "Христо Ботев". След няколкостотин метра от шофьорското място в движение изскача младо момче. Колата продължава по инерция и се забива в оградата на близката къща. От микробуса, който по нищо не личи да е полицейски - няма дори и син буркан, слизат петима полицаи, които догонват шофьора на голфа и му слагат белезници. Момчето е 19-годишният Айредин Мустафов от Славяново, Плевенско. Той не е престъпник, а млада футболна надежда с няколко мача в младежкия национален отбор. Няма книжка. Взел тайно колата, която баща му е купил от Швейцария. Пред полицаите Айредин казва, че не му е добре и го боли корема. Според свидетели изглеждал уплашен. На място идва екип на Бърза помощ, който го преглежда набързо - дори без да му свалят белезниците. Момчето е откарано в районното. Там състоянието му се влошава и той е закаран в "Пирогов", където ще стане ясно, че е бил прострелян и е загубил много кръв. Четири дни по-късно Айредин почива.
Докато играе футбол, Ганеца забелязва, че е наблюдаван от цивилни полицаи. Бързо заедно с приятеля си се качва в автомобила, за да избяга от служителите на МВР. В центъра на София започва преследване. Колата се движи с над 100 км/ч, преследвана от няколко автомобила с цивилни полицаи. Движат се по "Раковска", а след "Гурко" започва престрелка с полицаите. Ганеца стреля с пистолет и автомат. Някъде в района на "Черковна" и "Оборище" колата на Ганеца спира, защото гумите й са спукани. Той започва да бяга пешком. Изоставя приятеля си, който е ранен в крака (според една от версиите той е бил прострелян от Ганеца). Прескача оградите на вътрешните дворове и влиза във входа на малка кооперация на ул. "Мърфи". Сградата е оградена от осем служители на МВР, като четирима от тях влизат в вътре. Следва престрелка и малко по-късно съседи ще видят, че Ганеца е изнесен от двама маскирани полицаи с рана в главата и... вързани за гърба ръце.
Айредин Мустафов и Ганчо Въчков-Ганеца нямат нищо общо - първият е младо и скромно момче от провинцията с обещаваща футболна кариера, а вторият - титулуван от МВР и медиите като тежковъоръжен и агресивен престъпник с няколко висящи дела. Макар и събитията на тези два инцидента да са с 18-годишна давност, те още не са отишли в историята заедно с мутренския преход и вървящата в комплект с него бруталност на специалните служби. Близо 20 години след събитията нито гръбнакът на организираната престъпност е пречупен, нито някой е понесъл отговорност за действията и бездействията си - за невинните жертви, за нескопосано организираните полицейски операции и за манипулираните разследвания, от които лъха усещане за безнаказаност.
Още по темата
"Скъсаният" пагон, който струва на държавата 5500 евро
България сама призна, че не е разследвала ефективно случай на полицейско насилие в София
1 апр 2017Как починалият бивш зам. главен прокурор Камен Ситнилски не получи справедливост
5 май 2016Рестриктивните правила за контакти с външния свят в местата за лишаване от свобода са проблем
15 апр 2016Столицата е най-опасният град в ЕС, твърди консултантска компания. Вярно ли е това?
31 мар 2016Полицаите нямат интерес да крият престъпления
Зам. главният секретар на МВР Георги Арабаджиев пред "Капитал"
2 мар 2016Причините за полицейското насилие са отказът от реформи в МВР и пасивността на прокуратурата
27 яну 2012Мегаделата на Филчев - много шум за нищо
Борбата с престъпността продължава да се води предимно на хартия
25 дек 1999На МВР и НСО все нещо им пречи
19 юни 1999Сложиха политическа шапка на МВР
1 май 1999Пак стреляха по приятеля на Мария Грашнова
3 апр 1999
Депутатите одобриха текстовете, които въвеждат регистрация за AirBNB, както и видеонаблюдение във всички данъчни складове
5 дек 2019, 543 прочитания

След двоен финт на ДПС първоначално и двете предложния за размера на годишната субсидия - за 8 лв. на глас и за 1 лв. на глас, бяха отхвърлени
5 дек 2019, 838 прочитания
5 дек 2019, 1763 прочитания
5 дек 2019, 1760 прочитания
5 дек 2019, 1447 прочитания
5 дек 2019, 1382 прочитания
5 дек 2019, 1327 прочитания
Въпреки референдума въвеждането на електронно гласуване не е никак сигурно