Рана в планината
Несъстоялата се промяна в договора за ски зона Банско изостри споровете около втората кабинка
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Сряда, преди заседанието на Министерския съвет, автомобилът на Бойко Борисов е пресрещнат от протестиращи. Те носят огледала със залепени изображения на Цеко Минев - председател на ски федерацията и мажоритарен собственик на Първа инвестиционна банка (ПИБ), сочен за реален собственик на "Юлен". "Започнахте ли да виждате в огледалото Цеко", питаха те, организирани от най-голямата неправителствена природозащитна организация у нас "За да остане природа". Този хитър ход попадна явно точно в целта. В стенограмата на правителството Борисов пояснява, че "нещо, което е абсолютно разумно да се направи (втора кабинка), се обвързва с едва ли не наша подкрепа за някой олигарх, което ние като правителство не можем да си позволим". Всъщност още ден по-рано правителствената пресслужба съобщава, че министрите няма да обсъждат промяна на договора с концесионера на ски зона Банско "Юлен" АД. Това започва да изглежда като част от активната кампания на Борисов от последните две седмици, целяща да го разграничи от определени икономически кръгове в страната.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
260 хиляди лева такса концесия на година - браво на държавата и вожда...
Не знам дали съм зелен или червен,ама имаме едно презастроено черноморие се га остана и да презастройм и планината и туризма хептен ще замине туризма.Природата се съсипва лесно и се възтановява трудно.
ПИБ след КТБ е патерицата на това правителство и затова то не смее да упражнява правата си спрямо офшорното кълбо на банката, зад което официално по документи стои един безимотен кипърски грък.
Витоша ски, която е от същото повлекло, през 2012 г., за да извие ръцете на първото Борисово правителство за промени в Закона за горите, затвори планината за един сезон. Помните, вярвам.
Юлен не признава констатацията за заграбените територии. Обжалва актове на НАП за неосчетоводени приходи. Застанала е в кръгова отбрана срещу цялото общество (без община Банско, която участва в концесията).
Прословутите пинизи на Борисов - и ангето цяло, и вълкът сит - ако и този път минат, значи не само е разложена държавността, а и ние сами си копаем гроба, в който отхранената от Борисов олигархия ни бута.
До коментар [#1] от "arax":
Толкова наем плаща за година един средно голям магазин в МОЛ...
Старите хора казват "деца със свити кълки не се правят". Тази година бях в Австрия на ски. В областта, където бяхме имаше 500+ км писти и 180 лифта! Дневна карта даваща достъп до абсолютно всички съоръжения = под 50Е!
Да сме живи и здрави, следващите поне 5 години все там ще ходя.
Цитат:"...Налице е правен абсурд - съоръженията на практика са предоставени за ползване на концесионера, без да са собственост на държавата, и се ползват от концесионера, без да са негова собственост..."
Какъв абсурд бе? Тия съоръжения са разположени на Шилигарнита, а там има само един концесионер дето има право да използва ски зоната Юлен. Как така фирма от Кипър или от където и да е ще има собственост в Пирин. Концесионерът изгражда и след края на концесията оставя всичко на държавата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.