Въпреки общественото недоволство депутатите окончателно забраниха къмпингуването и паркирането в зона А (100-метровата ивица зад плажа) извън определените за това места. Забраната важи за всички плажове. На нарушителите ще се налага глоба от 1000 до 10 000 лева. Това стана с гласуването на второ четене на промените в Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК). От спорната поправка все пак отпадна думата "пренощуване" и то няма да е незаконно. Тепърва обаче Министерството на туризма ще дефинира какво е "къмпингуване" и "паркиране" на и извън определените за това места, за да станат и ясни разликите с "пренощуване".
С приетите промени управлението на всички плажове преминава от регионалното към Министерството на туризма, а три плажа – Карадере, Иракли и Корал, получиха специален статут и на тях ще се развива "природосъобразен туризъм". Те няма да се отдават под наем или на концесия.
Палатката на раздора
Одобрената забрана за къмпингуване и паркиране в зона А, която е 100-метровата ивица зад плажа, е с мотив по-голяма защита на дивите местности. В първоначалния си вид тя предвиждаше забрана и глоба от 1000 до 10 000 лв. и за "пренощуване". То отпадна от забранените дейности по предложение на Костадин Марков от Реформаторския блок. Не беше одобрено предложението на независимия Велизар Енчев текстът с ограниченията да отпадне изцяло. "Това противоречи на човешкото право за свободно движение и на правото на частна собственост", посочи той. По същата логика трябва да се глобяват паркиралите по тротоара автомобили, да се забрани нощуването в хотелите в зона А или направо да се гласува разрушаването им, смята депутатът.
Преди да се гласува спорната поправка, депутатите се срещнаха с протестиращи и представители на неправителствени организации, които се бяха събрали пред сградата на Народното събрание. На срещата Найден Зеленогорски (РБ) е заявил, че повече не може да има безконтролно къмпингуване. "Съгласни сме с това, но ако целта е да се запазят трите диви плажа, защо не се гласува забрана за строителство в зони А и Б", попита Люба Батембергска от организацията "Да спасим Карадере". Тя посочи още, че е направена много добра първа крачка за запазването на трите плажа, но съвсем недостатъчна. "Сериозната дискусия тепърва започва", каза тя. Междувременно противници на забраната за къмпингуване насрочиха протест за 18.30 на "Орлов мост".
С новия закон влизат в сила и по-строги санкции за стопани, които ограничават площта за свободно плажуване. При установяването на нарушение и съставяне на акт надвзетата площ трябва да се освободи веднага.
Ангелкова взима плажовете
Министерство на туризма вече ще отговаря за отдаването под наем и на концесия на плажовете. Прехвърлянето бе критикувано от представители на правителството, включително от регионалния министър Лиляна Павлова. Това е една механична промяна, която ще доведе до хаос, освен това Министерство на туризма няма концепция какво да прави с поверения му актив, твърдяха критиците. Премиерът нареди на Ангелкова да защити текстовете пред депутатите. "Благодаря за подкрепата. Продължаваме работа с групирането на плажовете и с цялостната концепция за управление на плажовете", заяви министърът от парламентарната трибуна.
До два месеца ведомството на Лиляна Павлова трябва да предаде на екипа на Ангелкова всички договори за плажове. Сроковете на всички действащи споразумения с наематели и концесионери, изтичащи до 30 септември 2016 г., се удължават при съгласие на концесионера или наемателя за срок до една година, считано от датата, на която изтича договореният срок. Процедурите в ход ще се довършват от министъра на туризма. Неохраняемите плажове за предстоящия летен сезон ще се обявяват до 31 март, а не до края на май, както е в момента.
Въпреки общественото недоволство депутатите окончателно забраниха къмпингуването и паркирането в зона А (100-метровата ивица зад плажа) извън определените за това места. Забраната важи за всички плажове. На нарушителите ще се налага глоба от 1000 до 10 000 лева. Това стана с гласуването на второ четене на промените в Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК). От спорната поправка все пак отпадна думата "пренощуване" и то няма да е незаконно. Тепърва обаче Министерството на туризма ще дефинира какво е "къмпингуване" и "паркиране" на и извън определените за това места, за да станат и ясни разликите с "пренощуване".
19 коментара
Найден Зеленогорски е П Р Е Д А Т Е Л ! ! !
Ако беше заявил, че такива реформи ще подкрепя и извършва, то аз нямаше да гласувам за реформаторски блок, в който членува партията на този мерзавец. Интересно ми е кой как гласува. Дали ДСБ и Радан подкрепиха тази подкрепа за мафията заграбила и застроила черноморското ни крайбрежие.
Не зная КОЙ бута тая Ангелкова. Където и да я сложиш тя все работи за мафията. Това е най-вредният министър, който сме имали след царските крадльовци.
Няма нито една туристическа държава в Европа, в която да е разрешено да си слагаш караваната на плажа или където си поискаш. Нека защитниците на "диво къмпингуване" да покажат една държава, в която е разрешено. Вече писах в другия форум- по тази логика аз мога да си сложа каравана в градинката до парламента и да си живея там??
До коментар [#3] от "Дим Дим":
В Гърция не знам дали е забранено, но се практикува масово. Само че, ние нямаме тяхната брегова ивица, така че аз по-скоро подкрепям забраната. Да направят хубави платени къмпинги с душове и тоалетни, да ходят там хората. Само да не стане пак десететажни хотели навсякъде.
[quote#1:"proizvoditel"]Найден Зеленогорски е П Р Е Д А Т Е Л ! ! !
[/quote]
Коледа за мен дойде по - рано тази година. Не мога и да мечтая за по - хубав подарък - дори и хардлайнерите на реформаторите почват да прозряват що за стока са те. Едно говорят друго правят, но на вас вие е къса памета. Ама то така става като сте пратили едно момче от Садовец дето оправи Плевен, да оправи и България. А повярвайте ми още нищо не сте видели...
Ако някой ме види да гласувам за реформаторския блок,разрешавам му да ми счупи ръката с бюлетината!
Забележете, че тук не става въпрос за забрана за къмпингуване, а за забрана на паркина на ВСЯКАКВИ автомобили в тази зона извън градовете и извън определните за това места. Разбира се определени за това места НЯМА. Това засяга всички български граждани, не само къмпингуващите. Утре ще отидете на някой див плаж, ще си спрете колата там и вече нарушавате закона и може да отнесете глоба от 1000 до 10000 лв. Какво налага тези глоби да са толкова високи?!? Толкова обществено опасно ли е деянието? Гнусна работа, лобистка поправка, прикрита която пробутаха между първо и второ четене на закона. Тихомълком, междудругото и в ущърб на всички граждани.
Всичко опира до тълкуването и прилагането! Тепърва ще дефинират какво е къмпингуване и паркиране... Опасенията са, че едни наши концесионери ще разкажат играта на черноморието. Добре, че поне спането (със или без, по-скоро със) отпадна, че тоя отрицателен прираст без гушкане няма да се оправи...
До коментар [#3] от "Дим Дим":
Във Франция дивото къмпингуване е разрешено. В Испания, Италия, Гърция е забранено, но се толерира негласно. Но това са държави, в които се изсипват огромен брой туристи с кемпери и каравани. Там има проблем с това, Докато в България проблем с това нямаше, докато някаква измислен асоциация на хотелиери, взе да си плаща за медийно внимание и успя чак да прокара законодателна инициатива. Какво пречеха 200-300 къмпнгуващи? Какво? Освен това с тези безумни глоби пак сме по-големи католици и от Папата.
Някои хора вероятно си мислят, че с този закон ще си напълнят празните хотели. Проблемът на българския туризъм е, че залага на изнудването и принудата. Тайната обаче е, че туризмът е индустрия на удоволствието и всяка форма на принуда е отрова за нея. Но хора с манталитет на таксиджии не могат да разберат защо никой не иска услугите им, които по-скоро имат форма на шантаж. Зер, ден година храни. Сега ни е паднал и не се знае ще дойде ли пак....