Ще те обадя на НБПКОНПИ
Какво е новото в новия антикорупционен закон, който най-накрая ще влезе в парламента
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В седмицата, в която на най-високо политическо ниво в Европейския съюз - Съветът на ЕС, беше затвърдена позицията, че България има да извърви дълъг път, преди да се освободи от мониторинга в областта на съдебната реформа и борбата с корупцията, една българска правоохранителна институция постави рекорд. В четвъртък Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество съобщи, че е внесла в съда иск срещу Цветан Василев. Той е за 2.2 млрд. лева и по своя размер е без прецедент в цяла Европа, съобщи ръководителят на институцията Пламен Георгиев.
Дори и тепърва комисията да трябва да се бори в съда, за да докаже незаконния произход на средствата, работата й по случая беше оценена от Европейската комисия (ЕК) през януари. По ирония на съдбата институцията след няколко месеца няма да съществува в този си вид, защото ще падне жертва в опитите на България да докаже, че има воля да се бори с корупцията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Добър или лош , това е ЕДИНСТВЕНИЯТ законопроект за борба с корупцията досега .Немалка част от него е подобна на румънския модел , който се оказва изключително успешен.И най-дългия път започва с първата крачка .Може да почвате с плюенето ...
"В законопроекта има друг противоречив момент. Това е идеята бюрото да предлага на Министерския съвет да предоставя "парични награди на разследващи журналисти, длъжностни лица и граждани, които са подали сигнали". Ако за длъжностните лица и гражданите подобен стимул има смисъл (с всичките уговорки, че може да провокира култура на доносничество), по отношение на журналистите очевидно създава проблеми от гледна точка на професионалната етика."
Подобна практика се прилага от много време в Щатите и е доста успешна. До колкото ми е известно техните журналисти са по-нагоре по професионална етика и свобода от нашите (на глобално ниво).
По стар нашенски тертип - перфектно изпипани правила с достатъчно вратички и задължително зависими изпълнители, за да се гарантира практическия му провал.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.